2020-06-14T23:54:18+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 14 Haziran 2020 93 Görüntüleme

BDDK Koronavirüs Döneminde 50 Düzenleme Yaptığını Bildirdi!

BDDK Koronavirüs Döneminde 50 Düzenleme Yaptığını Bildirdi!

Bankacılık Planlama ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben: “Kovid-19 salgınıyla savaşım döneminde BDDK olarak 50’ye yakın planlama yaptık.” Bankacılık Planlama ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, “Kovid-19 salgınıyla savaşım döneminde BDDK olarak 50’ye yakın planlama yaptık. Proaktif planlama yaklaşımı; firmaların, sektörün daha etken olarak koordinasyonu ve yönetilmesi, ekonominin çarklarının dönmesi yönünden dünya genelinde önemini gözler önüne serdi.” dedi.

AA’nın aktardığı habere gore, Akben, 12. Internasyonal İslam Ekonomisi ve Finansı Konferansı kapsamındaki hususi oturumda yapmış olduğu konuşmada, katılım bankacılığındaki ilerlemeler ve son önemde attıkları adımlara dair bulgular verdi.

BDDK olarak koronavirüs pandemisi döneminde süratli kararlar alarak ekonomide çarkların dönmesini sağladıklarını bildiren Akben, şunları kayıt etti:

“KATILIM FİNANS KURULUŞLARININ AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ YÜZDE 2,4’TEN YÜZDE 6,5’LERE GELMİŞ DURUMDA”

Mehmet Ali Akben, sürdürülebilir gelişme ve kalkınmanın önündeki en mühim engellerin, tutum oranlarının düşük olması ve gerçek sektör ile finansal sektör arasındaki bağlantının zayıflaması bulunduğunu söyleyerek, katılım finans düzeneğinin bu problemlerin çözümüne mühim katkılar sağlama potansiyeline haiz yapısına işaret etti.

Türkiye’de katılım finans faaliyetlerinin, 1983 senesinde alınan Hususi Finans Kurumları (ÖFK) Kurulması Ile ilgili 83/7506 sayılı Bakanlar Kurulu sonucuna istinaden çıkarılan Gömü ve Dış Tecim Müsteşarlığı Tebliği kapsamında kurulan hususi finans kurumlarıyla başladığını anımsatan Akben, söz hususu sektörün 1999 senesinde yasa düzeyinde mevzuatta yer bulduğunu ifade etti.

Katılım finans sektörünün mevzuattaki yerinin 2005 senesinde daha dikkat çekici duruma getirildiğini açıklayan Akben, şu şekilde söyledi:

“KATILIM FİNANS KURULUŞLARININ SAĞLADIKLARI FİNANSMANLAR YÜZDE 45,7 ARTMIŞTIR”

BDDK Başkanı Akben, son bir senelik dönemde konvansiyonel finans müesseselerinin etken büyümesinin yüzde 20,6 olarak gerçekleşirken, katılım finans müesseselerinin aktiflerinin yüzde 44,1 arttığını, katılım bankalarının KOBİ’leri finanse etmekte birazcık daha önde göründüğünü ifade etti.

Akben, şunları kayıt etti:

TÜRKİYE, EN ÇOK SUKUK İHRAÇ EDEN 4. ÜLKE

Mehmet Ali Akben, küresel olarak bakıldığında dünyada katılım finans sektörünün toplam büyüklüğünün 2019’da bundan önceki seneye gore yüzde 11,4 artarak 2,19 trilyon dolardan 2,44 trilyon dolara yükseldiğini söyleyerek, “Katılım finansın toplam hacmi yönünden ülkemiz, aşağı yukarı 63 milyar dolar ile dünyada 7. sırada bulunmaktadır. Dünya pastasından aldığımız hisse ise aşağı yukarı yüzde 2,6 seviyesindedir.” şeklinde konuştu.

Katılım finansının alt bileşenlerinden bankacılık bölümünde sektörün toplam aktiflerinin 2018 sonu itibarıyla yüzde 22,2 artarak 2019 sonucunda 47,9 milyar dolara ulaştığını açıklayan Akben, katılım finansının ana para pazarı bölümünde ise sukuk ihraçları bakımından Türkiye’nin, geride bıraktığımız sene en çok oranda sukuk ihraç eden ülkeler içinde 4. sırada yer aldığını bildirdi.

Akben, şunları kayıt etti:

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut da İslami ekonomik yaklaşımın, yaratılmışların en şereflisi olan insanı merkeze koyduğunu söyleyerek, İslami ekonominin günden güne dünya doğrultusundan daha iyi anlaşıldığını ifade etti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama