2020-06-04T16:25:58+03:00
Ana Sayfa Dünya 4 Haziran 2020 100 Görüntüleme

Danimarkada Müslümanlar Üstünden Oy Kapma Olayı Tartışılıyor!

Danimarkada Müslümanlar Üstünden Oy Kapma Olayı Tartışılıyor!

İslam karşıtı aşırı sağ görüşlü Yeni Sağ (Nye Borgerlige) adlı parti tarafınca parlamentoya sunulan ve salı günü görüşülen Müslümanların “inanç toplumu” grubundan çıkarılması öngören yasa tasarısının ele alınması esnasında, aşırı sağcı partiler içinde çıkan “Müslümanlar üstünden yaşanmış olan rey kapma” tartışması ülkedeki Müslümanları kaygılandırdı.

Danimarka İslam Toplumu (DİT) Başkanı Mustafa İncikli, DİT ve Danimarka Müslümanlar Birliği adına yapmış olduğu yazılı açıklamada, meclis kürsüsünde Danimarka’da İslam toplumlarına müsaade verilmemesi ve kapatılmasının gündeme gelmesini kaygıyla izlediklerini belirtti.

“İki ırkçı parti içinde çekişmeye varan bu görüşme, demokrasiye, insan esas hak ve özgürlüğüne, din özgürlüğüne inanan sayın milletvekillerinin ret oyu kullanmasıyla, yasa teklifi kabul edilmeyip ezici bir çoğunlukla reddedildi. Sağduyunun galibiyetine Danimarka halkı ve Danimarka’da yaşayanlar şahitlik ettiler.” ifadelerini kullanan İncikli, Müslümanların Danimarka toplumunun bir parçası bulunduğunu ve topluma büyük katkılar yaptığını altını çizdi.

İncikli, şunları kaydetti:

“Hristiyanlık ve Yahudilik iyi mi ki dünyadaki gerçek ise İslam da dünyanın ve Danimarka’nın bir gerçeğidir. Iyi mi Hristiyan ve Yahudi toplulukları dinlerine hakaret edilmeden bu toplumda var ve ibadetlerini özgürce yapabiliyorsa, biz Müslümanların da bu toplumun bir parçası olarak aynı şekilde özgürce ibadetlerini yapabilmesi gerekmektedir.” “NABIZ YOKLADILAR”

Danimarka Türk Diyanet Vakfı (DTDV) çatısı altında etkinlik gösteren ve başkent Kopenhag civarlarındaki Albertslund nahiyesinde bulunan Alaaddin Camii’nin Dernek Başkanı Doğan Polat ise yasa tasarısının meclise sunulmasını “oldukca üzücü” olarak nitelendirdi.

Polat, “Demokrasi, anayasa ve Danimarka değerleri adına üzücü bir gündü. Fazla şükür ki çoğunluk buna ‘hayır’ dedi. Bu partinin bu şekilde bir teklifi meclise getirmesi bekleniyordu. Aslına bakarsak bu insanoğlu bu teklifi niçin getiriyorlar, niçin yapıyorlar, anayasaya aykırı olmasına karşın? Bence bir nabız yoklaması yaptılar. Üstüne çalışmalara devam edeceklerini düşünüyorum.” diye konuştu.

DANİMARKALI VEKİLLER DE TEPKİLİ

İlk anayasasını 5 Haziran 1849’de icra eden ve yarın anayasasının 171’inci sene dönümümü kutlayacak Danimarka’da, siyasetçiler de parlamento kürsüsünde Müslümanlar üstünden rey kavgası yapılmasını eleştirdi.

Toplumsal Liberal Parti milletvekili Zenia Stampe, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Danimarka Parlamentosunun tarihinde bir dip nokta yaşadık. Yeni Sağ ve Danimarka Halk Partisi, ülkenin kürsüsünü İslam’la kim daha iyi savaşım ediyor kavgası için kullandı.” ifadelerine yer verdi.

Parlamentoda bağımsız olarak vazife icra eden milletvekili Simon Emil Ammitzböll-Bille de tasarıyı eleştirdi.

Ammitzböll, “Korkulu bir yasa tasarısı. Danimarka toplumunda yaşayan azınlıktaki dini bir toplumun, halkın öteki kesiminden daha fena haklarla yaşamasını istemek ne demek oluyor? Danimarka’nın esas inanç haklarına aykırı.” dedi.

Danimarka’da, Türkiye kökenli Müslümanların oluşturduğu DTDV ve DİT’in yanı sıra Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu (DABF) “inanç toplumu” olarak Kilise Bakanlığı tarafınca tanınıyor.

Bakanlıkça “inanç toplumu” olarak tanınan dini gruplar, dini nikah kıyma yetkisine haiz olmanın yanı sıra, cemaatin din görevlisi Danimarka’da oturma izni alabiliyor.

İnanç toplumları kendi okullarını açma hakkı elde edebiliyor ve kendilerine ilişkin huzurevi ile mezarlıkları olabiliyor, hastanede ya da hapishanedeki cemaatin üyelerini ziyaret etme hakkı bulunuyor.

İnanç toplumu olarak tanınan bir dini cemaate bağış yapanlar, bağışlarını vergiden düşebiliyor.

NE OLMUŞTU?

İslam karşıtı aşırı sağ görüşlü Yeni Sağ (Nye Borgerlige) adlı parti tarafınca, parlamentoya sunulan, Danimarka’da Müslümanların “inanç toplumu” grubundan çıkarılması öngören yasa tasarısı salı günü oylanmıştı.

Oylamaya geçilmeden ilkin kürsüde, İslam karşıtı iki aşırı sağ görüşlü partinin milletvekilleri, Danimarka’da bölünen aşırı sağ oylarını almak için, Müslümanlar üstünden hakarete varan söylemlerde bulunmuştu.

Danimarka Halk Partisi milletvekilleri Marie Krarup ve Morten Messerschmidt ile Yeni Sağ Parti Başkanı Pernille Vermund içinde geçen, İslam ve Müslümanlara yönelik diyaloglar tepki çekmişti.

Yasa tasarısının oylamasına katılan 95 milletvekilinden 85’inin ret oyu kullanımı üstüne tasarının yasalaşması için kafi çoğunluk sağlanamamıştı. Oylamada, Danimarka Halk Partisinin 8 parlamenteri çekimser kalmış, Yeni Sağ Partisinden ise 2 parlamenter tasarı lehine rey kullanmıştı.

AA

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama