2020-05-27T17:21:17+03:00
Ana Sayfa Yaşam 27 Mayıs 2020 91 Görüntüleme

D Vitamini eksikliği büyük ağrılara sebep olabilir!

D Vitamini eksikliği büyük ağrılara sebep olabilir!

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Çidem’in önderliğinde fizik tedavi kliniğine yaygın vücut ağrısıyla başvuran 14 bin 925 hasta üstünde meydana gelen araştırma sonucuna nazaran, bu hastaların 11 bin 29’unda D vitamini eksikliği olduğu tesbit edildi.

Doç. Dr. Çidem, D vitaminin en mühim kaynağın güneş bulunduğunu belirtti. Araştırma Internasyonal Turkish Journal of Medical Science isminde tıp dergisinde yayınlanırken Doç. Dr. Çidem, “Çağdaş yaşam tarzının gerekliliği olarak kapalı işyerlerinde çalışan, hafta sonlarını da avmlerinde geçiren bir cemiyet olduk. Bundan dolayı güneş gören bir ülke olmamıza karşın D vitamini eksikliği yüksek” dedi. 

Akdeniz ikliminde yer edinen Türkiye’de  meydana getirilen bir araştırmaya nazaran ise D vitamini eksikliğinin görülme sıklığı hanımlarda daha çok olmak suretiyle yüzde 93.

‘FİZİK TEDAVİ POLİKLİNİĞİNE BAŞVURANLARIN YÜZDE 74’ÜNDE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ’

Fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine yaygın ağrı ile başvuran hastaların yüzde 74’ünde D vitamini eksikliğini saptadıklarını belirten Doç. Dr. Çidem, “Bizlere başvuran 14 bin 925 hastanın 11 bin 29’unda D vitamini düşüklüğü saptadık. Bu oldukça yüksek bir oran. Bu düşüklük, şu anda içinde bulunduğumuz kış aylarında daha çok olurken yazları daha azca bulunduğunu tespit ettik. Mart ayında D vitamini en düşük seviyede olurken, hanımlarda da erkeklere nazaran daha çok D vitamini eksikliği görüldüğünü ölçümledik” diye konuştu.

‘SADECE KAS EKLEM AĞRISI DEĞİL BAŞKA HASTALIKLARLA DA İLİŞKİLİ OLABİLİR’D vitamini eksikliğinin kas ve eklem ağrılarının yanı sıra başka hastalıklarda da ana etken olmasa dahi, ilişkili bulunduğunu belirten Doç. Dr. Çidem, “D vitamini eksikliği ile ilgili meydana getirilen çalışmalarda halsizlik, bitkinlik, depresyona eğilim, Multipl Skleroz, gerilim, kalp, diyabet şeklinde birçok hastalıkla ilişkilendirildiği biliniyor” dedi.

‘MODERN TOPLUMLARDA GÜNEŞ GÖRMÜYORUZ’D vitamini eksikliğinin artmasındaki en mühim etkenlerden birinin çağdaş yaşam şekli bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, “Çağdaş toplumlarda biz artık bahçeli müstakil evler yerine apartman dairelerinde yaşıyoruz. Hafta sonları açık alanlara gitmek yerine avmlerine gidiyoruz. Dolayısıyla güneşe maruziyetimiz olmuyor. D vitamininin sentezi için de güneşe maruz kalmak koşul. Biz besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz. Çağdaş toplumda bunu başaramıyoruz” dedi. 

‘YAĞLI BALIK, YUMURTANIN SARISI, DANA KARACİĞERİ VE TEREYAĞ TÜKETİN’D vitamini sentezi için güneşin koşul bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, “Besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz fakat gene de D vitamini bakımından varlıklı olan besinler var. Yağlı balık türleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağ şeklinde besinler de D vitamini bakımından varlıklı” dedi. 

‘KAPALI ALANLARDA ÇALIŞANLAR RİSK ALTINDA’D vitamininin yaşlılarda osteoporoz doğrusu kemik erimesi açısından mühim bir etken bulunduğunu belirten Doç. Dr. Çidem sözlerini şöyleki noktaladı:”Yaygın vücut ağrısı, halsizlik, bitkinlik yaşayan her kişinin belli bir yaştan sonrasında D vitamininin tertipli olarak ölçülmesi icap ettiğini düşünüyorum ve bunu öneriyorum bu sebeple düşme riski ile birlikte kalça kırığı oldukca büyük bir mesele. O yüzden yaşlı popülasyonun bu mevzuda daha dikkatli olması gerekiyor. Bunun yanı sıra kapalı alanda çalışan hepimiz risk altında. Sabah işyerlerine giriyoruz akşam güneş gittiğinde çıkıyoruz ve D vitamini eksikliği kaçınılmaz oluyor. Adale ve eklem sağlığının yanı sıra ruh sağlığı için de yararları olduğu malum D vitaminin en mühim deposu güneş.

KARANFİLİN SAÇLARA 9 MUHTEŞEM FAYDASI

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama