2020-10-20T10:48:37+03:00
Ana Sayfa Gündem 20 Ekim 2020 51 Görüntüleme

Bu uyarıya dikkat: Bir çay kaşığı bile zehirler

Düzmece içki zehirlenmesine bağlı olarak Türkiye’den yaşanan ölümler büyük kaygı oluşturdu. Eksperler, düzmece içki yapımında sarfedilen metil alkol, ispirto, anti-freeze sıvıları, fotokopi sıvıları, çözücüler, boya çıkarıcılar, vernik, otomobil cam temizleyicileri, maket uçak yakıtları ve karbüratör temizleyicileri gibi maddelerin hayati işlevleri sarsan ettiğini ifade ediyor.

Metil alkol hakkındaki sansasyonel açıklamalarda tespit edilen Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi İç hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğr. Delegesi Doç. Dr. Yavuz Furuncuoğlu, “Metil alkol renksiz, uçucu bir sıvıdır. Gerçekten sanayide sarfedilen kimyasal bir madde. Kendisine has bir kokusu bulunmaktadır ancak dışarıdan bakmakla ayırt edilemez. Bir çay kaşığı içilmesi bile ciddi zehirlenmeye yol açabilir” şeklinde konuştu.

“BULANIK GÖRMEKTEN KÖRLÜĞE KADAR İLERLEYEBİLİYOR”

Alkol zehirlenmesinin belirtilerine ilgi çeken Doç. Dr. Yavuz Furuncuoğlu, “Bilinç bulanıklığı, çift görme, bulanık görme, görme keskinliğinde azalma, önde karlı alan varmış gibi görme, görme bölümünde azalma, körlük gibi sendromlara sık sık rastlanabilir. Diğer yandan karın ağrısı, bulantı-kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, nöbet geçirme, bedende asit birikmesi, süratli ve derin soluk alma gereksinimi gibi sendromların yanı sıra geç dönemde tansiyon düşmesi ve nabız yavaşlaması gibi açıklanan den görülmektedir” dedi.

Tedavi yöntemleri hakkındaki den mühim açıklamalarda tespit edilen Doç. Dr. Yavuz Furuncuoğlu, “Tedavi destekleyici önlemler ön plandadır. Serum {verilir}. B1 ve B6 vitamini {verilir}. Beden asid yükü artmıştır bu nedenden dolayı asidozu düzeltici tedavi yapılır. Metanolün toksik metabolitinin oluşumunu engellemek suretiyle Fomepizol veya Etanol ile engelleyici tedavi yapılır. Diyaliz yapılır. Alımdan anında sonra mide yıkama yapılırsa faydalı ve aktif kömür tedavisi yararsızdır. Çok erken fark edilip hareketli bir yaklaşım gerçekleştirmek lazım olur yoksa hasta kaybedilir” açıklamasında bulundu.

Üniversitenin Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Delegesi Oya Mortan Sevi ise alkol tüketiminin psikolojik etkisi üstüne mühim açıklama yaptı.

Alkole hayatında mühim bir rol veren kişilerin, bir kez daha ona ulaşabilmek amacıyla fiziksel sağlıklarını büyük bir rizikoya atabileceğini bildiren Sevi, “Hep eş güdümlü çok zor bir dönemden geçiyoruz. Üstelik bu zor devresinin oluşturduğu gerilim seviyesi ve bu yükü kaldırabilme kuvveti her insan için aynı değil. Şuana kadar hayat sürdüğümüz diğer zorluklarda bulunduğu gibi bu hali katlanılabilir kılmak adına hepimizin uyguladığı kendisine özgü baş etme yöntemleri sahip olunan. Bu kullandığımız yöntemlerin bazıları fonksiyonel iken, yani bize veya başkasına zarar vermeden problem çözmemize yardımcı olup süreyi {üretken} geçirmemize, keyif almamıza, dinlenmemize kalıcı bir tesir eden türde iken, kimi yöntemler ise yalnızca düşünmemeyi, unutmayı, ertelemeyi olası kılar, yani kalıcı bir çözüm sunmaz. Hem de bazen o an amacıyla işimize yaradığını düşündüğümüz kimi yöntemler, fiziksel ve ruhsal sağlığımızı tehdit bile edebilir. Gerçekten hepimiz bir baş etme yöntemine başvururken haz-zarar dengesine göre hareket ederiz. Zira olumsuz duygu ve yaşantıların meydana çıkma ihtimalini plus aza indirgemeyi isteriz. Bunun amacıyla den daha çok mükafat hissini yaratan eylem veya etkileşimlere ihtiyaç olur. Alkol, yoğun miktarda mükafat hissi yani çok çok haz yaratan, bu nedenden dolayı alışkanlık yapma potansiyeli yüksek olan bir kimyasal maddedir. Alkol gibi alışkanlık yapabilen kimyasal maddelerin getireceği haz zarardan çok daha çok olarak algılanır ve mümkün olumsuz, hem de tehlikeli neticeleri göz ardı edilir. Dahası alkole hayatında mühim bir rol veren kişi, bir kez daha ona ulaşabilmek amacıyla fiziksel sağlığını büyük bir rizikoya atabilir” şeklinde konuştu.

Şimdilerde eylem ve etkileşimlerimizin çok sınırlandığı bir devre olduğunun önemini vurgulayan Dr. Öğr. Delegesi Oya Mortan Sevi, “Belki den bu nedenden dolayı alkolün sık kullanımının beyin ve gövde sağlığını tehdit ettiği tanınan bir gerçek iken, şimdi den düzmece alkolün yaşamları tehdit ettiği misaller gündemimizde. Bu vesileyle altını çizmek isterim ki, alkol ne sorunlarımızı çözebilir ne den hayatımıza kalıcı bir katkı sağlayabilir. Dahası yoğun ve sık tüketimi, beyinde ve vücutta kalıcı hasarlar oluşturabilir. Fiziksel ve ruhsal sağlığımızı korumanın yolu ise uzun vadede kalıcı hazlar yaratan gerçek deneyimlerdir; hayat amaçları meydana getirmek ve onlar amacıyla çaba harcamak, yeni beceriler ilerletmek, ilgi alanlarımıza, tabiata, spora, bilime, sanata, geliştirmeye, ailemize ve dostlarımıza süre ayırmak gibi. Bu dönemde ortak amacımız fiziksel ve psikolojik sağlığımızı korumaya çalışmak olmalı, fonksiyonel olmayan davranış kalıpları ve bağımlılıkları kendimizden uzak tutmaya çabalayarak” diyerek sözlerini tamamladı.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.