2020-05-28T14:15:38+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 28 Mayıs 2020 66 Görüntüleme

Altın Alacaklara Uyarı!

Atayık, AA muhabirine altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu. “Corona virüsle harpte en kötüsü geride kaldı” anlayışının piyasalara nispi iyimserlik getirdiğini özetleyen Atayık, aynı pozitif yönde yansımaların iç piyasada da görüldüğünü söylemiş oldu.

Atayık, Sıhhat Bakanlığı’nın virüsle harpte verdiği örnek başarıya, Gömü ve Maliye Bakanlığı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) spekülatif işlemlere karşı almış olduğu önlemlerle, bankalar nezdindeki bireysel kaydi altın ve döviz işlemlerine kambiyo vergilerinin artırılması eklenince pozitif verilerin yurt içinde de yaşandığını kaydetti.

Türkiye’de ilk normalleşme adımlarının 11 Mayıs’ta atıldığını aktaran Atayık, 1 Haziran’da bu adımların değişik sektörlerle genişletilmesinin beklendiğini hatırlattı.

“TİCARET SAVAŞLARI KAFALARDA SORU İŞARETİ BIRAKIYOR”

Atayık, ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak suretiyle birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin, bir süredir virüsle savaşım kapsamında ekonomilerini fonlamak amacıyla piyasaya likidite sunarak destek paketleri açıkladığını hatırlatarak, “ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak suretiyle birçok merkez bankası ‘bolca likidite’ sürecini süreci desteklemek amacıyla faiz indirimlerine gidiyor. Hatta Fed’in geçtiğimiz hafta yapmış olduğu görüşmede negatif faiz indiriminin bile konuşulduğu konuşuldu, çizildi. Nihayet iki senedir ABD tahvil faizleri de düşüyor. Birçok ülkenin başlatmış olduğu normalleşme adımları süreci başarıyla yönetilirse bunu takip edecek faiz artırımları, ABD tahvil faizleri artarsa ve ekonomide pozitif verilerin de yardımıyla ons altındaki 1.600-1.500 doların tekrardan görülebileceği değerlendirmeleri yapılıyor.” diye konuştu.

Bu süreçte altın başta olmak suretiyle emtia fiyatlarının zirve sayılara çıkmasını tetikleyen ve virüsle beraber birazcık gündemden düşen ABD-Çin arasındaki ‘Tecim Savaşları’nın tekrardan tırmanma riskinin kafalarda sual işareti oluşturduğunu belirten Atayık, şu şekilde konuştu:

“DÜĞÜN SEZONUNUN BAŞLAYACAK OLMASI TL’NİN DEĞERLENMESİNİ SAĞLAYAN FAKTÖR”

Atayık, Türkiye içindeki altın fiyatlarının, dünyada belirlenen ons dolar seviyesi ve TL/ dolar kotasyonlarıyla ortaya çıktığını ifade ederek, darphane üretimi Cumhuriyet ziynet, sikke altınları ve gram altınların, ons kıymeti/dolar fiyatlarıyla birebir ilintili bulunduğunu söylemiş oldu.

Atayık, altın fiyatlarına ilişkin şu değerlendirmeleri yapmış oldu:

“Ons altın, dünyadaki pozitif yönde haberlerle son iki haftanın en düşük seviyesi olan 1,700 doların altına kadar düştü. Finansal piyasalardaki bahar havasını bozacak negatif bir veri akışı eğer olmazsa kısa sürede ons altının 1,680- 1,670 bandına kadar düşmesi umut ediliyor.

Cumhuriyet sikke, ziynet altınları ve gram altındaki fiyat öngörülerinde ise iç faktörler ve iktisat yönetiminin performansı büyük ehemmiyet taşıyor. Hükümet ve Sıhhat Bakanlığı, virüsle mücadelede verdiği başarı göstermiş grafiği, Gömü ve Maliye Bakanlığı, BDDK ve öteki kurumların da ekonomide verdiğini söyleyebiliriz.

Iktisat Yönetimi’nin ilk swap anlaşması ve benzer anlaşmaların da yapılacağı beklentisi, BDDK’nın spekülatif döviz alımları karşısında zamanında almış olduğu tedbirler, kaydi olan altın ve döviz işlemlerindeki kambiyo vergilerinin artırılması iç piyasada doların ateşini düşürdü. Bugün, açıklanacak ilk çeyrek gelişme rakamlarının pozitif geleceği beklentisi ve gezim ve düğün sezonunun başlamış olacak olması TL’nin değerlenmesini elde eden faktörler olarak öne çıkıyor.”

