2020-06-04T16:45:53+03:00
Ana Sayfa Gündem 4 Haziran 2020 162 Görüntüleme

Cumhurbaşkanından Dünya Çevre Günü Özel Mesajlar var!

Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, tüm insanlığın bugün kaynakların sürdürülebilir kullanımının benimsendiği, biyolojik çeşitliliğin korunduğu, açlık ve yoksulluğun en aza inmiş olduğu, çevre kirliliğinin önlendiği daha yeşil ve daha yaşanabilir bir dünya için çaba gösterdiğini belirtti.

Çevre sorunlarının çözümünün küresel boyutuyla tüm ülkelerin iş birliğini ve ortak çalışmalarla uzun vadeli politikaların yürütülmesini gerektirdiğine dikkati çeken Erdoğan, Türkiye’nin çevre sorunları mevzusundaki duyarlı ve görevli yaklaşımıyla internasyonal anlaşmalar çerçevesindeki sorumluluklarını yerine getirdiğini bildirdi.

Erdoğan, nihayet dönemde hız kazanan emekler neticesinde ülke genelinde atık yönetimi, iklim dostu teknoloji ve enerji kaynaklarının kullanımı, hava, su ve toprak kalitesinin iyileştirilmesi yönünde mühim gelişmeler kaydettiklerinin altını çizdi.

Daha yeşil, daha temiz bir ülkeye haiz olmak için bir tek ağaçlandırmanın kafi olmadığının bilinciyle, çevre kirliliğini önleyecek, israfı engelleyecek, planlı kentleşmeyi esas alacak, insanlara çevre bilinci kazandıracak çalışmalara da öncelik verdiklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tabiata, çevreye ve hayata dair bakış açımızı düzelterek, toplumda bu konudaki hassasiyeti artırarak ve hep birlikte çaba göstererek, ecdadımızın mirası, evlatlarımızın emaneti olan bu dünyayı daha yeşil ve yaşanabilir bir dünya yapabiliriz. Uygarlık değerlerimizden beslenen, tabiata saygılı, çevreye duyarlı, israf yerine kanaati esas alan bir tüketim anlayışının kök salması için hepimize, bilhassa ailelere ve eğitimcilere ciddi sorumluluklar düştüğünü bir kez daha vurgulamak isterim.

Bu kapsamda eğitim kurumları, sivil cemiyet örgütleri ve basın gösterim organlarının iş birliğinde yürütülecek çevre mevzusundaki çalışmalara yurttaşlarımızın desteği ve iştirakı büyük ehemmiyet taşımaktadır. Dünya Çevre Günü vesilesiyle, vatandaşlarımızı çevrenin ve organik zenginliklerimizin korunması, kaynaklarımızın tükenebilir olduğu gerçeğini göz ardı etmeden bireysel tedbirlerin alınması mevzusunda duyarlı olmaya çağırıyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.