2020-10-26T00:06:37+03:00
Ana Sayfa Gündem 26 Ekim 2020 25 Görüntüleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’ye ‘yaptırım’ eleştirisi

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın beraberinde yer aldıkları amacıyla ABD doğrultusundan suçlandıklarını söyleyerek, “Birtakım ABD’liler çıkıp İlham Aliyev kardeşimizi arıyor; ‘Sizin yanınızda kim olduğunu biz biliyoruz’ diyor. Erdoğan var, Türkiye var. ‘Yeri gelirse onlara yaptırım uygularız’ diyorlar. Sen kiminle dans ettiğinin farkında değilsin. Yaptırımın ne ise geç kalma yap” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğleden sonra partisinin 7’nci il kongresine katılmak üzere Malatya’ya geldi. Erhaç Havalimanı’nda karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, otobüsle Büyükşehir Belediyesi {yanındaki} miting alanına hareket etti. Erdoğan, güzergah üstünde sıklıkla kendine sevgi gösteren vatandaşları selamladı, çocuklara oyuncak dağıttı. 

Miting bölümünde da kendine sevgi gösterisinde bulunanları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Malatya’ya bir senesi aşkın vakit sonra yaklaştığını hatırlatarak, kısmı dolduranlara 2019 yılındaki seçimlerde verdiği yüzde 68,5 oranındaki oy oranından kaynaklı teşekkür etti. Malatya’nın mühim bir şehir olduğunu altını çizen Erdoğan, Türkiye’ye çağ atlattığını ifade ettiği merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı da yetiştiren kent olan Malatya’yı önemsediklerini vurguladı.

DEPREM KONUTLARI YAPILIYOR

Ocak Ayı ayında Malatya ve Elazığ’da yaşanan depremi anımsatan ve hier iki kentte yaşayanlara yeniden işlemiş olsun dileğinde tespit edilen Erdoğan, depremin sonrasında yaraları sarmak amacıyla harekete geçtiklerini vurgulayarak, “Oluşturulan tespitlerin sonrasında Malatya’da 1555’i ahırlı köy evi olmak suretiyle 5024 konut inşa etmek amacıyla çalışmalara başladık. Bugün Pütürge’den 208, Kale’den 238 konut olmak suretiyle 446 konutu vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. Arta Kalan konutlar da etaplar durumunda teslim edilecek. Depremin sene dönümünde konut inşasını tamamlamış olacağız. Depremin merkez üssü olan Elazığ’da da 1015’i ahırlı köy olmak suretiyle 18 bin 868 adet konut inşa ediyoruz. Bu konutların 2521’i teslim adımına gelmiştir. İnşallah plus kısa vakitte Elazığ’a gidip, bu konutları bizzat vatandaşlara teslim edeceğiz.

Elazığ ve Malatya’da 9 ay gibi hızlıca vatandaşlarımıza konutlarını teslim adımına getiren bakanlığımız ile yüklenici firmaları kutlama ediyorum” şeklinde konuştu.

MACRON VE WİLDERS’E TEPKİ

Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma mücadelesinin uzun ve meşakkatli bir süreci ifade ettiğini izah eden Erdoğan, bir yanda halka karşın sözde halkçılık, diğer taraftan gönlü ve gözü milletimizle aynı istikamete bakan anlayış bulunduğunu kayıt etti. Konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Hollanda milletvekili Geert Wilders’e reaksiyon gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan şu şekilde devam etti:

