2020-06-23T10:32:06+03:00
Ana Sayfa Gündem 23 Haziran 2020 74 Görüntüleme

‘Ayasofya’da turnike ayıptır’

‘Ayasofya’da turnike ayıptır’

MELİK YİĞİTEL

Hakkaniyet Bakanı Abdulhamit Gül, 24 TV’de Türk Medya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel’in sorularını yanıtladı. Ayasofya’nın tekrardan cami olarak ibadete açılmasına dair tartışmalara değinen Gül, “Ayasofya 500 sene cami olmuş. Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesinde de cami olarak vakfedilmiş. Vakıf senedi, vakıf hukukunun anayasasıdır. Hukuka ve idareye düşen de bu emanetin yerine getirilmesidir. Zaten kimse Ayasofya’ya müze demez, Ayasofya camidir” dedi.

GEREKLİ TASARRUF YAPILIR

Bakan Gül, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine dair 1934 tarihindeki kararın kaldırılması istemiyle Danıştay’a oluşturulan davaya da işaret ederek, “Danıştay’ın ne karar vereceği kendi uhdesinde olan bir mevzudur. Cumhurbaşkanımız da düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı. İdare bu konudaki lüzumlu tasarrufu yapmış olacaktır. Toplumun her kesiminde bu hususta bir beklenti var. Ayasofya Cami turnike ile girdiğimiz tek cami, bu ayıbın ortadan kalkmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

SAVUNMA GÜÇLENMELİ

Hakkaniyet Bakanı Gül, baro seçimlerini de düzenleyecek meşru planlama çalışmalarına ve buna karşı birtakım baro başkanlarının Ankara’da yapmış olduğu yürüyüşe de değindi. Bu çalışmaya dair diyalog yayınlarını hep açık tutuklarını altını çizen Gül, “Ikimiz de baro başkanlarını ve Barolar Birliği Başkanı’nı dinledik. Baro Başkanları, Parti Takım Başkanvekillerimizle de görüştü. Diyalog kapıları açık. Her tavsiye bizim açımızdan değerlidir. Ortada şimdilik bir açıklanmış bir taslak yokken ve daha bütün tarafların görüşleri alınıyorken hangi maddeye itiraz ediyorlar, ne amacıyla yürüyorlar” diye sordu.

Gül, barolara dair planlama gereksiniminin baro yönetimlerinin daha katılımcı ve çoğulcu olması yönünden gündeme yaklaştığını de hatırlatarak, “Bu emek vermeden savunmayı güçlendiren, avukatların haklarını sakınan bir netice bekliyoruz. Müdafa merciini geriye götürecek bir çalışmaya ikimiz de katiyen yardım vermeyiz” dedi.

FETÖ İLE MÜCADELEDE REHAVET OLMAZ

Terör teşkilatı FETÖ ile mücadeleye de değinen Bakan Gül, şu şekilde söyledi: “Türk yargısı 15 Temmuz evvel de ardından da bu mücadeleyi büyük bir kararlılıkla sürdürüyor. Yalnız bu teşkilat kendini diğer örgütlerin içerisinde gizleyebiliyor. ‘Hepsini bitirdik, bundan sonra savaşım başarılı bir şekilde sonlanmıştır’ diye bir fikire katiyen kapılamayız. Bu biz rehavete götürür.”

İYİ HAL İÇİN HÜKÜMLÜYE NOT VERİLECEK

Bakan Gül, infaz düzenlemesi ve iyi hal tespitine dair eleştirilere de açıklık getirdi: “İyi hal sürecini tekrardan ele aldık. Bu yasa ile otomatik iyi durumu sona erdiriyoruz. Şahıs cezaevine girdiğinden itibaren kendine not verilebilecek. Ruhsal hali, işlediği suçla alakalı hal ve davranışı adım adım notlanacak. Belli aralıklarla değerlendirmeler yapılacak. Topluma birleşik olabilir mi? Bu değerlendirilecek. Özgür kaldığında topluma zarar vermez denirse yalnız iyi halden yararlanacak. Sırf {muhalif} olayım kaygısıyla konuşanlar bu düzenlemeleri görmüyor.” Gül, Kurban Bayramı’nda açık görüş olup olmayacağına Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile yapılacak değerlendirmeden sonrasında karar vereceklerini de ekledi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama