2020-09-19T13:42:50+03:00
Ana Sayfa Gündem 19 Eylül 2020 33 Görüntüleme

Ankara’da denenmeye başlamıştı… Bakan Gül duyurdu: “İstanbul ve diğer illerde de yaygınlaşacak”

‘HALİL SEZAİ’ YORUMUKatiyen kabul edilemez. Ben de şiddetle kınıyorum. Nitekim yargı da gereğini yapmıştır. Tahkîkat devam etmektedir. Bu tür meslekleri icra edenlerin daha kuşatıcı birleştirici görevi olması gerekirken bu katiyen tasvip edilemez. Bu bir vandallıktır.Ertesi gün bu görüntüler çıkıyor. Savcılık dosya girince ek ifade alıyor. Ancak bu görüntüler toplumsal medyaya düşmese de dosyaya girdiğinde ifadesini alacak. Yargı her insana lazım. Hakim savcı yargı faile bakmaz. Fiile bakar. Ve delillerle bağlıdır.

“E-DURUŞMA YAYGINLAŞACAK” E-duruşma pandemiden evvelce bir hayalimizdi. Bu hafta Ankara’da pilot olarak başlattık. Avukat arkadaşlarımızla konuştuk oldukca memnunlar. “Bu kadar da beklemiyorduk” diyorlar. Ofislerinden duruşmaya gitmeden yargılamalar gerçekleşiyor. Ankara’dan sonrasında İstanbul ve başka illere de yaygınlaştıracağız. 2021’de yaygınlaşmış olur hedefimiz o.CEZAEVLERİNDE GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME Cezaevlerinde görünümlü görüşmeyi de pilot olarak başlatıyoruz Ankara ve İstanbul’da. Bu da oldukça önemli bir hayalimizdi.AYM’NİN ENİS BERBEROĞLU KARARIBir gerekçeli sonucu şimdilik yayınlanmadı. Bu gerekçeli karar yayınlandıktan sonrasında yalnız bir değerlendirme gerçekleştirmek olası olur. AYM sonucu bağlayıcıdır. Ancak evvelce bir gerekçenin meydana çıkması lazım.CEZAEVLERİNDE SON DURUMYurttaşlarımız müsterih olsun. Tutuklu veya hükümlü de olsa Türkiye Cumhuriyetine emanettirler. Birçok tedbirlerimizi aldık. Bütün hükümlü ve tutuklulara dezenfektan malzemeler bedava verildi. Pandemi güvenliği hakkındaki oldukça önemli adımlar atıldı. Adalet sarayı ve cezaevlerinde tedbirler kesintisiz ve büyük bir titizlikle sürdürülmeye devam ediliyor.HUKUK FAKÜLTELERİ SAYISI FAZLA MI? Türkiye’de hukuk probleminin ortadan kalkması nitelikli hukukçular sorunu ile direkt olarak alakalı. Geçen sene YÖK’e makale yazdık başarı puanı 190 bin olanlar hukuk fakültesine giriyordu bu oldukca çok. Ve bunun 100 bine indirilmesini talep ettik. Ve bu yıl 1600 seviyesinde saptanca boş kaldı. YÖK’e yeni bir makale yazdım bu yazıda da 125 binden 100 bine indirilmesi konusunda talebimiz var. İlk 100 bine giren arkadaşlarımızın hukuk fakültesine girmesi hukuk fakültesi mezunu olduktan sonrasında niteliği getirecek. Hukuk fakültesinde nitelikli eğitim verilmek mecburiyetinde. YÖK’ün de ben teşekkür ediyorum duyarlılığı var. Önümüzdeki dönemde niteliğin artacağına inanıyorum.SÜRESİZ NAFAKA TARTIŞMASI1 sene 2 sene evli kalıp hayat boyu nafaka verme zorunluğunda olunması ayrı bir mağduriyet oluşturmakta. Bunların hepsinin öneme alınarak ancak bir süreye doğal olarak tutulmasının doğru olduğuna inanıyorum. Nafakanın da belli bir süreye bağlanması gerektiği kanaatindeyiz.İDAM CEZASICaniliklere vahşilikleri yapanlar en ağır cezayı hake diyorlar. Anayasa ile olması gerekiyor. Meclisin sayısal olarak bir konsensüsün hususu olur yalnız. Dolaysı ile meclisin takdirinde. Çoğumuz bakacağız göreceğiz bir konsensüs var mı?

ALEYNA ÇAKIR CİNAYETİ Oldukca ağlatısal üzücü bir olay. Tahkîkat devam etmekte. Biliyorsunuz ki saklı bir halde devam eder. Yapacağım yorum, olayın titizlikle yapıldığına inanıyoruz. Tahkîkat sonucunda almış olduğu kararlar ile hakkaniyet duygusunu doyum edeceğine inanıyoruz. Hakim savcının toplumsal medyası televizyonu yok. Onlar kararlarıyla konuşuyor. Adalet sarayı bir beyaz süttür orada bir kir var ise bunu kimse affetmez. Haksız yorumlar yapabilir ancak hakim savcı fiile bakar. Bu tür mühim bir hususta saygıyla süreci beklemek lazım. Savcı hangi kanıta ulaştı bilmiyoruz. Bir TV programcısı değildir savcı. Savcı adaleti yerine getirmeye çalışan bir yargı mensubudur. Hakim öyledir. Var ise bir delilin dost yeri adliyedir karakoldur. Gidip adalet sarayı ve karakola konuşacaksın. Adaletin tecelli etmesini istiyorsan savcıya kolluğa elindeki delili vereceksin.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.