2020-06-07T14:00:33+03:00
Ana Sayfa Dünya 7 Haziran 2020 83 Görüntüleme

Amerika ile Çin Arasında Sıcak Çatışma Olabilir!

Amerika ile Çin Arasında Sıcak Çatışma Olabilir!

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Politika Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Delegesi Prof. Dr. Okur, “ABD, Çin’le ilişkilerinde daha çatışmacı olacak, bunun işaretlerini görüyoruz. Sıcak çatışmayı olasılık dışı görmüyorum.” dedi. Salgınla gündemi meşgul eden yeni dünya düzeni ve ABD-Çin gerilimine dair AA muhabirine bilgi veren Okur, uluslararası sistemde uzun vakittir devam eden bir değişim ve dönüşüm sürecinin yaşandığını, salgının birtakım eğilimleri hızlandırdığını anlattı.

ABD’nin salgından hem imaj hatta ekonomik olarak en fazlaca zarar gören ülke olduğunu, Çin’te ise salgını erken denetim altına alıp, süratli toparlanması sebebiyle ekonomik kazançlarının artacağının varsayılabileceğini kayıt etti.

– “Pandemi, Çin-ABD çatışma olasılığını hızlandırdı”

Süratli toparlanmaması halinde, Çin’te ABD’yi jeopolitik anlamda da test etmeye çalışacağını kaydeden Okur, şu şekilde devam etti:

Ekonomik yükselişi devam eden Çin’te, ABD ile çatışmaya da geldiğini söyleyen Prof. Dr. Okur, “Uluslararası temaslar teorilerine göre bu tür güç geçişi zamanlarında aktörlerin birbirleriyle çatışmaya yaklaştıkları evreler bulunmaktadır. Pandemi evresi bu süreci hızlandırdı. Prestiji zedelenen aktör daha baskıcı olacaktır. Bu bilhassa ABD dış politikası amacıyla geçerli. Çin ile olan ilişkilerinde daha çatışmacı olacaklardır. Onun işaretlerini görüyoruz. Çin’le bir sınava girecek. Sıcak çatışmayı olasılık dışı görmüyorum. Onun formülü ayarlanır. Yani vekiller üzerinden olabilir ya da direkt olarak çatışabilirler. Tarihte şunlar oldu.” değerlendirmesini yaptı.

Nükleer silahların topyekün bir çatışmayı engellediğini kaydeden Okur, şu şekilde söyledi:

– “Devletler değil, toplumlar ruhen bölünebilir”

Okur, pandemi sürecinin, ekonomik krizlerin ve protestoların ABD, Rusya ve Çin gibi ülkeleri bölünmeye götüreceği yönündeki görüşlerin reel bir dayanağı olmadığını da söyleyerek, “Uluslararası ilişkilerde bölünme öyle 100 bin insanın sokağa çıkmasıyla gerçekleşmez. Ancak tabii toplumlar ruhen bölünürler. ABD amacıyla belki bu tür bir şeyden söz edebiliriz. Sosyolojik fay hatları açılır, siyaseten çok kutuplaşmış, bölünmüş bir toplum durumuna gelebilirler.” şeklinde konuştu.

– Yeni soğuk muhabere

Süleyman Demirel Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğretim Delegesi Ümit Alperen ise salgın ardından yeni devresinin ABD-Çin arasında ‘yeni soğuk muhabere’ kavramı altında tartışılsa da bu hali ‘yeni soğuk muhabere’ kavramıyla tartışmanın, analiz etmenin yanıltıcı olma ihtimalini vurguladı.

“Yeni devresi ‘hibrit muhabere’ veya ‘yumuşak muhabere’ kapsamında tartışmanın daha doğru olabileceği kanaatindeyim.” diyen Alperen, ABD ile Çin arasındaki ticaret hacminin aşağı yukarı 600 milyar dolar olduğunu, iki ülkenin karşılıklı ekonomik ve politik bağımlılığı bulunduğunu aktardı.

“ABD-Çin arasında ne kadar çatışmalı mevzu varsa bir o kadar da karşılıklı etkileşimin meydana koyduğu ortak çıkar alanları var.” diyen Alperen, Çin’te, sahip olunan uluslararası sistem içindeki küresel payını yükseltmek ve düzenin kurumsal yapılarına alan okuyan değil, kendine Batı liderliğindeki sistemden istikbal baskıları engelleyecek yapılar inşa ederek ayrıcalıklı aktör olmak istediğini söyledi.

Alperen, şu şekilde devam etti:

Salgın sürecinde ABD’nin meydana koyamadığı küresel öncülük boşluğunu Çin’te dolduramadığına ilgi çeken Dr. Alperen, sözlerini şu şekilde tamamladı:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama