2020-06-12T09:16:16+03:00
Ana Sayfa Yaşam 12 Haziran 2020 157 Görüntüleme

Bekçilerle Kimlik Sorma Üst Araması Gibi Daha Bir Çok Yetki Verildi!

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görev, yetki ve sorumlulukları ile özlük haklarını düzenleyen yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Kanunla; çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde aranan şartlar, çarşı ve mahalle bekçilerinin atama ve adaylık süreçleri, vazife ve yetkileri ile emek verme şekillerine dair esaslar düzenleniyor.

EMNİYET VE JANDARMA BÜNYESİNDE İSTİHDAM EDİLECEKLER

Genel kolluk kuvvetlerine yardım olmak suretiyle güvenlik ve jandarma teşkilatları içeriğinde, silahlı bir kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçileri istihdam edilecek.

Güvenlik ve jandarma teşkilatlarında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin amirleri, meslek hiyerarşileri içerisinde belirleme edilecek.

BEKÇİ OLMA ŞARTLARI

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde, Devlet Memurları Kanunu’nda kabul edilen genel şartlar ile İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle tespit edilen eğitim, yaş, esenlik ve fiziki yeterlilik benzer durumda hususi şartların bulunması gerekecek.

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edilmek amacıyla İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikte tespit edilen usul ve esaslara nazaran yapılacak giriş sınavında etkin olmak koşulu aranacak.

Sınavlarda etkin olan, vazifesini halletmeye engel teşkil edecek bir hastalık ya da engeli bulunmadığı esenlik kurulu raporuyla belirleme edilenler, güvenlik ya da jandarma teşkilatlarına İçişleri Bakanı’nın onayıyla aday işyar olarak atanacak.

3 AY TEMEL EĞİTİM

Çarşı ve mahalle bekçilerinin adaylık zamanı 1 yıldan azca, 2 yıldan oldukca olamayacak. Adaylık zamanı ortamında minimum 3 ay süre ile asli ve hazırlayıcı eğitimler verilebilecek.

Adaylık zamanı içerisinde asli ve hazırlayıcı eğitim devrelerinin her birisinde başarısız olanlarla adaylık zamanı içerisinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak halleri, vazifeye devamsızlıkları belirleme edilenlerin, aylıktan kesme ya da ismim ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların memuriyetle ilişikleri İçişleri Bakanı’nın onayıyla kesilecek.

HALKIN İSTİRAHAT VE SAĞLIĞINDAN SORUMLU OLACAKLAR

Çarşı ve mahalle bekçileri, görevli oldukları mülki sınırlar içerisinde halkın istirahat, esenlik ve selametini sağlayacak.

Bekçiler; yolda hastalanan, kazaya uğrayan, düşüp kalan ve genel hali itibarıyla yardım etmeye muhtaç olanlara yardım edecek, yardım etmeye gereksinim duyduğu değerlendirilen, sertlik mağduru ya da şiddete, istismara uğrama riski taşıyan bayan ve evlatları, kimsesizleri, engellileri ve acizleri en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek.

Bir semt, yer, yol ya da sokak sormak amacıyla başvuranlara lüzumlu bulguyu verecek olan bekçiler; doğum, ölüm, hastalık, kaza, yangın ya da afet benzer durumda mühim, çabuk durumlar sebebiyle yapılacak yardım isteklerinden kuvveti dahilinde olanları ilk olarak yerine getirecek.

Büyük çekince arz eden yangın ve su baskını benzer durumda afetlerde mahalle sakinlerini hemen uyarmakla görevli olan bekçiler, cemaat sağlığını ve güvenliğini tehdit eden bir hayvana rastlanıldığında verebileceği zararları engellemek amacıyla kişileri alandan uzaklaştıracak, alakalı genel kolluk ve belediyeyi durumdan bilgilendirecek.

GÖREV SAATİ İÇİN SIK SIK DEVRİYE

Çarşı ve mahalle bekçileri; vazife saatleri içerisinde görevlendirildikleri bölümde devriye hizmeti yürütecek, vazife mekanları içerisinde tespit edilen konut, iş yeri ve vasıtalar benzer durumda malların korunmasında sahipleri doğrultusundan noksan alınan tedbirleri tamamlattıracak, şüpheli hal ya da kişileri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek, kamu düzenini bozacak mahiyetteki gosteri, yürüyüş ve karışıklıkların önlenmesi suretiyle genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar engelleyici tedbirleri alacak.

Uyuşturucu madde yapım edilmiş varolduğu, satılmış varolduğu ya da kullanıldığından, kumar oynandığından veya fuhuş yapıldığından kuşku edilen bölgeleri bağlı bulundukları genel kolluk birimlerine bildirecek bekçiler, halkın sükun ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri önleyecek, sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe engel olan taşıtları ve başka engellerin kaldırılmasını sağlayacak.

Çarşı ve mahalle bekçileri, vazife bölgesi ve emek verme saatleri ile sınırı olan olmak kaydıyla kişileri ve araçları; bir kabahat ya da kabahatin işlenmesini önlemek, kabahat işlendikten sonrasında kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen kabahat ya da kabahatlerin suçlularının kimliklerini belirlemek, ile ilgili soruşturma emri veya zorla getirme sonucu verilmiş olan kişileri belirlemek, kişilerin yaşamı, beden bütünlüğü ya da mal zenginliği bakımından veya topluma yönelik sahip olunan ya da tahmin edilen bir tehlikeyi önlemek suretiyle durdurabilecek.

DURDURMA İÇİN MAKUL NİÇİN ŞARTI

Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi amacıyla en uygun bir sebebin bulunması gerekecek. Süreklilik arz edecek, fiili hal ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma prosedürü yapılamayacak.

Çarşı ve mahalle bekçisi, vazifesini yerine getirirken kendisinin çarşı ve mahalle bekçisi bulunduğunu belirleyen belgeyi gösterdikten sonrasında, durdurduğu şahsa durdurma sebebini bildirecek, durdurma sebebine dair sorular sorabilecek, kimliğini ya da bulundurulması lüzumlu başka belgelerin ibraz edilmesini isteyebilecek. Bu şahıslara kimliğini ispatlamada lüzumlu basitlik gösterilecek. Belgesinin bulunmaması, bildirimde bulunmaktan kaçınması ya da gerçeğe aykırı beyanda bulunması bundan dolayı veya sair surette kimliği belirlenemeyen şahıs tutularak durumdan hemen genel kolluk görevlileri haberdar edilecek.

Durdurma zamanı, durdurma sebebine asli teşkil eden işlemin gerçekleştirilmesi amacıyla gereksinim duyulan en uygun süreden oldukca olamayacak. Durdurma sebebinin ortadan kalkmasıyla kişilerin ve araçların ayrılmalarına izin verilebilecek.

Bekçiler, durdurduğu şahıs üstünde ya da aracında tabanca ya da çekince meydana getiren başka bir eşyanın varolduğu konusunda kafi şüphenin zenginliği durumunda, kendine ya da başkalarına zarar verilmesini önlemek amacına yönelik el ile dıştan denetim dahil lüzumlu tedbirleri alabilecek. Bu nedenle bireyin üstündeki elbisenin çıkarılması ya da aracın, dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümlerinin açılması istenemeyecek.

ŞÜPHELİLERİ YAKALAYACAK, ENGELLEYİCİ ÖNLEMLER ALACAK

Kanunu Öneriyi’ne nazaran, çarşı ve mahalle bekçileri, kabahat işlenirken ya da işlendikten sonrasında, şimdilik izleri meydandayken; şüphelileri yakalamak, yakaladıkları kuşkuluların kendilerine ya da başkalarına zarar vermelerini önleyici tedbirleri alabilmek, kabahat delillerinin kaybolmaması ya da bozulmaması amacıyla lüzumlu muhafaza tedbirlerini alabilmek, var ise vakanın tanıklarının kimlik ve adres bilgilerini belirleyerek genel kolluk birimlerine bildirmekle görevli ve yetki sahibi kişi olacak.

Bekçiler, haklarında tutuklama ya da soruşturma sonucu çıkarılmış kişileri gördükleri takdirde yakalayacak ve bağlı varolduğu genel kolluk kuvvetlerine teslim edecek.

ZOR VE SİLAH KULLANMA YETKİSİ

Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve tabanca kullanma yetkisine haiz olacak.

Çarşı ve mahalle bekçileri, kolluk hizmet ve görevleri haricinde her ne suretle olursa olsun çalıştırılamayacak.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin haftalık emek verme zamanı 40 saat olacak. Güvenlik ve asayişin gerektirdiği hallerde, haftada bigün istirahat verilmek kaydıyla bu ara artırılabilecek. Günlük emek verme saatleri, temel olarak güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar olan vakit dilimini kapsayacak şekilde düzenlenecek.

ZORUNLU DURUMLAR DIŞINDA FAZLA MESAİ YOK

Çarşı ve mahalle bekçileri, emniyet ya da kamu düzeni ile vazifiyeti etkileyen mecburilik durumları haricinde, belirti edilen emek verme zamanı ve saatleri haricinde çalıştırılamayacak.

Emniyet ya da kamu düzeni ile vazifiyeti etkileyen mecburilik durumlarına dair usul ve esaslar, İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin disiplin, ödüllendirme ve performans değerlendirme işlemlerinde istihdam edildikleri genel kolluk kuvvetine nazaran güvenlik veya jandarma hizmetleri katagorisi mensuplarına yapılan hükümler uygulanacak.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin emek verme usul ve temelleri, alacakları meslek içi eğitim, giyecekleri giyim ve görevde kullanacakları teçhizatlar ile kanunun uygulanmasına dair başka hususlar İçişleri Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Jandarma teşkilatında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçileri, Jandarma Hizmetleri Katagorisi’na dahil edilecek.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin emeklilik yaş haddi 60 olacak.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.