2020-10-15T08:27:41+03:00
Ana Sayfa Gündem 15 Ekim 2020 15 Görüntüleme

Cezaları onandı! 224 sanık hakkında son dakika gelişmesi

Fetullahçı Terör Teşkilatı’nün (FETÖ) vuruş girişimi esnasında Genelkurmay Başkanlığı karargahında yaşanan olaylara dair sözde “yurtta sulh konseyi” üyelerinin den aralarında varolduğu 224 sanıklı “çatı davası” istinaftan geçti.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince 20 Haziran 2019’da karara bağlantı kurarak eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk’ün den aralarında varolduğu 17 sanığa 141’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdiği dosyanın istinaf müracaatı, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesince karara bağlandı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre kararda, ilk derece mahkemenin verilen hükmün, usul ve temel açısından hukuka aykırılığının bulunmadığı ifade edildi.

Yargılama adımında kusur olmadığına ve kanıt bakımından değerlendirmenin yerindeliğine işaret edilen kararda, delillerin hukuken geçerli ve elverişli bulunduğu bildirildi.

Kararda, mahkumiyet alanlara yönelik ceza artırım ve indirimlerinin meşru gerekçeye dayandığı kaydedildi.
Bu nedenden dolayı sanık ve avukatlarının istinaf başvurularının esastan reddinin kararlaştırıldığı kaydedilen kararda, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinin mahkumiyet kararlarının yerinde olduğunun altı çizildi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesi, kararla eş güdümlü tutuklu sanıkların bu halinin devamına hükmetti.
Kararda, Yargıtay temyiz yolunun açık bulunduğu bildirildi.

HÜKÜM

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki vuruş girişimine dair “çatı” davada 224 sanıktan 133’ü minimum birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, sanıklar eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) delegesi orgeneral Akın Öztürk, eski tümgeneraller Kubilay Selçuk, Mehmet Dişli, eski tuğgeneraller Hakan Evrim, Ali Osman Gürcan, Erhan Caha, Mehmet Partigöç, eski tuğamiraller Ömer Faruk Harmancık ve Sinan Sürer, eski albaylar Bilal Akyüz, Cemil Turhan, Fırat Alakuş, Ahmet Özçetin, Murat Koçyiğit, Mustafa Barış Avıalan, Orhan Yıkılkan ve Muhsin Kutsi Barış “anayasayı ihlal” ve “Cumhurbaşkanına suikast” suçlarından birer, 139 şahsa yönelik “kasten öldürmek” suçundan da 139’limousine kez olmak suretiyle toplam 141’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklardan eski albay Osman Kılıç ise “anayasayı ihlal” ve 139 şahsa yönelik “kasten öldürmek” suçundan 140 kez aynı cezaya mahkum edildi.

Bu sanıklar 27 defa “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 432’şer sene, Erhan Caha ve Muhsin Kutsi Barış dışındakiler 12 defa “bireyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçundan 108’er sene, Caha ve Barış ise bu suçtan 9 kez olmak suretiyle toplam 81’er sene hapis cezasına çarptırıldı.

Bu sanıklar ile ilgili 108 maktul açısından kamu davasının ayrılması ve tutukluluklarının devamı kararlaştırıldı.
Sanıklardan daha evvelce “anayasayı ihlal” ve “Cumhurbaşkanına suikast” suçlarından Muğla’da mahkum edilen eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş ile ilgili bu suçlar açısından açılan kamu davasında ret kararı verildi yalnız Sönmezateş, 137 şahsa yönelik “kasten öldürmek” suçundan 137 defa ağırlaştırılmış müebbet, 27 şahsa yönelik “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 432 sene, 12 defa “bireyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçundan 108 sene hapse mahkum edildi.

Sanıklardan eski albay Muzaffer Derli toplu “anayasayı ihlal”, “Cumhurbaşkanına suikast” ve 60 bireyi “kasten öldürmek” suçundan 62 kez ağırlaştırılmış müebbet, 27 bireyi “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan toplam 432 sene, 12 defa “bireyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçundan 108 sene hapse çarptırıldı.

Mahkeme, sanıklardan eski albay Osman Kardal ve eski korgeneral İlhan Talu’yu da “anayasayı ihlal” suçundan mahkum etti yalnız bu sanıklar amacıyla “takdiri indirim” maddesi uygulanarak bu suçtan müebbet hapis verildi.

Eski albaylar Ramazan Gözel ve Doğan Öztürk “anayasayı ihlal” suçundan birer, “kasten öldürme” suçundan da 10’limousine kez olmak suretiyle toplam 11’er kez ağırlaştırılmış müebbet, 22 şahsa yönelik “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 352’şer, 10 şahsa yönelik “bireyi hürriyetinden yoksun kılmak” suçundan da 90’limousine sene hapse çarptırıldı.

Sanıklardan eski yarbay Ertuğrul Terzi “anayasayı ihlal” ve “kasten öldürme” suçundan toplam iki kez, eski yarbay Muhabere Kabaklı “anayasayı ihlal” ve 16 bireyi “kasten öldürme” suçlarından toplam 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Kabaklı ile ilgili birtakım maktuller açısından açılan kamu davasının ayrılması kararlaştırıldı.

Hadise tarihinde albay olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaverliğini yapan Ali Yazıcı, “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum oldu.

Eski tuğgeneral Ahmet Bican Kırker “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilirken eski tuğgeneral Ünsal Coşkun, eski yarbaylar Mehmet Şahin ve Halil Gül “anayasayı ihlal” suçundan birer, 28 bireyi “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan da 28’er kez olmak suretiyle toplam 29’limousine kez, eski yarbay Özcan Karacan ise “anayasayı ihlal”, 28 bireyi “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “Cumhurbaşkanına suikast” suçlarından toplam 30 kez ağırlaştırılmış müebbete mahkum edildi.

11’ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETE ÇARPTIRILDILAR

Sanıklar Abdulvahap Berke, Abdurrahman Aydoğan, Ali Feyyaz Beydağ, Fatih Sarımehmet, Fatih Yanıkkaya, Fevzi Sönmez, İbrahim Karadağ, Mahmut Tuncer, Muhammet Yılmaz, Murat Aletrik, Murat Korkmaz, Mustafa Kocaaslan, Mustafa Temir, Esas Can Köroğlu, Samet Yıldız, Turgay Perişan, Vahit Güllü, Abdullah Şevki Güngör, Abdurrahim Aksoy, Ahmet Durmaz, Ali Çakır, Anıl Koç, Bünyamin Tuner, Cemal Turğut, Derviş Taş, Emre Karslı, Erdem Eraslan, Erman Can, Fazlı Özşahin, Furkan Akbenli, Furkan Çetiner, Gökhan Çetin, Gökhan Eski, Halit Kazancı, Hamza Er, Hasan Demirci, Hasan Sevimli, İsmail Yolaçıcı, Lütfullah Taşyumruk, Mehmed Emin Tüzel, Murat Ertaş, Mutlu Burak Uyar, Necati Güneş, Oğuzhan Misafir, Oktay Felekoğlu, Osman Aktaş, Özay Yılmaz, Recep Aktürk, Recep Özkan, Sadi Kazancı, Selçuk Topal, Suat Kürşat Gün, Suat Dayanıklı, Şener Kısak, Talha Atlanel, Uğur Bostan, Ümit Bayık, Vahap Kavaker, Veysel Özmen, Yener Yılmaz, Yusuf Karşil, Serkan Sağ, Ayhan Carık ve Haysiyet Özdemir, “anayasal düzeni ihlal” suçundan birer, 10 bireyi şehit etmekten 10’limousine kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

LEVENT TÜRKKAN’A AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Hadise tarihinde Hulusi Akar’ın buyruk subayı olan eski kurmay yarbay Levent Türkkan ile Nuri Gayır, Mehmet Akçara, Ahmet Yıldız, Serdar Tekin, Ömer Gürsel Çetin, Mete Kılıçarslan, Eray Çekerek, Emniyet Keskin, Gökhan Akdağ, Yusuf Güleç, Kadir Bozan, Abdülkadir İlhan, Ahmet İlhan Ayşan, Emin Anar, Halis Ahmet Özer, Hüseyin Yıldırım (Hakkı oğlu), İlker Çetinkaya, Metin {Demir}, Muzaffer Çoban, Recep Yıldız, Yusuf Yedidağ, Birol Kurubaş, Ali Gültekin, Fatih Üner, Murat Engin, Adnan Arıkan ve Okan Ataoğlu “anayasayı ihlal”dennenboom ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar İsmail Aydın, Gökhan Balcı, Mustafa Çiçek ve Asım Şanöz ise tekrar aynı suçtan birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırken “kasten öldürme” suçundan da 9’limousine kez ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırıldı.

Sanık Metin Gümüşburun, Doğan Üstüntaş, Şevket Samet Okyay, Kamil Ilgaz, Halil İbrahim Ataalp, İbrahim Çölkesen, Mustafa {Demir} “anayasayı ihlal”dennenboom birer kez müebbet, “kasten öldürme” suçundan ise Ilgaz, Okyay ve Üstüntaş 10’limousine kez, başka sanıklar ise aynı suçtan 9’limousine kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

MÜEBBET HAPİS CEZASI ALANLAR

Sanıklar Hüseyin Hakan Öcal, İlyas Akyar, Alparslan Çetin, Mustafa Özsoy, Erhan Metin, Ersoy Öz, Ertan Özmen, Fatih Ekici, İsa Akın, Nejdet Eroğlu, Hüseyin Hayat, Kenan Şimşek, Mustafa Duygulu ve Satı Bahadır Köse, “anayasayı ihlal” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

YARDIM SUÇUNDAN CEZA ALANLAR

Sanık Serkan Kılıç, Fatih Koç, Hasan Hüseyin Sarıtarla “anayasayı zarar verme girişimine yardım” suçundan 15 sene hapisle cezalandırıldı. Cengiz Aydın ise aynı suçtan 13 sene 4 ay hapis cezası aldı.

Sanık Ali Emre Eral da aynı suçtan 12 sene 6 ay hapisle cezalandırıldı.

24 SANIK FETÖ ÜYELİĞİNDEN SUÇLU BULUNDU

Özgür Solakoğlu, Fatih Okutur ve Muhammet Uslu, “terör teşkilatı üyeliği” suçundan 12’şer sene hapis cezası aldı.
Sanıklardan Bayram Aydemir, Emrah Ilgaz, İlyas Bilgiş, Mehmet {Demir}, Oğuz Serhad Habiboğlu, Veysal Tokmak, Mustafa Sözer, Halil İbrahim Karabal, Mehmet Arif Pazarlıoğlu, Uğur Şahin, Salih Ulusoy, Nahsen Fıstıkçı, Özcan Kurt, Yalçın Gür, Murat Bingül, Vural Akyıldırım ve Mehmet Adıgüzel, “anayasayı ihlal” suçlamasından beraat etti, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan ise 7 sene 6’şar ay hapisle cezalandırıldı.

Mahkeme, yalnızca teşkilat üyeliğinden cezalandırılmaları dilenen Bayram Akpan, Lütfi Karaca, Yalçın Toker ve Mustafa Akyıldız ile ilgili 7 sene 6’şar ay hapis cezasına hükmetti.

“Teşkilat üyeliği” suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Ramazan Eli açık, Kübra Yavuz ve Mehmet Uslu’nun beraatine karar verildi.

Sanıklar Aziz Haysiyet, Hakan Toprak, Ahmet Albayrak, Barış Erdemir, Cahit Kükey, Deniz Aydın, Ersin Eker, Fahri Kafkas, Hüseyin Yıldırım, Kenan Yıldırım, Mesut Ürkmez, Murat Mala, Murat Pekgüler, Murat Can Avtan, Mustafa Mengi, Okan Kurt, Serkan Candan, Uğur Şehir, Ümit Keskin, Yusuf Yalçın, Baki Kavun, Fatih Misir, Mustafa Çakmaktaşı, Sinan Yılmaz, Yusuf Akdemir, Cihangir Şenlik ve Sedat Taşkın bütün suçlamalardan beraat etti.

Tümgeneral Osman Ünlü ile tuğgeneraller Murat Aygün ve Özkan Aydoğdu’nun da diğer davalarda ceza aldıkları amacıyla bu dosyadan beraatine karar verildi.

Mahkeme, sanıkların bir kısmının üzerilerine atılı suçlardan beraatine hükmetti.  Sanıklardan bir alanı oy birliği, bir alanı da oy çokluğu ile beraat etti.

DOSYASI AYRILAN SANIKLAR

Mahkeme, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski tuğgeneral Ali Kalyoncu, eski yarbay Turgay Sökmen ile Ademtocht Özer, Ali Nehir, Mehmet Aytaç, Neşet Gülener, Serkan Coşkun, Serhat Pahsa, Şener Doğrugören, Tayfun Özek, Tevfik Gök ve Turgay Er ile ilgili kamu davasının ayrılmasını kararlaştırdı.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.