2020-05-28T08:53:56+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 28 Mayıs 2020 152 Görüntüleme

Bakan Albayrak Açıkladı. Yeni Paketler Yolda!

Bakan Albayrak Açıkladı. Yeni Paketler Yolda!

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, iç piyasa ve talebin süratli normalleşmesi için yeni paketler hazırlandığını söylemiş oldu. Albayrak, “Finansman kredi destek paketleri, konutta Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uygun maliyetli uzun vadeli, değişik paketler olacak” dedi. Albayrak, seçimlerin 2023’te olacağını altını çizdi.

7 MİLYONA YAKIN BİREYSEL İHTİYAÇ KREDİSİ

Albayrak, TRT Haber’de katılmış olduğu programda, vergi ertelemelerinden, likidite ihtiyaçlarının karşılanmasına ve işsizliğin yasaklanmasından, kısa emek verme ödeneğiyle işverenin desteklenmesine kadar attıkları adımları hatırlatarak, “260 milyar lirayı geçen ve çarpan etkisiyle 600 milyara yakın, 260 milyar lira etkisiyle gayri safi mili hasılanın yüzde 5’i, çarpan etkisiyle bakınca gayri safi ulusal hasılanın yüzde 10-11 oranıyla mühim bir süreç” dedi.

Albayrak, İş’e Devam kredisine 200 binden fazla işletmenin başvurduğunu ve 180 binden fazla işletmeye bu kredinin verildiğini belirterek, “150 milyar lirayı buldu, yüzde 97’si KOBİ. Şu demek oluyor ki esas gereksinim duyan. 7 milyona yakın bireysel gerekseme kredisi tahsis edildi. Yüzde 85’in üstünde müracaat kabul oranı var. İlk günden beri saydam şekilde bu noktaya getirdik” diye konuştu.

Yeni bir destek paketi olup olmayacağına yönelik soruya ise Albayrak, şu yanıtı verdi:

KONUTA, TURİZME PAKET

“Bundan sonraki süreçte, normalleşme süreci, tutumsal faaliyetin devamı noktasında süratli adımlarla iç piyasa, iç talebin süratli şekilde normalleşmesi, bunun içinde toplumsal gerekseme destek paketleri olacak, finansman kredi destek paketleri olacak. Bunun içinde konut anlamında ülke tarihinin en uygun maliyetli, uzun vadeli, ödemesiz değişik paketlerimiz olacak. Bunun yanında gezim, gezi anlamında sektörlerimizi desteklemeye yönelik paketlerimiz olacak. Değişik talepler oluyor, vergi, öteleme, kısmi emek verme benzer biçimde talepler oluyor. Bunlara çalışıyoruz. Bunlarla ilgili bazı adımlarımız olacak, bu tarz şeyleri Meclis süreçiyle ilişkilendirerek adımlarımız olacak. Bu dinamik süreci süratli şeklide yönetmemiz lazım.”

HAREKETLENMENİN BAŞLAYACAĞI DÖNEM

Bakan Albayrak, haziran ayından itibaren tüm dünyada olduğu benzer biçimde Türkiye’de normalleşmenin başlayacağını belirterek, “Haziran ve temmuzla beraber ihracatta, ticarette, turizmde, iç piyasa ve iç tüketim noktasında hareketlenmenin yavaş yavaş başlamış olacağı döneme giriyoruz. Bununla ilgili tüm paydaşlarla yoğun yazışma, taleplerin yoğun şekilde değerlendirilmesi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin süratli tepki gösterme refleksinin de avantajıyla oldukca süratli şeklide sahada normalleşme sürecinin ekonomik adımlarını, hazırlamış olduğumuz adımları adım adım atarak bu süreci dinamik şekilde yürüteceğiz. Bu süreç de geçecek” dedi.

POZİTİF BÜYÜMEYLE KAPATACAĞIZ

Gelişme beklentilerine yönelik Albayrak, “Türkiye, dünyaya kıyasla büyümeden tutun işsizliğe kadar bir oldukca alanda etkilenen ülkeler içinde minimum etkilenen, pozitif ayrışan ülke olacak. Birinci çeyrekte dünyada bir oldukca ülke ciddi küçülme yaşadı, Türkiye, bu anlamda birici çeyrekte pozitif. İkinci çeyreğe bakacağız, dünya, bir oldukca ülke ciddi daralma yaşayacak, Türkiye onlara kıyasla daha azca etkilenecek, negatif olsa da daha azca etkileneceği süreç olacak. Nisan ayında hepimiz evinde oturdu, kimse üretip tüketmedi. İnşallah hazirandan itibaren toparladığımız süreçte, normalleşme süreci daha iyi olacak. Senenin kalan iki çeyreğinde, senenin ikinci yarısında bu manada da Türkiye’nin pozitif ayrılacağı 2020 yılını öngörüyoruz” diye konuştu.

Albayrak, bu kriz olmadan ilkin ilk çeyrek gelişme tahminlerinin iyi gittiğini hatırlatarak, “Bu krizin tesirleri büyüdükçe yüzde 5 ve üstü gelişme tahminlerimizi dünyada yaşanmış olan ikinci ve üçüncü çeyrek süreçlerinde revize etme noktasındayız fakat oldukca bilen fakat oldukca yanılan otoritelerin söylediğinin aksine, hepsi (Türkiye yüzde 5-6-7-8-10 küçülecek) diyorlar. Bu kriz olmasaydı yüzde 5’i tutturacağımız yıl olacaktı. Fakat bu krize karşın, yüzde 5, yüzde 8, yüzde 10 küçülme değil, inşallah pozitif büyümeyle bu yılı kapatacağımız yıl olması için oldukca büyük çaba sarfediyoruz. Bu çerçevede 2020’yi kapatacağımız yıl olacak” dedi.

DELİKLERİ TEK TEK KAPATIYORUZ

Albayrak, Türkiye’nin artık rekabetçi kur politikasıyla üretim odaklı üreticilerin desteklendiği yeni bir ekonomik modele geçtiğini belirterek, “Maliyetler ve yatırımların yüksek maliyetli faiz marjlarına değil, düşük marjlarla uzun vadeli ve öngörülebilir ve yatırım iklimine giriyoruz” dedi. Doların 10-15 lira olacağı söylemlerine karşılık Albayrak, “Ben bu hikayeyi 2018’den beri biliyorum. Bitmedi, bitmeyecek” dedi. Finansal güvenliğe tehdit olabilecek delikleri tek tek kapattıklarını söyleyen Albayrak, “Berat Albayrak’ın yaptıkları önümüzdeki dönemde belli olacak” diye konuştu.

GENÇLERİ ZEHİRLEMEYE DÖNÜK KAMPANYA VAR

Albayrak, siyasetin kirli bulunduğunu, gençleri zehirlemeye dönük bir kampanya da bulunduğunu belirterek, “Başarıya ulaşmış, güler yüzlü toplumun kahir ekseriyatı bu tiyatronun bilincinde” dedi.

DAMAT OLMAKTAN GURUR DUYARIM

Albayrak, hayatta Sadık Albayrak’ın oğlu, Tayyip Erdoğan’ın damadı olmaktan gurur duyduğunu söylemiş oldu. Albayrak, “Benim bu hayatta onur duyduğumu iki unvan var. Sadık Albayrak’ın oğlu ve Tayyip Erdoğan’ın damadı olmak. Benim için bu onur. Benimkisi dava ve gönül ilişkisi” dedi. Sosyete eleştirilerine de, 1942 senesinde dünyaya gelen senelerce kirada oturmuş, hapisler yatmış, kütüphanesindeki Osmanlıca eserleri satmak zorunda kalmış birisinin oğlu bulunduğunu belirterek, tüm akrabaları bakanlık milletvekili imkanlarından kullananlar benzer biçimde devlet imkanlarını kullanmadığını kaydetti. CHP’li Faik Öztrak’ı kastederek, Gömü Müsteşarlığı döneminde yüzde 12 faizle dolar üstünden 30 yıl borçlandığını belirten Albayrak, “Halen onun borcunu ödüyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE HİÇBİR VATANDAŞINI TEDAVİSİZ BIRAKMADI

ABD ve AB ile karşılaştırınca koronavirüse karşı alınan ekonomik ve toplumsal önlemlerin Türkiye ekonomisinin ne kadar büyük bulunduğunu ortaya koyduğunu söyleyen Albayrak, pek oldukca ülke parası olmayanları ölüme terk ederken, Türkiye’nin hiçbir vatandaşını tedavisiz bırakmadığını kaydetti. Albayrak, sıhhat sektörü ve finansal sistemi kuvvetli olan Türkiye’nin bu süreçten daha kuvvetli çıkacak ender ülkelerden birisi olacağını söylemiş oldu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama