2020-06-15T00:00:06+03:00
Ana Sayfa Gündem 15 Haziran 2020 55 Görüntüleme

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinden Bingöl Depremi İle İlgili Açıklamalar Var!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinden Bingöl Depremi İle İlgili Açıklamalar Var!

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Inceleme Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Doğu Anadolu Fayı ile Şimal Anadolu Fayı’nın kesişim bölgesi olan Bingöl Karlıova bölgesinin mühim zelzele potansiyeli taşıyan ortamlardan bulunduğunu ifade etti. Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Inceleme Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Bingöl Karlıova Kaynarpınar mevkisinde saat 17.24’te oluşan 5,7 büyüklüğündeki depremle alakalı düzenlenen bilgilendirme toplantısında, bütün Türkiye’ye işlemiş olsun dileklerinde bulunmuş oldu.

AA’nın aktardığı habere bakılırsa, depremin aşağı yukarı 5 kilometre derinlikte ortaya yaklaştığını ve “sığ merkezli” bulunduğunu bildiren Özener, ana depremin sonrasında toplantının yapıldığı saate kadar 59 artçı sarsıntı ortaya yaklaştığını söyledi.

Bu depremleri izlediklerini söyleyen Özener, şöyle söyledi:

Türkiye’de 500’den çok etken fay bulunduğunu ve ülkenin rastgele bir yerinde, rastgele aniden zelzele olma ihtimalini altını çizen Özener, Doğu Anadolu Fayı ile Şimal Anadolu Fayı’nın kesişim bölgesi olan Bingöl Karlıova bölgesinin de mühim zelzele potansiyeli taşıyan ortamlardan bulunduğunun altını çizdi.

“SÜRPRİZ OLMAYACAK DEPREMLER”

Prof. Dr. Haluk Özener, 2003 senesinde bölümde 6,3 ve 6,4 büyüklüklerinde depremler ortaya yaklaştığını hatırlatarak, “Bu bölümde 6 civarındaki depremler her vakit olabilecek, sürpriz olmayacak depremler.” şeklinde konuştu.

Şimal Anadolu Fayı’nın Karlıova ile Yedisu içinde ortaya yaklaştığını ve ikincil fay olarak adlandırılabilecek, ana fayı kesen faylardan birinde gerçekleştiğini izah eden Özener, artçı sarsıntıların da bu bölgelerde yoğunlaştığını kayıt etti.

MTA’nın diri fay haritasında bölgedeki kırık yapıyı net olarak görebildiklerinin önemini vurgulayan Özener, şu şekilde devam etti:

“ON GÜN SÜRECEK”

Prof. Dr. Haluk Özener, sertlik haritasında bu depremin, 6 şiddetinde bir zelzele olarak kayıtlara girdiğini vurgulayarak, artçı sarsıntıların da yedi gün, on gün süreceğini bildirdi.

Özener, depremde şu ana kadar bir bireyin yaşamını kaybetmiş olduğu bilgisinin yaklaştığını hatırlatarak, “Umarız bununla kalır, daha sık vefat yaşamayız.” ifadesini kullandı.

“BÖLGEDE ÇOK SAYIDA FAY VAR ÖNEMLİ OLAN BUNLARA HAZIRLIKLI OLMAKTIR”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Inceleme Enstitüsü Müdür Muavini Prof. Dr. Ali Pınar da depreme dair yapmış olduğu değerlendirmede, bölümde birden fazla büyük küçük fayın yer aldığını ve bunların aşağı yukarı hepsinin deformasyon biriktirdiğini Prof. Dr. Özener’in yapmış olduğu projelerde belirleme ettiğini ifade ettiğini hatırlattı.

Bundan dolayı “Bölümde artık daha büyük bir zelzele olacak mı?” sorusunun, her vakit bulunduğu şeklinde böyle depremlerden sonrasında gündeme yaklaştığını bildiren Prof. Dr. Pınar, “Bunların bence bundan sonra sual olmaktan çıkması lazım. Bölge etken bir bölge. Bölümde birden fazla fay var mühim olan bunlara hazırlıklı olmaktır.” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN HASARLI BİNALARDAN KAÇINMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ”

Çevresel Zelzele ve Tsunami İzleme-Değerlendirme Müdürü Dr. Doğan Kalafat da yöreyi iyi bilen biri bulunduğunu, yapı stokunun ve zelzele kaynaklarının bulunduğu alanları bildiğini ifade etti.

Bu depremin kaynağının, çoğunluklu olarak Yedisu ve Karlıova arasındaki köylerde bulunduğunu açıklayan Kalafat, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

Kalafat, bölgenin yoğun deformasyon kısmı içerisinde yer aldığını hatırlatarak, şöyle söyledi:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.