2020-05-31T14:35:15+03:00
Ana Sayfa Spor 31 Mayıs 2020 188 Görüntüleme

Beşiktaş Başkanı Youtube Kanalı Üzerinden Açıklamalarda Bulundu!

Pandemi sebebiyle kulübün gelir kaybının yüzde 70’in üstünde olmasını tahmin ettiklerini belirten Çebi, “Kovid-19 salgınının oluşturduğu mali sıkıntıları sizlerle paylaşmak isterim. İki buçuk aylık süreçte 166 milyon lira gelirden yoksun kaldık. Sezonun devamını seyircisiz oynamak ve bazı sponsor gelirlerinden yoksun kalma ihtimalini göz önünde bulundurarak kaybımızın yüzde 70’in üstünde olmasını beklemekteyiz. Dileğimiz ve mücadelemiz bu sayıları birazcık daha aşağı çekmek yönünde olacaktır. Kovid-19’un Beşiktaş’a ağır bir yük yükleyeceği bugünden görülmektedir.” diye konuştu.

“Ayda 25 milyon lira açıkla kulübümüzü yönetmeye çalışıyoruz”

Kara-beyazlı kulübün her ay 25 milyon lira açık verdiğini ve bu durumun en mühim etkeni olarak büyük kontratları işaret eden Çebi, şunları aktardı:

“Verdiğimiz söz gereği çalışmalarına başlanan ve merakla beklenen geçmiş 10 yılla ilgili denetleme süreci, pandemi sebebiyle birkaç ay sarkmıştır. Önümüzdeki ağustos ayında yapılması planlanan genel kurul toplantımızda sizlere bu hususla ilgili raporlar sunulacaktır. Göreve geldiğimiz ana kadarki borcun 3,3 milyar lira olduğu divan kurulu toplantısında sizlere açıklanmıştı. Belirtmek isterim ki bu borç, mevcut finansman yükü ve gelecek olan faizlerle 2023 senesinde 4,1 milyar lirayı bulacak kim bilir aşacaktır. Vereceğimiz savaşım, bu rakama ulaşılmaması hatta daha da aşağı bir düzey çekilmesidir. Kulübümüzün ortalama 600 milyon lira geliri vardır sadece giderimizin 900 milyon lira bulunduğunu vurgulamak isterim. Yılda 300 milyon lira açık veriyoruz. Ayda 25 milyon lira açıkla kulübümüzü yönetmeye çalışıyoruz.”

Göreve geldikleri ekim ayının son 10 gününde 120 milyon lira ödeme yaptıklarını özetleyen siyah-beyazlı kulübün başkanı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Temiz kağıdı alınmış ve Avrupa’ya gitmemizin önündeki engel şimdilik kaldırılmıştır. Bu mevzuyla ilgili şunu belirtmek isterim. Bu süreç eylül ayı sonunda tamamlanması gerekirken eski yönetim seçim sebebiyle bunu ekim ayına ertelemiştir. Bu garip durumu kamuoyu ve Beşiktaşlılarla paylaşmayı bir vazife biliyorum. Ortalama 7 aylık vazife süremiz süresince 380 milyon lira kaynak oluşturduk. Bu kaynak, bankalara gelen tüm gelirlerimizin haricinde oluşturduğumuz bir kaynaktır. Yapılmış olan ağır sözleşmeler gereği tüm gelirlerimiz bankalara ödenmektedir. Gelirlerimiz, bankalar tarafınca kredi borçlarımıza sayılmaktadır. Bunların haricinde bulmamız ihtiyaç duyulan 780 milyon liraya karşılık bulabildiğimiz 380 milyon lira ile bugüne dek kulübümüzü ayakta tutmayı başardık. Geldiğimiz günden bu yana 8 ayı kabul eden maaş ödemeleri yaptık. Eski yönetim döneminden kalan 3-4 ay geriden gelen personel maaş ödemelerinin sadece bir ayını kapatmış bulunuyoruz.”

Bankalarla yeni bir antak kalma yapmak için görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Ahmet Nur Çebi, “Ortaklık bankalarıyla yapılmış olan bir kredi sözleşmemiz var. Bu kredi sözleşmesinin içinde ne olduğunun kulübümüzün şu anki şartlarıyla dönmesine engel teşkil ettiğini çoğumuz biliyoruz. Geldiğimiz günden beri bu sözleşmenin oldukça ağır şartlar içerdiğini, sözleşmenin tekrardan yapılanmasının kulübümüzün dönebilmesi adına oldukça mühim bulunduğunu belirtmiştik. Bu mevzuda bankalarla olan görüşmelerimiz ısrarlı bir halde devam etmektedir. Beşiktaş lehine olan bir sözleşmeyi hayata geçirmeyi arzuluyor ve bunun gayreti içinde olduğumuzun bilinmesini isterim.” ifadelerini kullandı.

“Sergen Yalçın oluşturmak istediğimiz sistemde en büyük şansımız”

Teknik direktör Sergen Yalçın ile beraber altyapıya ağırlık vereceklerini ve genç oyuncuları satarak gelir elde edeceklerini dile getiren Çebi, şunları kaydetti:

“Futbolla ilgili her şeyin para olmadığını söylemek isterim. Yüksek ücretlerle kurulan takımların daima başarı getirmediğini düşünüyorum. 2015-16 şampiyonluğumuzda ekip bütçemiz ortalama 52 milyon avro, 2016-17 şampiyonluğumuzda 67 milyon avro ve dördüncü tamamladığımız 2017-18 sezonunda bütçemiz 92 milyon avro idi. Yüksek ücret ödenen her transferin doğru aktarma anlamına gelmediğini artık çoğumuz kabul ediyoruz. Bundan sonrasında özümüze dönmek, bilhassa gençlerden hizmet alarak ve onları başka takımlara satarak gelir elde etmek oldukça mühim. Metin-Ali-Feyyaz periyodunu, kıymetli hocamız Sergen Yalçın’ın altyapıdan gelmiş olarak şampiyonluklar yaşadığını hatırlarsak yapmak istediğimiz şeyin doğru bulunduğunu ve vizyon çizerek bu yoldan vazgeçmememiz icap ettiğini biliyoruz. Hocamızla birlikte altyapıdan gelecek küçüklere ehemmiyet vereceğiz. Oyuncu seyretme ekibimizle altyapımızın dışından da bulacağımız yetenekli, genç, terbiyeli futbolcularla yeni bir Beşiktaş oluşturacağız. Bu mevzuda tereddüt etmiyoruz. Sergen Yalçın oluşturmak istediğimiz sistemde en büyük şansımız. Kendisi altyapıdan gelmiş olarak şampiyon olmuş bir sporcu. Sergen Yalçın’ın motivasyonunun en üst noktada bulunduğunu görmekteyiz. Geldiğimizde 13. sırada olan takımımız şu anda 5. sırada. Sürem sonunda daha yukarıda olmayı hedefliyoruz. Bu da bizim futbol takımımıza verdiğimiz önemi gösteriyor. Altyapıya ehemmiyet veriyoruz. U-19 Akademi Takımımızda başarıyla çalışmış olan Şair Köprülü’yü alt ve üst yapı içinde köprü olması amacıyla Sergen Yalçın’ın ekibine dahil etmemizin, hocamızın bu durumu benimsemesinin, bizim öze dönerek gençlerle yol alacağımızın işareti olarak tarafınızca bilinmesini isterim.”

Pandeminin sebep olacağı sıkıntılar mevzusunda futbolculardan destek istediklerini söyleyen Çebi, “Futbolcularımızdan pandemi sürecinin oluşturduğu ve oluşturacağı sıkıntılar mevzusunda destek istedik. Yeni dönemdeki bütçemizin daha makul olması adına, futbolcularımızla yola devam etme isteğimizle birlikte görüşmelerimizi yapacağımızı kendilerine ilettik. Her birinin bu mevzuda samimi ve istekli olacağına inancım sonsuz.” dedi.

“Transferler yapılırken acil edilmemeli, özenli araştırmalar yapılmalı”

Geçirme edilen futbolcunun yararlı olmaması durumunda kulübe maddi zarar verdiğini deneyim ettiklerini de aktaran Çebi, şu görüşleri paylaştı:

“Transferler yapılırken acil edilmemeli, özenli araştırmalar yapılmalı. Geçirme edilecek futbolcunun yararlı olmaması halinde kulübümüze büyük maddi zarar vereceğini gördük. Bunların tecrübesini yaşamış bir yönetici olarak bugün başkanlık yaptığım kulübümüzde yaşadığım bir örneği sizinle paylaşmak isterim. Futbolcumuz Ajdin Hasic, şu anda Ümraniyespor’da kiralık olarak oynuyor. En kısa zamanda kendisini A takımımızda değerlendirmek istiyoruz. Hasic’i sportif başarıda destek ve ekonomik olarak bizlere yarar sağlayabilecek bir sporcu olarak görüyoruz. Acil aktarma olmamalı, pazarlıklar oldukça sıhhatli yapılmalı. 2 milyon avroya atılan imzaya karşın, Hasic’in ve ailesinin bizlere destek vermesi, kendileriyle günlerce pazarlık yaparak bu bedeli 1 milyon avroya çekmiş olmamızın da oldukça mühim olduğu hususunu dikkatinize sunuyorum.”

“Rahatlık Beşiktaş’a hayır getirmemiştir”

Yönetimdeki dostlarıyla uyum içinde çalıştıklarını vurgulayan Çebi, “2019 yılının ekim ayında göreve geldik. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Canı gönülden çalışıyorlar. Kulağımıza dedikodular geliyor. Devamlı görevi bırakacağımız ve kendi aramızda anlaşamadığımız şeklinde söylemlerle bizi yıpratmaya çalışan muhalifler bulunduğunu gözlemliyoruz. Bu tarz şeyleri niye yaptıklarını anlayamadığımı sizlerle paylaşmak isterim. Bunlara gerek yok. Seçim zamanı gelir, hepimiz aday olur. Iyi mi biz cesaretle geldik ve zor durumda aday olduysak her insanın aday olma hakkı var. Çalışan bu yönetimi yıpratma amaçlı dedikodulara rica ediyorum, inanmayın. Ben dostlarımla oldukça iyi anlaşıyorum. Tartışmak, Beşiktaş’ın menfaatleri açısından oldukça mühim. Eğer tartışmaların yapılmadığı yönetimlerde refah var diyorsanız, refah Beşiktaş’a hayır getirmemiştir. Biz kavga etmiyoruz. Beşiktaş’ı seviyoruz. Borç 3 milyar liraya yaklaşmışken 2019 yaz aktarma döneminde, bonservis ve maaşlarıyla 30 milyon avroya futbolcuların aktarma edilmesi, bir aktarma sezonunda Kulübümüze 250-300 milyon lira yük bırakılmasını siz değerli üyelerimizin takdirine sunuyorum ve üyelerimizden bu durumu bir yere not etmelerini rica ediyorum.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Teknik direktör Mutlu Bakkal’ın açıklamaları sonrasında Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) 1986-87 sezonunda şampiyon duyuru edilmeleri için başvuruda bulunduklarını hatırlatan Çebi, kısa zamanda yanıt beklediklerini belirterek, “Göreve geldiğimiz günden beri Türkiye Futbol Federasyonu ile ilgili yaşadıklarımızı aktarmak isterim. Fenerbahçe maçında VAR vakası yaşadık. Müracaatları yapmamıza karşın netice elde edemedik. Hala o mevzuda beklentimiz var. Göztepe maçında kaide hatası bulunduğunu belirttik. Hakemin tutarsız ifadelerinin etik kurulunda değerlendirilmesi temalı müracaatımıza yanıt alamadık. Mutlu Bakkal beyefendinin belirttiği şeklinde 1986-87 sezonunda şampiyon duyuru edilmemizle ilgili müracaatımıza en kısa zamanda yanıt verilmesini arzu ettiğimizi TFF’ye iletmek isterim.” şeklinde konuştu.

“FIFA, UEFA ve TFF’nin yapmadığı şeyleri, futbolcularımızla bir aile olarak çözeriz”

Pandemi döneminde FIFA, UEFA ve TFF’nin yönlendirici kararlar alamadığını korumak için çaba sarfeden başkan Çebi, “FIFA, UEFA ve TFF, pandemi döneminde hiçbir şekilde net yönlendirici kararlar alıp tarafımıza bildirmedi. Bu da futbolcularımızla ne şekilde hareket edeceğimiz mevzusunda bizi zorluyor. Futbolcularımız da bu mevzuda ne yapacaklarını bilememekte. Umuyorum ki FIFA, UEFA ve TFF’nin yapmadığı şeyleri, futbolcularımızla bir aile olarak çözeriz. Bundan sonrası için süratli bir halde ekonomik kuralların yeni baştan belirlemesi icap ettiğini TFF vasıtasıyla FIFA ve UEFA’ya bildirmeyi vazife kabul ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Bizlere destek vermeniz halinde Beşiktaş’ı uçuracağız”

Beşiktaş’ı güzel günlerin beklediğine inandığını söyleyen Ahmet Nur Çebi, “En mühim mevzu iktisat. Hepimiz ‘Ekonomik durumu anlatmayı bırak çözüm getir’ diyor. Ben bu mevzuda geri adım atmayacağım. İçinde bulunduğum durumu aileme anlatamazsam Beşiktaş’a katkı veremem. Bizlere destek vermeniz halinde Beşiktaş’ı uçuracağız. Bizi güzel günler bekliyor. Doğru işler yaptık, halletmeye devam ediyoruz. Siz değerli üyelerimizin vereceği destek benim ve yönetim kurulum için oldukça mühim. Yalnız başımızda biz bu yolda yürümekte zorlanırız. Bizi yalnız bırakmamanızı rica ettik. Bağış kampanyasından bahsetmiştim. 19 Mart’ta başlatmayı düşündüğümüz kampanya Kovid-19 sebebiyle ertelenmişti. Haziran’dan sonrasında düzgüsel sürece geçeceğimizi, seyircisiz de olsa kalan sekiz haftanın oynanacağını biliyoruz. Bu süreç içinde kampanyamızı başlatacağız. Vereceğiniz destek, zor durumu aşmamızda oldukça mühim rol oynayacak. Şimdiden destekleriniz için teşekkür ediyorum.” yorumunu yapmış oldu.

Kulüp üyeliği ile ilgili durumun gözden geçirildiğini aktaran Çebi, “Kulübümüze üyelik için giriş tutarının 5 bin lira, senelik aidatın 120 lira olduğu malumunuzdur. Yedi-sekiz yıl ilkin belirlenen senelik ödenti tutarının günümüz şartlarına gore gözden geçirilmesi icap ettiğini, bu mevzuyu Beşiktaş’ımıza katkı verilmesi anlamında önemsediğimizi ve bu durumu ilk yapılacak mali ve yönetimsel genel kurulda gündeme getireceğimizi söylemek isterim. Ortalama beş buçuk yılda 832 şahıs üye yapılırken geldiğimiz 7 aylık sürede 550’den fazla kişinin kulübümüze üyeliği yönetim kurulumuz tarafınca sağlanmıştır. Bu durum bizim moralimizi yükseltmiştir. Yeni üyelerimize üyeliklerinin hayırlı olmasını arzuluyorum ve kendilerine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Çebi, ek olarak tüzükle ilgili geniş çaplı bir emek harcama içinde olduklarını sadece pandemi sebebiyle tüzük tadil kongresinin gecikeceğini söylemiş oldu.

Taraftarların Vodafone Park’ta kale arkası tribünlerde ayakta maç seyretme talebinin Gençlik ve Spor Bakanlığına iletildiğini ve düzgüsel sürece gelindiğinde ayakta maç seyretme periyodunu başlatmış olacaklarını belirtti.

Çebi, kulübün personel sayısında yüzde 22 küçülmeye giderek 10 milyon TL tutum sağlandığını belirterek, Fulya’daki avmsinin doluluk oranının yüzde 65’e çıktığını aktardı.

Amatör branşlarda altyapıdan oyuncular yetiştirerek yarışmacı olacaklarını söyleyen Çebi, şunları kaydetti:

“Amatör branşlarımızın altyapılarından bu zamana kadar ne yazık ki sporcular yetiştirilemedi. Yarışmacı sporcularda, dışarıdan meydana getirilen transferler, ödenen yüksek bedeller ve bu tarz şeyleri karşılamayan gelirlerle ortalama yılda faiziyle beraber 80 milyon lirayı aşan bir amatör yapıyla baş başayız. Bunun çözümünün formalarımızı giyen amatörlerden kopmak olmadığını ikimiz de biliyoruz. On iki yılda 1 milyar lira borç oluşturan amatörlerin artık kendi kendilerine yeten, altyapısından kendi oyuncularını çıkaran ve kulübümüze yük olmayan bir yapıya erişmesi için savaşım ediyoruz. Bunun Beşiktaş’ın mali geleceği açısından oldukça mühim bulunduğunu söylemek isterim. Bizim için mühim olan amatör sporcularımıza tertemiz formalarımızı giydirmek, spor yapacakları alanlar vermek ve kıymetli hocalarla onları yetiştirmektir. Amatör sporcularımızın formamıza olan aşklarını çoğaltmak ve ileride yarışmacı olabilecek takımlarımıza da makul ücretler karşılığında hizmet etmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Geldiğimiz günden beri basketbolla ilgili aktarma yasağına yol açan 28 milyon liralık yük varken 20 milyon lira bütçeyle yola çıkılmışken biz bu rakamı yarı yarıya indirdik 20 milyon lira bütçeyle sezona süregelen ekip 13. olurken bizim 10 milyon liraya indirdiğimiz ekip ligde sekizinciliğe terfi etti. Bu durum bizim amatör branşlarla ilgili vermek istediğimiz mesajı açıkça ortaya koydu. Bu durum bizim düşüncemizin ne kadar doğru bulunduğunu göstermektedir.”

Sponsorların desteğinin oldukça mühim bulunduğunu özetleyen Çebi, yakında nostaljik bir sponsorla tekrardan bir arada olacaklarını ve kısa sürede bu anlaşmanın duyurusunu yapacaklarını sözlerine ekledi.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.