2020-05-26T19:25:29+03:00
Ana Sayfa Yaşam 26 Mayıs 2020 116 Görüntüleme

Çocuklarda sosyal medya kullanım yaşına dikkat edin!

Uzman Klinik Psikolog Nuran Günana, pandemi sürecinde evlatların toplumsal medya kullanımları hakkında önemli değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

KONTROLLÜ KULLANIM OLUMLU ETKİLİYOR

Koronavirüs salgını sebebiyle okulların kapanması ve evlatların zamanlarını evde geçirmek zorunda kalmaları sonucu toplumsal medyada geçirdikleri sürenin arttığına dikkat çeken Klinik Psikolog Nuran Günana, “Bilgili şekilde kullanılan toplumsal medya araçları çocuğun toplumsal becerilerini geliştirmesine, akranlarıyla fikir alışverişinde olmasına ve kendi kimliğini oluşturmasına destek sağlar. Buna ek olarak, kontrollü web kullanımının çocuğun zekasını geliştirmesine, yaratıcılığı ve ifade gücünün gelişmesinde önemli bir rol oynadığı araştırmalarla kanıtlanmıştır” dedi.

“SOSYAL MEDYADAKİ İÇERİKLER YAŞLARINA UYGUN DEĞİL”

Nuran Günana, toplumsal medya kullanımının negatif yönlerinin gözardı edilmemesi gerektirme ettiğini söylemiş oldu ve sözlerine şöyleki devam etti: “Sınırların olmadığı ve kimsenin paylaşımlarında sınır tanımadığı bir yer olduğundan çocuklar bazı negatif görüntülere maruz kalabiliyorlar. Açıkça paylaşılan cinsel içerikler, canlı yayında kendine zarar veren kişiler, küfürlü yada sertlik içerikli konuşmalar ve paylaşımları örnek olarak söyleyebiliriz. Ek olarak, toplumsal medya, kişilerin kendilerine gerçekçi olmayan bir kimlik oluşturup kendilerini tekrardan ifade ettikleri bir alan sunuyor. Bu yönüyle çocuklar sanal dünyada bu gerçekliği olmayan kişilerle iletişime geçebilir ve bu kişilerin kendi arzu ve dürtülerinin birer parçası haline gelebilirler. Bir başka yönden, uzun soluklu ve aşırıya kaçan toplumsal medya kullanımının hem çeşitli fizyolojik yakınmaları hem de toplumsal ve bilimsel nitelikli alanda sorunları da bununla birlikte getirmiş olduğu bir gerçek. Bu biçim şeyleri, görme problemleri, halsizlik, bedendeki duruş bozukluğu, uyku ve yeme bozuklukları, bilimsel nitelikli başarıda düşüş ve aile içi problemler benzer halde sıralayabiliriz.”

“EBEVEYNLER TUTUMLARINI GÖZDEN GEÇİRMELİ”

Bir tek zararları var diyerek ufaklıklara toplumsal medya kullanımının yasaklanmaması gerektiğine dikkat çeken Nuran Günana, “Kullanımını kontrollü bir halde yararlı bir alana çevirmek mümkün. Ilk olarak ailelerin evlatları üstündeki tutumlarını gözden geçirmelerinde yarar var bundan dolayı ebeveynlerin tutumları evlatların toplumsal medya kullanımının günden güne artmasına niçin oluyor” uyarısında bulunmuş oldu.

ÇOCUKLARIN HESAPLARI KONTROL EDİLMELİ Mİ?

Aile tutumlarının önemine dikkat çeken Günana, “İyi bir rol model olmak ebeveynlerin en önemli görevlerinden biridir. Çocuğa yol gösterici olmak, sordukları soruları bıkmadan usanmadan cevaplandırmak ve çözüm aramak ebeveynlerin yapmaları gereksinim duyulan önemli adımlar olacaktır. Çocuğunuza toplumsal medyanın pozitif yönde ve negatif yanlarını anlatabilirsiniz. Çocuğunuzun hesaplarını denetim etmekte de yarar var. Kendi kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını paylaşmamaları mevzusunda eğitilmeleri lüzumlu. Takip etmiş olduğu ve onu takip edenleri tanıyın. Kullanım yaşı ne olursa olsun belirlenmeli. Eğer toplumsal medya kullanımı yaşına gelmediyse o süre çocuğa uygun bir sanal ortamda daha eğitici ve öğretici oyunlarla süre geçirmek hem çocuklar için hem de aradaki ilişkiyi güçlendirmek için iyi bir adım olacaktır. En önemlisi de çocukta herhangi bir davranış değişikliği meydana gelirse ne olursa olsun gözlemleyin ve konuşun. Küçük yaşlarda öğrenilen davranış ve alışkanlıkların sonraki dönemlerde karşınıza büyük problemlerle çıkmaması açısından erken bilinçlenmekte ve önlem almakta yarar vardır” diye konuştu.

BU TAVSİYELERE KULAK VERİN

Uzman klinik psikolog Nuran Günana, ailelere yönelik tavsiyelerini şöyleki paylaştı: Çocuğunuzla karşılıklı sağlıklı bir yazışma kurun. Ek olarak boş süre aktivitelerini birlikte değerlendirin. Kendisini yalnız hisseden ve boş zamanlarını ailesiyle değerlendirme imkanı bulamayan çocuklar, aşırı web ve toplumsal medya kullanımına yönelirler. Çocuklar ile çatışma haline giren ebeveynlik tutumu da gene aynı şekilde çocuğun aşırı toplumsal medya kullanımına niçin olacağı benzer halde içinde şiddetin olduğu sözlü ve davranışsal birçok içeriğe maruz kalmalarına yol açacaktır.

Çocuğunuzu sürekli aşırı denetim altında da tutmayın. Aşırı koruyucu ve kollayıcı ailelerde yetişen çocuklar kendilerine özgüvensiz, bağımlı, inatçı, utangaç ve çekingen kimlik geliştirirler.Bu kimlik onların toplumsal medyanın negatif taraflarını daha acil kabullenmelerine ve toplumsal medyada kendilerine ilişik olmayan başka bir kimlik geliştirmelerine niçin olacaktır.
Ebeveynlerin çocuğun hayatında güvenilir ve tutarlı bir halde davranmaları güven hissini verir. Çocuğun negatif toplumsal medya kullanımına babanın izin vermesi halinde annenin yasak koyması sonucunda çocuk dengesiz ve sağlıksız düşünen bir çocuk olacaktır.

Kayıtsız ve eylemsiz bir tutum içinde olan ebeveynlere haiz olan çocuklar, kendilerini değersiz görme eğilimindedirler ve dikkat çekmek için çeşitli davranışlarda bulunabilirler. Bu çocuklar toplumsal medyada kendilerini ön plana çıkarabilmek için her türlü harekete başvuracaktır.

Aşırı eleştirilen, eğer var ise kardeşinin yanında küçük düşürülen, ne yaparsa yapsın hep suçlu ve başarısız görüldüğü aile ortamında yetişen çocuklar da benzer tepkiler göstererek toplumsal medyayı aşırı kullanacaklardır. Bunun sonucunda gelen olumsuzluklara maruz kalmış olarak gelecekte iyi mi bireyler olacaklarını belirlerler.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama