2020-06-08T00:14:20+03:00
Ana Sayfa Gündem 8 Haziran 2020 72 Görüntüleme

Çekirgelerin Neden Geldiği Belli Oldu!

Çekirgelerin Neden Geldiği Belli Oldu!

2020 senesinde oluşan felaketler içinde olan ‘çekirge istilası’nın sebebi belli oldu. Dünyanın detaylı ülkelerini etkileri altına alan istilanın sebebinin, iklim farklılığı ardından meydana gelen aşırı yağışlar sebebiyle çekirgelerin senede 4 kez üremesi bulunduğu meydana çıktı.
2020’de koronavirüsün sonrasında en önemli başlıklardan bir tanesi de Afrika’dan Hindistan’a kadar geniş bir coğrafyayı etkileri altına alan çekirge istilaları.

Birleşmiş Milletler, Nisan ayı başlangıcında yapmış olduğu uyarıda bahar aylarının yağmurlu geçmesi halinde Doğu Afrika’da çekirge istilalarının 20 kat büyüyebileceğini belirtmişti. BM bu açıklamayı yaptığında Doğu Afrika son 25 senenin, Kenya ise son 70 senenin en fena çöl çekirgesi istilasını yaşıyordu.

Bunun nedeni ise bölümde bundan önceki sene esasen olabildiğince yağışlı geçmişti. 2019’un yazından itibaren Avustralya’da yüzlerce gün devam eden yangınlar vardı. Hint Okyanusu’nun öte beraberinde tespit edilen Doğu Afrika’da ise aşırı yağışlar sebebiyle sel baskınları yaşanıyordu.

HİNT OKYANUSU DİPOLÜ

Binlerce uzaklıktaki bu iki bölgenin sıra dışı felaketlere maruz kalması ilgisiz görünse de bilim adamları mevzuya değişik bir izahat getiriyor. Hint Okyanusu Dipolü adı verdiği tabiat vakası hem yangını hem selleri tetikleyen bir fenomen olarak öne çıkıyor.

Hint Okyanusu Dipolü, 1999 senesinde ortaya çıkarıldı yalnız uzun senelerdir faaliyetlerini sürdürüyor ve bilim adamları bu hareketlerin öngörülemez bulunduğunu düşünüyor. Hint Okyanusu’ndaki sular rüzgarlar sayesinde Doğu Afrika ve Avustralya içinde gezi ediyor. Suyun ilerlediği yönde ısı artarken başka doğrultuda düşmesi Hint Okyanusu Dipolü olarak adlandırılıyor.

YAĞIŞLAR ARTTI

2019 ve 2020’yi başta Doğu Afrika ve Avustralya yönünden daha fena duruma getiren asli şey ise iklim farklılığı. Şuana kadar tespit edilen ısı değişimi 1 santigrat dereceydi. Araştırmaya nazaran küresel ısınma sebebiyle orta çıkan ısının yüzde 93’ü okyanuslar doğrultusundan emiliyor. Hint Okyanusu’nun batı yönü ise başka tüm tropik sulardan daha çok ısınıyor.

Yalnız 2018 senesinde sıcak sular Afrika’nın doğusuna doğru hareket ettiklerinde okyanusun sıcak ve soğuk yönü arasındaki ısı farkı 2 santigrat dereceye çıktı. Daha sıcak su daha çok buharlaşma ve bu nedenden dolayı daha çok yağış demek.

Bu fark Doğu Afrika’da kuvvetli fırtınalar olarak tanınan siklonların meydana gelmesine, Avustralya’da ise yaz aylarının beklenenden daha kurak geçmesine niçin oldu. Arap Yarımadası’nde bile bir sene içerisinde iki kez siklon görüldü. NASA bilgilerine nazaran bölümde iki siklon vakası içinde fazlası vakit uzun seneler geçiyor.

YAĞIŞLAR FELAKETİN HABERCİSİ

Doğu Afrika’daki bu aşırı yağışlar çöl çekirgelerinin üremesi amacıyla makul ortamı meydana getirdi. Bilimsel adı Schistocerca gregaria olan çöl çekirgeleri amacıyla İdeal bölge adından değişik olarak toprakla havanın nemli ve sıcak bulunduğu alanlar.

Düzgüsel şartlar altında çekirge yumurtaları fazlaca fazla zaman tabiatta kalabilse de içinden yeni yavruların çıkması o denli basit olmuyor. 2018 yılından itibaren bölgenin sıcak ve yağışlı olması çekirge nüfusunun artmasını sağlamış oldu.

YILDA DÖRT KEZ ÜREDİLER

Üç aylık hayatları olan çekirgeler böylece senede dört kez üreme olanağı elde etti. Çöl çekirgeleri söz hususu olduğunda iki nesil arasındaki nüfus artışı 20 katına kadar çıkabiliyor. Bu da bölgedeki çekirge nüfusunun 2 sene ortamında 8 bin kat artmasını sağlamış oldu.

2020’ye gelindiğinde Doğu Afrika’dan Hindistan’a kadar yayılmış milyarlarca çekirge yaşıyordu. Büyük sürülere dönüşen bu canlıların her biri iki gram ve bigün ortamında kendi ağırlıkları kadar yiyecek yiyebiliyorlar. 100 milyar çekirge hergün milyonlarca ton gıda tüketiyor.

Bunun dışında ziraat ürünlerini amaç alan başka canlılara nazaran çekirgeler fazlaca daha uzun yolculuklar yapabiliyor. Bir ton gün ortamında 150 kilometre uzaklığa hareket edebiliyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.