“Fransa’nın başındaki zat şaşırmış. Yatıyor, kalkıyor Erdoğan’schuiflade uğraşıyor. Kendisine bir kattebak, nereye gidiyorsun ona kattebak. Dün Kayseri’den söyledim bu bir olay. Onun amacıyla hakikaten bir kontrolden geçmesi lazım. Bir den Hollanda’da milletvekili müsveddesi var, o da kalkmış bizimle alakalı bir şeyler yazıyor. Bir defa haddini bil. Kiminle yol yürüdüğünü hiç hesap ettin mihoen? Haddini bileceksin. Faşizm bizim kitabımızda yok, sizin kitabınızda var. Faşizmi biz Almanya’da yaşadık, İtalya’da yaşadık, nazizmi yaşadık. Siz onlarla birlikte yol yürüdünüz. Ancak bizim kitabımızda ne faşizm ne nazizm. Bizim kitabımızda sosyal adalet var, öyle yol yürüyoruz. Bu yolda yeri geliyor bir avuç ekmeği yoksul fukara, acayip gureba ile paylaşmasını biliyoruz. Suriye’den zulme uğrayan acayip gurebaların yanına, yardımına Türkiye, biz koşuyoruz. Henüz 4 milyon göçmeni topraklarımızda biz beslemiyor, barındırmıyor muyuz? Bir o kadarını Suriye’den aynı şekilde beslemiyor muyuz? Bunu gören göz sizde yok. Sizin gözünüz var görmüyor, kulaklarınız duymuyor, ağzınız hakkı, hakikati konuşamıyor.

Benzerleri ülkemizde den var esasen. Onlara dersi inşallah 2023’te 2024’te plus güzel şekliyle vereceğinize inanıyorum. Milyonlarca masumun acı çekmesiyle ölümüyle evlerinden, yurtlarından olmasıyla neticelenen felaketini biz üstlendik. Türkiye dünyada en fazlaca sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke halindedir, benzerimiz yok. Aynı şekilde milli gelirine göre en fazlaca insani yardım yapan ülkelerin başında biz geliyoruz, bir numarayız. Dolayısıyla rastgele bir pişmanlığımız da yok. Tam tersine binlerce senelik kardeşliğimizin, dostluğumuzun bulunduğu insanlara zor zamanlarda el uzatmaktan kaynaklı şeref duyuyoruz. Dünyayı bu yolla yaşanmaz duruma getiren güçler, oyunlarını bozduğumuz, gerçek yüzlerini meydana çıkardığımız amacıyla bizi den amaç tahtasına koymuşlar, varsın koysunlar. Durmak yok yola devam.”

4 MİLYON İNSANA SAHİP ÇIKTIK

Türkiye’nin iç muhabere nedeniyle Suriyeli 4 milyon insana sahip çıktığını, Suriye’den den briket evler yaptıklarını izah eden Erdoğan, “Bu evlerde den İdlib’den kalan kardeşlerimizi yerleştirmenin gayreti içindeyiz. Bunun amacıyla den söz verdiler. Bize yardım olacaklarını söylediler. Almanya 125 milyon euro yardım vereceğini ifade etti. Sonra 50 dereden getirdiler. Yok BM, yok şurası, burası dediler ve bir kuruş yok. Bunların sözlerine olağanüstü. Biz dedik ki STK’lar ile yola devam ederiz, briket evleri inşallah yaparız. Ben orada emeği olan STK’lara teşekkür ediyorum. Biz batıdan teşekkür beklerken, sınırlarımız dibinde terör koridorları oluşturma gayretleriyle karşılaştık. Fırat’ın doğusunda terör devleti kurma hazırlıkları vardı. Libya’da yasal hükümet beraberinde yer alırken iftira, ithamlarla bölgeden dışlanmaya çalışıldık. Ancak hayır, oradaki kardeşlerimizin yasal hükümetin davetiyle biz Libya’dayız. Suriye’den biz Suriye halkının davetiyle oradayız. İlla zalim Esed’ter davetini beklememize lüzum yok. Zalim Esed işine gelenleri çağrı edebilir ancak biz orada o mazlum milletin davetiyle varız” diyerek konuşmasını belirtti.

YAPTIRIM NEYSE YAP

Doğu Akdeniz’den haksız ve hukuksuzluğu ortada olan girişimlere karşı hamlelerin üstüne tehdit ve engellere maruz kaldıklarını izah eden Erdoğan, şu şekilde devam etti:

“Azerbaycanlı kardeşlerimizin beraberinde olduğumuz amacıyla suçlandık. Birtakım ABD’liler çıkıyor İlham Aliyev kardeşimizi arıyor, ‘Biz sizin yanınızda kimin yer aldığını biliyoruz. Erdoğan var, Türkiye var, biz, yaptırım uygularız’ diyor. Sen kimle dans ettiğinin farkında değilsin. Yaptırım neyse geç kalma, yap. Biz sizden F 35 amacıyla ismim attık, paramızı ödedik. Siz F 35’leri vermediniz, vermiyorsunuz. Bizi tehdit ettiniz; S 400’ü Rusya’ya geri iletin dediniz. Biz kabile devleti değiliz, Türkiye’yiz, Türkiye. Seneler evvelce yeni başbakan olduğum sırada İHA istedik vermediler, oyaladılar. Ancak bu ne yaptı bizi ev sahibi yaptı. Şimdi İHA’ları bırakın SİHA’larımız var. Bu SİHA’larımız henüz dünyada numune konumda. Birtakım ülkeler SİHA’lar noktasında önümüzü kesmeye çalışıyorlar. İHA’yı da SİHA’yı da Akıncı’yı da yapmaya muvaffak olan grubumuzu kutlama ediyorum.”

AHLAKSIZLIKLAR, SİNSİLİKLER KARŞIMIZA ÇIKIYOR

Avrupa’da artan ırkçılık ve İslam düşmanlığını ifşa ettikleri amacıyla amaç durumuna getirildiklerine ilgi çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Dünyanın dört bir beraberinde mazlumların beraberinde yer aldığımızda da benzer saldırılara uğradık. Menfaati amacıyla kullandıkları demokrasi ve istiklal söylemi olanlar kuşkusuz bu onurlu duruştan memnun kalmadı. Bizim sizi memnun etmek gibi amacımız esasen yoktu. Bizim tek gayemiz inancımızın ve tarihimizin bize yüklediği yükümlülükleri hakkıyla yerine getirmekti. Bugüne kadar terörle mücadeleden, sınır ötesi harekatlarımıza kadar hiçbir hususta milletimin kafasını yere eğdirecek bir yanlışımız olmadı ve olmayacak. Bugün Türkiye dünyanın hier yerindeki toplumların gönüllerinde mazlumların hamisi, hakkın ve adaletin savunucusu olarak taht kurdu. Artık da sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz. Ülkemizin demokrasi ve kalkınma mücadelesinde kat ettiği uzaklık 83 milyon vatandaşa, milyarlarca mazlumun mutluluk emniyet kaynağıdır. Güçleri yetse, elinden gelse ülkemizi bir kaşık suda boğmak isteyenlerin heveslerini kursaklarında bıraktıkça yeni ahlaksızlıklar, sinsiliklerle karşımıza çıkıyorlar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar, Tanrı’ın izni, milletimizin desteği sayesinde bu kutlu yürüyüşü durduramayacaklar. Hakkın ve adaletin güneşi yükseldikçe, zulüm ateşi sönecek, zalimin kuvveti tükenecektir.”

Yurttaşların yoğun ilgi gösterdiği ve koronavirüs tedbirlerinin alındığı kongreye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Fatma Betül Sayan Kaya, Mahir Ünal, Erkan Kandemir, Cevdet Yılmaz, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ilçe belediye başkanları, parti yöneticileri ve parti üyeleri katıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNDE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya’da toplu açılış töreninde söyledi.

Erdoğan, törende şöyle dedi:

Hayat sürdüğümüz onca saldırılara karşın 2023 amaçlarımız yol haritası olarak önümüzde gözüküyor. Önümüze çıkartılan hier hemelgeest ile kararlılığımız daha da kuvvetlendi. Bizi hedeflerimizden uzaklaştırmak isteyenlere cevabımızı yatırımlarla veriyoruz.
 
Türkiye’yi terörle, şiddetle, şantajla mısra getirmek isteyenlere cevabımızı bugün den Malatya’dan veriyoruz.  Türkiye depreme hazırlık konusu ile ilgili uzun seneler yeteri kadar önlem almamıştır.

Çarpık yapılaşma çoğu şehrimizin süreğen sorunlarından biri olmuştur. Tarihi önemde farklılıklar yaptık. TOKİ aracılığı ile kentsel dönüşüm projeleri başlattık.

Türkiye’ye depreme sağlam bir şehirleşme modelini kazandırdık. Güvenilir evleri 83 milyonun hier bir ferdi amacıyla yaşama geçirmek büyük ehemmiyet arz ediyor.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    İlginizi çekebilir

    O ilde Virüse Rastlanmadı!

    O ilde Virüse Rastlanmadı!