2020-06-21T00:43:19+03:00
Ana Sayfa Yaşam 21 Haziran 2020 68 Görüntüleme

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti çekilmesi tedavisi nasıl yapılır: Birçok kişinin en önemli sağlık sorunlarından olan diş eti çekilmesi, tedavi edilmezse diş kayıplarına yol açabilmektedir. Yazımızda diş eti ve diş eti çekilmesi hakkında faydalı bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Diş eti ve diş eti çekilmesi nedir?

Dişi çevreleyen kemik üstünde tespit edilen ve diş köklerine olabilecek basıncın azalmasına imkan tanıyan koruyucu dokuya diş eti denmektedir. Diş eti çekilmesi de; diş taşlarının yapmış olduğu tesir, daha önceden oluşturulan fena düş kaplamaları ya da diş eti hastalıklarından meydana gelen kemiğin erimesi sonucunda diş etinin aşağı doğru inmesine denmektedir.

Diş eti çekilmesi, daha fazla tedavisi yapılmayan diş hastalıkları ve dişlerdeki diş taşlarının temizlenmemesi sebebiyle oluşmaktadır. Sahip olunan diş hastalıklarının tedavisinin yapılmaması, gelecekte tedavisi yapılamayacak diş eti çekilmelerine yol açabilmektedir.

Gingivitis:

Diş etlerinde meydana gelen iltihabi hastalık olan gingivitis, başlangıçta yalnızca diş etini etkilemekte ve kemik dokusuna rastgele bir ziyanı olmamaktadır. Dolayısıyla, diş röntgenlerine bakıldığında bir bulguya rastlanmaz. Yalnız gelecekte diş eti hastalığına dönüşebilmektedir. Gingivitis’in oluşmaması hedefiyle, kişilerin her 6 ayda bir diş taşı hijyenikliği ve lazer programları yaptırmaları önemlidir. Tedavide diş taşı temizliğinin yanı sıra, lazerle yapılan dezenfeksiyonlar da oldukça önemlidir. Bu yolla hastalık gelişme göstermeden, diş eti operasyonunu gerektirecek bir boyuta ulaşamaz.

Periodontitis:

Dişin çevrelendiği kemiklerde erimeye niçin olan bir diş eti hastalığıdır. Piyore adıyla da tanınan hastalık, dişlerin etrafında apseye, dişlerde sallantıya ve dişlerin yer değiştirmesine veya dişlerin birbirinden uzaklaşmasına hem de diş kayıplarına da yol açabilmektedir. Dokudaki yapısal değişiklikten kaynaklı periodontal cep şeklinde isimlendirilmektedir. Periodontitis tedavisinde diş eti ameliyatı, lazerli tedavi ve hastalıklı dokuların hijyenik hale getirilmesi şeklinde programlar uygulanmaktadır.

Periodontitis, birtakım belirtilerinin haricinde oldukça yavaş şekilde gelişme gösteren bir hastalıktır. Kişide uzunca süreler sessiz bir halde varlığını sürdürebilmektedir. Bu süreçte kan ve lenf aracılığı ile yayılmakta, tüm bedeni ve organları etkileyen bir enfeksiyon durumuna gelmektedir. Aile içerisinde erken yaşlarda diş kayıpları, diş sallanmaları, diş eti çekilmesi, dişlerin uzaması ve diş eti hastalıkları var ise, anında bir diş doktoruna görünmeli ve tedaviye başlanması gereklidir. Yağılan tedavi ardından tertemiz ağız bakımı yapılırsa, hastalığın yenileme olsılığı de ortadan kaldırılabilmektedir.

Diş eti çekilmesi tedavisi

İlerlemiş diş eti çekilmesi vakalarında, diş etinin tekrardan sıhhatli duruma döndürülebilmesi olası olmamaktadır. Dişlerin kök yüzeyleri görünür ve hassasiyeti de fazlaysa ilk olarak ilk tedavi aşamaları gerçekleştirilmektedir. Ardından gerekliyse cerrahi operasyonla yumuşak doku greftleri kullanılmaktadır.

Diş eti çekilmelerinin en başında gelen sebebi diş taşları olup, sigara tüketimi, gerilim ve kalıtımsal faktörler de bu hale yol açabilmektedir. Diş taşları, dişlerde öncelikle enfeksiyon ve hastalıklar ortaya oluşturmaktadır. Bu tarz şeyleri takiben de ağızda koku ve kanamalar olmaktadır. En en son diş eti çekilmeleri ortaya gelmektedir. Bu şekildeki sendromların yaşanması durumunda ilk evvelce diş taşlarının temizliğinin yapılması lazım olur. Bunun dışında dişlerin fırçalanması ve ağız hijyeninin sağlanması da gereklidir. Diş eti çekilmesi tedavisi, çekilmiş olan diş etlerinin kazanılmasının olası olmaması sebebiyle, halihazırdaki diş etlerinin çekilmesinin önlenmesi amacıyla yapılır. Oluşturulan tedaviden sonrasında, hastaların diş sağlığını koruması amacıyla diş taşı temizliklerini yaptırmaları ve derli toplu olarak dişlerini fırçalamaları gereklidir.

Dişeti çekilmesi tedavisi üç aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Şunlar;

1- Meydana gelen hasarın tedavisi;

Bu evrede diş etinde meydana gelen hasar görmüş bölgeye dolgu yapılmakta ya da diş tamamıyla kaplanmaktadır. Bu yolla dişlerde meydana gelen duyarlılık sorunu de ortadan kaldırılmış olur.

2- Diş hassasiyetinin tedavisi.

3- Çekilmiş diş eti dokusunun cerrahi operasyonla tedavisi;

Diş eti tedavisinde cerrahi program iki şekilde uygulanmaktadır. Greftleme denen, hastanın damağından alınan ve greft adı verdiği parça ile diş eti çekilmesi olan bölgeye oluşturulan bir uygulamadır. Başka program biçimi de kaydırma adı verdiği bir yöntemdir. Bu yöntemle diş eti çekilmesi olan bölgenin beraberinde dayanıklı doku var ise, bu dokunun çekilme olan bölgeye kaydırılması ve kapatılmasıdır.

Diş eti tedavisi hakkındaki yenilikler

Teknolojik gelişmeyle doğru orantılı olarak, diş eti tedavisi hakkındaki de birçok yenilik yaşanmaktadır. Greftleme operasyonlarında, yeni programlar geliştirilerek suni greft kullanılmaya başlanmıştır. Bu program ile tedavi ardından hastadaki şikayetler ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun dışında kaydırma operasyonlarında da mine matrix protein temelli jeller kullanılmakta ve daha sık başarı sağlanmaktadır.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.