“ANALİSTLER ALTININ İNİŞ-ÇIKIŞLI BİR SEYİR İZLEMESİNİ BEKLİYOR”

Mustafa Atayık, iç piyasada dolardaki düşüşe ons altın fiyatının da eklenmesiyle çeyrek altın ve gram altının da gerilediğini dile getirerek, şu yorumu yapmış oldu:

“5 Mayıs tarihinde 640 TL’ye kadar çıkan çeyrek altın tutarları, 26 Mayısta 603 TL’ye kadar düştü. Bilinmiş olduğu benzer biçimde 24 ayar altının gram fiyatı son bir ay içinde, deyim yerindeyse, TL bazında üstün dereceli fiyatlara çıktı; 395- 396 TL’ye kadar tırmandı. Piyasaların açıldığı gün, şu demek oluyor ki çarşamba günü 370 TL’ye kadar düştü. Analistler ve uzmanların öngörüleri ışığında, yurt dışındaki pozitif yönde veri akışıyla gerileyen ons altın tutarları düşmeye devam eder, aynı tablo yurt içinde dolar düşüşüyle desteklenirse gelecek günlerde gram altında 360-350 TL, çeyrek altında ise 580- 570 TL değerleri tekrardan görülebilir.

Altın tutarları kısa vadede düşüş trendi içine girmiş olsa da analistler, virüs gündemi sebebiyle önümüzdeki birkaç aylık süreçte altının iniş-çıkışlı bir seyir izlemesini bekliyor.

Biz her açıklamamızda vurguluyor, gene de altını çizmek istiyoruz. Yurttaşlarımız ve yatırımcılarımıza mağazalarımıza gelmiş olarak fiziki olarak altın takı, mücevher almaya devam etmeleri çağrısını yineliyoruz. Altın, dünyanın en eski ve en güvenilir, yatırım ve tutum aracıdır.”

“KAPALIÇARŞI 1 HAZİRAN’DA AÇILIYOR”

Atayık, kuyumculuk sektörü olarak vatandaşların nakit ihtiyacının karşılanması amacıyla tüm Türkiye’de tümden bir kapatma yoluna gitmediklerini hatırlatarak, kamusal bir işlev gördükleri için meslektaşlarını açma- kapatma mevzularında özgür bıraktıklarını söylemiş oldu.

Gelinen noktada kuyumcuların, mağazalarını açarak hizmet vermeye başladığını özetleyen Atayık, şu detayları verdi:

“İkinci etapta 1 Haziran tarihinde sektörümüzün mühim tecim noktalarından önde gelen, ülkemizin göz bebeği olan Kapalıçarşı, tekrardan hizmet vermeye başlamış olacak. Çarşıyla beraber Zamanı Yarımada ve bölgedeki kuyumcu mağazalarımız, toptancılarımız ve atölyelerimiz de açılmış olacak. Çarşımızda bir süredir yeni açılış için hummalı hazırlıklar yapılıyor. Bu anlamda zamanı yapının her noktası dezenfekte ediliyor. Giriş çıkışlarda her müşterinin ateşi ölçülecek ve maskeli olarak içeri alınacak. Her mağaza içeriye iki kişiden fazla satın alan almayacak. Her mağaza dezenfektan bulunduracak. 1 Haziran tarihinde Nuruosmaniye girişindeki Kalpakçılar Caddesi üstünde bir merasim düzenlenerek Kapalıçarşı açılacak.

İlk etapta Çarşı, 11 kapıyla hizmet verecek. Çarşının açılmasıyla beraber bugüne dek ertelenen ve iptal edilen nikah ve düğünlerin tekrardan başlamış olacağı yaz sezonuna ‘Merhaba’ diyeceğiz. Biz, kuyumcular olarak aslolan hareketliliği düğün salonlarının açılacağı temmuz ayıyla beraber yaşayacağımıza inanıyoruz.

Geçtiğimiz iki aylık süreçte fiyatların yükselişine paralel dönemlerde bilhassa ziynet altın, bilezik ve gram altın mevzusunda mühim bir talebin oluştuğunu söyleyebiliriz. Tabii olarak altın takı, mücevher ve gümüş takı talebi düştü. Sektörün nispeten kapalı durumu sebebiyle geçtiğimiz iki aylık süreçte altının alış- satışı arasındaki makas açılmıştı. 1 Haziran’la beraber alış satışı arasındaki makasın hızla kapanacağını söyleyebiliriz.”

“YETKİN BİR DEZENFEKTAN FİRMASINI TAVSİYE EDİYORUZ”

Atayık, geçen hafta İKO Yönetim Kurulu olarak sağlıkta ülke olarak edinilen kazanımlara destek olmak amacıyla tüm kuyumcular için Koronavirüs Sonrası Açılışlarda Hijyen ve Güvenlik Tedbirleri Rehberi’ni hazırlayarak kamuoyuna duyurduklarını anımsatarak, şimdi ikinci adımı atmaya hazırlandıklarını söylemiş oldu.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.