2020-06-07T14:01:26+03:00
Ana Sayfa Gündem 7 Haziran 2020 68 Görüntüleme

Cumhurbaşkanlığı Olası İkinci Dalgaya İlişkin Rehber Hazırladı!

Cumhurbaşkanlığı Olası İkinci Dalgaya İlişkin Rehber Hazırladı!

OSMAN NURİ CERİT

Cumhurbaşkanlığı, salgın döneminde kurumların aldığı 2 bin 226 tedbiri bir raporda topladı. Türkiye’nin Kovid-19’lade mücadelesini izah eden rapor, mümkün bir yeni salgında da ‘rehber’ olacak: Türkiye, aldığı önlemler vasıtası ile Kovid-19’u denetim altına almayı başardı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla alınan önlemler ‘Yerel Pandemi Eylem Planı’ başlıklı raporda toplandı. 434 sayfadan meydana gelen raporda 16 bakanlık başta olmak suretiyle Cumhurbaşkanlığı’na bağlı 8 başkanlık, 4 büro ve Milli Emniyet Kurulu Sekterliğinde alınan tedbirlerin toplamı 2 bin 226’yı buldu. Ocak Ayı ayından bu vakte kadar virüsü denetim altına alınmasında faktör olan adımlardan bazıları raporda şöyle yer aldı:

PANDEMİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Eğitim kurumlarında pandemi ve hastalıktan korunma yolları ile ilgili eğitim verildi. Talep tarafında sıhhat hizmetleri bölümünde eğitim alan öğrencilerin görevlendirilmesi sağlandı. Askeri birliklerde pandemi etkinlik planları hazırlanarak terhisler ve askere alımlar gerçekleştirildi.

HAYVANLAR AŞILANDI

Hayvanlarda hastalık denetimi ve pandeminin önlenmesi hakkındaki lüzumlu tedbirler alındı. Pandemi hayvan kaynaklı ise lüzumlu aşılama, denetim, itlaf ve imha çalışmaları yapıldı.

İZOLASYON SAĞLANDI

Mümkün mevsimsel pandemi vakalarının toplum içerisinde bulaştırıcılığının engellenmesi amacıyla evde istirahat gibi izolasyon önlemleri alındı. Genel hijyen kurallarının toplumda bağımlılık durumuna getirilmesi sağlayacak önlemler alındı.

DESTEK PLANI YAPILDI

Pandemi döneminde meydana çıkan gereksinimlere yönelik mali düzenlemeler yapıldı, lüzumlu ödemelerin sağlanmasına yönelik planlar döneme sokuldu. Virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla elastik ve evden çalışma modeline geçildi. Az sayıda çalışan ile işin yürütülmesi planlandı.

İLAÇLAR DEPOLANDI

Ülkemizde pandemik hastalıklara karşı tetkiklerin geliştirilmesi sağlandı. Hastalığın fark edilmesine yönelik sürveyans çalışmaları sürdürüldü ve güçlendirildi. Sıhhat sistemlerinin bütün topluma hizmet verecek şekilde hazırlıklı olmaları amacıyla {iyileştirmeler} yapıldı. Tedavide kullanılacak ilaçlar daha önceden depolandı.

ÇALIŞMA HAYATI DEĞİŞTİ

Salgın boyunca aktif olarak çalışan personele yerinde psikososyal yardım verilmekte. Bunun dışında bu yardım hastalığı ağır yaşamış ya da vefat eden hastaların yakınlarına ve sıhhat dışı çalışanlara da sağlandı. İş bölgelerinde pandemi planları döneme sokuldu.

KAMU DÜZENİ KORUNDU

Emniyet ve trafikle alakalı hizmetlerin pandemiye makul şekilde devamlılığı sağlandı. İzolasyon gibi uygulamaların gerçekleştirilmesinde emniyet desteği sunuldu. Sınır güvenliği, mülteci akınları, düzensiz göçmenler ve başka nüfus hareketleri konusu ile ilgili lüzumlu tedbirler alındı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama