2020-07-16T09:08:01+03:00
Ana Sayfa Gündem 16 Temmuz 2020 56 Görüntüleme

Başkan Erdoğan: Söyleyecek daha çok sözümüz var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hain vuruş girişiminin 4. sene dönümünde ‘15 Temmuz Millete Sesleniş Hitabı’ yapmış oldu. Erdoğan, şu mesajları verdi:

ŞÜPHESİZ İŞGAL GİRİŞİMİ

“15 Temmuz hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde ülkemizi işgal girişimiydi. Bir yüzyıl evvelce, yurt topraklarının 4’te 3’ünü kaybederek Cumhuriyeti kuran milletimiz, 15 Temmuz’da tekrar aynı felakete izin vermeyeceğini cümle aleme duyuru etmiştir. Üzerimize çöken o kara gecede, ülkemizi arttırmak, sağlamlaştırmak, büyütmek amacıyla daha fazla çalışmamız, daha fazla savaşım etmemiz gerekliliğini gördük.

EZANIMIZ SUSMAYACAK

“Biliyoruz ki Türkiye, birliğiyle, beraberliğiyle güzeldir. Biliyoruz ki Türkiye, dostluğuyla, kardeşliğiyle güzeldir. Kimsenin bu tarz şeyleri bozmasına izin vermeyeceğiz. FETÖ içeriden, PKK dışarıdan, kimi alttan, kimi üstten, ne kadar uğraşırsa uğraşsın ezanımızı susturamayacak, bayrağımızı indiremeyecekler. Ayasofya’da susturulan ezanı iyi mi 86 sene sonrasında tekrardan semaya yükselttiysek, yeminli düşmanlarımızın her fırsatta indirmeye kalkıştığı bayrağımızı iyi mi her seferinde daha yükseğe astıysak, terör örgütlerinin saldırılarını da aynı şekilde bertaraf etmekte kararlıyız. Dünya düzeninin temellerinden sarsıldığı bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti amacıyla de aynı hayallere kapılanları hayal kırıklığına uğratacağız.”

DİYORUZ Kİ DAHA BİTMEDİ

“Teslim alabilmek amacıyla vuruş girişimi dahil her yola başvurdukları Türkiye’nin silkinip asırlık uykusundan uyanan bir dev şeklinde tekrardan ayağa kalkışı karşısında şaşkınlığa uğrayanlara diyoruz ki daha bitmedi; bu milletin daha söyleyecek fazlaca sözü var. Bu milletin, daha yaşama geçirecek fazlaca projesi var. Bölgemizde birçok devleti iç karışıklıklarla sarsıp, işgal edenlere Türkiye’nin o şekilde bir devlet olmadığını atılımlarımızla gösteriyoruz.”

İlk merasim 31 şehidin verildiği Beştepe’de 

Vuruş girişiminin 4. senesinde ilk merasim Beştepe’deki 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nde yapılmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, birtakım şehit yakını ve gazilerle eş güdümlü abideye yürüdü. Erdoğan’a, kısa vakit evvelce Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine atanan 15 Temmuz gazisi eski Güvenlik Genel Müdürlüğü Terörle Savaşım Daire Başkanı Turgut Aslan ile gaziler Muhammed Güvenilir Birgören, Mine Özer, Hakkı Topuz, Cihangir Kaya, Davut Ala ve Kadriye Mirza birlikte rol aldı. 15 Temmuz Şehitler Abidesi’ne çiçek bırakan Erdoğan, sonrasında şehitler amacıyla yakarma etti. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne düzenlenen saldırıda 31 şahıs şehit olmuştu. 

Çanakkale’de ne olduysa 15 Temmuz’da da o oldu 

FETÖ’cü hainlerin bombalar yağdırdığı Gazi Meclis’teki törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 251 şehidi ve yüzlerce gaziyi minnetle anarak şu mesajları verdi:

TBMM şuurlu hedefti

“FETÖ’cü hainlerin TBMM’yi bilhassa amaç alması herhangi bir tercih değildir. Bu Meclis muhabere meydanında kurulmuş bir meclistir. Her kim 15 Temmuz’u küçümsemeye, itibarsızlaştırmaya, karikatürleştirmeye çalışıyorsa bilin ki hedefi, bu derin zamanı manası gölgelemektir. 15 Temmuz bayağı bir vuruş girişimi değildir. Gerisinde fazlaca büyük hesapların bulunduğu zamanı bir kırılma noktasıdır. Malazgirt’te, İstanbul’un fethinde, Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde ne olmuşsa 15 Temmuz’da o olmuştur.”

İnatla bağımsızlık

“15 Temmuz bu topraklarda hayat sürdüğümüz varlık-yokluk mücadeleleri zincirinin son olarak halkasıdır. Kendi istikbali amacıyla Türkiye’yi ateşe atmaya hazır muhterislere direnme, vatanımızı, bağımsızlığımızı savunmaya devam edeceğiz.” 

4. senede Gazi meclis’e karanfil

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz 2016 gecesi, Meclis bahçesindeki bombanın düşmüş olduğu alana karanfil bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlamış olan anma töreni, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duayla devam etti. Meclis’teki törene 15 Temmuz şehit yakınları ve gaziler ile TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, Meclis Eski Başkanı Binali Yıldırım ve Yüksek Yargı mensupları katıldı. 

FETÖ’ye dünyayı dar ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit aileleriyle yemekte bir araya geldi. Erdoğan “15 Temmuz terörle mücadelede milat olmuştur” diyerek şunları kayıt etti: “Bugüne dek 100’ün üstünde firari FETÖ’cüyü, vatan dışındaki inlerinde bulduk ve yargıya teslim ettik. Örgüte ilişkin 18 ülkedeki 214 okulun Maarif Vakfı’na devredilmesini, 36 ülkede kapatılmasını sağladık. Bütün diplomatik, siyasal, adli ve istihbari kaynaklarımızla FETÖ’cülere dünyayı dar ediyoruz. FETÖ’nün eli kanlı bir terör teşkilatı bulunduğunu kabul eden devletlerin adedi günden güne yükseliyor. Son FETÖ’cü hesap verene kadar mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz.15 Temmuz’a ‘denetimli vuruş’ iftirası atanlar, şehit yakınlarının acılarını istismar ediyor. 15 Temmuz şehit ve gazilerimiz amacıyla 340 milyon lira yardım toplandı, geride bıraktığımız sene Şehit Yakınları ve Gazileri Dayanışma Vakfı’na teslim edildi. Vakfımızın başlatmış olduğu aylık 1000’er lira nakdi yardım devam edecek. Sizlerden şehadet nedir bilmeyen, emanete saygı göstermeyen kifayetsizlere kulak asmamanızı rica ediyorum.”  

Bu millete pranga vurulamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Twitter’dan vuruş girişiminin 4. senesi bundan dolayı paylaşımda bulunmuş oldu: “Dört sene evvelce bugün, Aziz Milletimiz zifiri karanlık bir geceye şafak söktürdü. Gökten kurşun ve bomba yağarken milyonlar, yurt uğruna evlerinden kim bilir tekrar dönmemek suretiyle çıkıp, yüreklerini silahlara karşı kalkan diye kuşandılar. Bütün dünya o gece şunu bir kez daha anlamış oldu ki, bu millete pranga vurulamaz.” 

Kılıçdaroğlu ve Akşener törenlere katılmadı 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri Gazi Meclis’teki 15 Temmuz törenine ‘hususi seans’ yapılmadığı nedeni öne sürülerek katılmama sonucu aldı. Bunun yerine Kılıçdaroğlu, Twitter’dan şu paylaşımı yapmış oldu: “Demokrasi uğruna can veren 251 şehidimizi katiyen unutmayacağımız şeklinde FETÖ’nün, bu devletin kılcal damarlarına kadar girmesine göz yumanları da unutmayacağız.”

KORUMASI POZİTİF ÇIKTI

Önceki gün törene katılacağını duyuran İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yakın korumasında virüs belirlendi. Bunun üstüne parti şu açıklamayı yapmış oldu: “Her ne kadar Genel Başkanımıza oluşturulan kontrol ‘negatif’ çıkmışsa da, törene katılanları rizikoya atmamak amacıyla, katılmama sonucu alınmıştır.” 

BOĞAZ’DA İHA’LI GÖSTERİ 

Cumhurbaşkanlığı Etkileşim Başkanlığı doğrultusundan Kuleli yerleşkesinde ses ve ışık gösterisi yapılmış oldu. Binanın duvarlarına Türk Bayrağı ve kahramanların fotoğrafları yansıtıldı. 200 İHA ile oluşturulan gösteride ise öncelikle Türkiye haritası ışıklı olarak gökyüzüne çizildi. Vuruşa karşı gelen halk ‘yıldız’ ile temsil edildi.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.