2020-10-16T08:13:39+03:00
Ana Sayfa Gündem 16 Ekim 2020 8 Görüntüleme

Bilim Kurulu üyesi uyardı: ’30 saat fark edilmiyor, ölüme götürebiliyor’

Evde alkollü içki üretimi son zamanlarda gündemde. Yapım malzemelerini internetten, birtakım içki büfelerinde hem de aktarlardan bile bulmak olası oluyor. Alkol satışının yasak olduğu halde el altından satan dükkanlar bulunmantadır. Plus basit teknik ise internet satışı. İnternette yapım videolarında, alkollere, tür tür alkollü içki tarifine kadar bulmam olası. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, evde oluşturulan alkollü içkiler amacıyla uyardı.

İlhan, “Alkollü içki üretiminde etil alkol den metil alkol den kullanmak mümkün. Şayet rutin ticarette sarfedilen etil alkol kullanılıyorsa burada da dozlama gerçekleştirmek zor olacağından yüksek dozdan kaynaklı insanlar hayatını kaybedebilirler. Söylediğim bilgilerin tamamı rutin yani ticari olarak satılan alkolle den söz hususu olabilir. Yalnızca metil alkolün farkı bunun çok daha acele ve çok daha ufak dozlarda karşımıza çıkması. O yüzden vatandaşlarımızın kendi alkollü içeceklerini üretmelerinin çok doğru olmadığını düşünüyorum” dedi.

 

ZEHİRLENME BELİRTİLERİ

Prof. Dr. Necmi İlhan, “3 tip alkolümüz var ancak biri rutinde sarfedilen etil alkol, ticareti oluşturulan, biri metil alkol, metanol kaçak sarfedilen öteki den etilen glikol cam antifrizlerinde sarfedilen. Şahıslar nasıl anlayabilir metanol zehirlenmesi olduğunu? Gerçekten çok da anlaşılır belirtileri yok zira bu hastalığa özgü belirtileri yok. Plus muhimi hikâye yani kısa vakit evvel alkollü içki tüketmiş olmak ve bunun da kuşku edilen bir yerden temin edilmiş olması. Kuşku edilen yerler; bireyin kendi tasarladığı olabilir, dışarıdan bir yerden almış olabilir veya gittiği bir sosyal alanda kendine servis edilen olabilir, buna ilgi göstermek gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. İlhan, başlangıçta sarhoşluk evresi ve mide ağrısının ilk saatlerde olduğuna ilgi çekerek, zehirlenmenin belirtileriyle alakalı şunları kayıt etti:
“Gastrit diye tanımladığımız gibi bir şeyden rahatsız oluruz, midemizde bir ağrı farkederiz. İlk birkaç saatte bu tür bir hal söz hususu oluyor. Ardından 3 ile 30 saate varan asemptomatik devre, bulgusuz olan devre geçebiliyor fazlalıkla. Bu dönemde maalesef metanol bütün bedene nüfuz ediyor, bütün beden ortamında bulunmantadır. Evre 3 diye tanımladığımız devre ise bu 30 saatten sonra başlayan kabaca 24 saat, 1 günden sonra başlayan belirtiler ki; burada ise çok ciddi bir halsizlik baş ağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları, çift görme, bulanık görme, alanda kar yapmış gibi, tarzı varmış gibi görme bilhassa tipiktir. Renk belirleme farklılıklar, tekrar aynı idrarda formaldehit kokusu olması, karın ağrısı, kusma, ishalden komaya kadar giden bir proses yaşıyoruz. Ancak bu noktaya geldikten sonra geri dönüş biraz zor gibi görünüyor. Genellikle geri döndürülmeye çalışılıyor ancak hastalarımız doz çok yüksek alındığında, metil alkolün daha düşük dozda alınmasına karşın etil alkole göre daha çok tesir yaptığından maalesef hastalarımızı çok da kurtaramıyoruz. Nihayetinde komadan sonra kalp yetmezliği ile şoka, ölüme kadar giden bir hal söz hususu olabiliyor. Etilen glikolde ise tekrar benzer belirtiler olabiliyor ancak burada daha erken belirtiler meydana çıkabiliyor.”

“KENDİ ALKOLLÜ İÇECEKLERİNİ ÜRETMELERİNİN ÇOK DOĞRU OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Prof. Dr. İlhan bundan korunmak amacıyla yapılması gerekli olanlar konusu ile ilgili ise, “Bugün alkolün zararlarını hepimiz biliyoruz, toksik tesirlerini hepimiz biliyoruz. Doğrusu alkol kullanmamak ancak yurttaşların alkol kullanma tarafında bir tercihi varsa, kesinlikle bildikleri marketlerde, bildikleri restoranlardan bu gereksinimlerini gidermeleri doğru bir yaklaşım olacaktır. Alkollü içki üretiminde etil alkol den metil alkol den kullanmak mümkün. Şayet rutin ticarette sarfedilen etil alkol kullanılıyorsa burada da dozlama gerçekleştirmek zor olacağından yüksek dozdan kaynaklı insanlar hayatını kaybedebilirler. Söylediğim bilgilerin tamamı rutin yani ticari olarak satılan alkolle den söz hususu olabilir. Yalnızca metil alkolün farkı bunun çok daha acele ve çok daha ufak dozlarda karşımıza çıkması. O yüzden vatandaşlarımızın kendi alkollü içeceklerini üretmelerinin çok doğru olmadığını düşünüyorum” diyerek konuşmasını belirtti.

”HASTANEYE GİTMEK GEREKİYOR”

Prof. Dr. İlhan, tedavi konusu ile ilgili ise “Tedavisi açıkçası vatandaşın kendisinin yapabileceği bişi değil. İvedilikle bir yataklı tedavi kurumuna gitmek gerekiyor yani 2. basamak, 3. basamak sıhhat kuruluşlarına gitmek gerekiyor. Plus muhimi öyküde şüpheli bir hal söz konusuysa ve gittikleri yerde den vatandaşlarımızın hemodiyaliz ya da yoğun bakım şartları dahi gerekebilir zira hastalık çok ağır gidiyor. Genellikle alkol zehirlenmelerinin bütün türlerinde şahıs kusturulmaz, toplumda hatalı bir algı var, kusturulmaması gerekiyor. Tedavi den tamamıyla ‘çay iç geçer, yoğurt ye geçer, suyu bolstaand içi geçer’ diye değil, tamamıyla tıbbi koşullarda yatarak tedavinin sağlanması gerekiyor. Vatandaşın kendisinin yapabileceği bişi yok, kuşku ettiyse ve kesinlikle bir yataklı tedavi kurumuna başvurması gerekiyor” şeklinde konuştu.

ŞİŞELERİN İMHA EDİLMESİ

Kullanılmış alkol şişelerinin imha edilmesi gerektiğine ilgi çeken Prof. Dr. İlhan, “Camlar iyi bir geri dönüşüm malzemesi, hem ülkemize katkısı olacaktır camların geri dönüşüm malzemesi olması, hatta yeniden şişelerin doldurulması engellenecektir. Bunun da mücadelede iyi bir yol bulunduğu kanışımdayım” dedi.

Prof. Dr. İlhan, şu şekilde denildi:
“Dün ve bugün baktığımızda nerdeyse koronavirüsten yaşamını yitiren kadar vatandaşımız yaşamını yitirdi. Imal edilen düzmece alkollü içeceğin dağıtılmasıyla alakalı. Büyük ihtimalle bir kanal vefatların bulunduğu yerlere veya tek bir yerde olduysa o bölgeye o kanaldan içkiler gittiği amacıyla orada karşımıza geliyor. Yılda 2-3 kez bunu gözlemliyoruz. Maalesef kaçak alkol tüketimi yani metanol tüketimi neticesi yaşamını yitiren vatandaşlarımız oluyor. Mevsimsel bir özelliği den yok ancak genellikle bir hafta sonu ardından cuma-cumartesi-pazar gibi sosyal etkinliğin daha bulunduğu bir vakit dilimi ortamında genellikle oluyor. Hafta ilk haftalarında daha fazla oluyor bugüne kadar olan alkol zehirlenmelerine baktığımızda. İçişleri Bakanlığının bu hususta bir çalışması var, bu tip ürünlerin yasaklanması konusu ile ilgili. Bakkalda bunları yapacak aparatların satılması, bunların engellenmesi yolu ile, yasaklanması yolu ile, bir mevzuat düzenlemesi ve ondan sonra belediyelerin sansür yapmasıyla çok kolaylıkla bu bozukluğun üstesinden gelinebilir. Vatandaşlarımızın da şuurlu olması gerekiyor; bunun zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz, hele ki kaçak içkinin zararlı bulunduğu herkes doğrultusundan biliniyor”

“HERKES TUTTURAMAZ Kİ DOZAJINI”

Vatandaşlar düzmece alkolün ve evde alkollü içki inşasının doğru olmadığını koruyor, evde imal edilen alkolde dozaj tutturmanın da zor olacağını belirtiyorlar.

Saadettin Altınoluk, “Daha iyi diyerek içiyorlar ancak ne kadar biliyor yapan, ne kadar anlıyor. Bence plusteken iyisi orijinalidir. Tehlikelidir, içiyorsa az içsin, orijinalini içsin, hier şeyin orijinali” dedi.

Dastan Ertan da “Televizyondan duyuyoruz, gördüğümüz yok. Esasen evde oluşturulan tehlikeli, devletin fabrikasından çıkıyorsa, üstünde kağıdı olursa onu reeds. Ancak devletin haberi yok ben gitmiş bir güzel yapmış satmışım zehirin zehir, içilir mihoen? Almasın akıl var” şeklinde konuştu. Sefer Kurt, “Zararlı tabii, herkes tutturamaz ki dozajını. Bizim Karadeniz’den olmaz o” dedi. 


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.