2020-06-03T12:08:13+03:00
Ana Sayfa Yaşam 3 Haziran 2020 163 Görüntüleme

Aldatılma Korkusu Nasıldır? Nasıl Yeneriz Bu Korkuyu?

Bayanlar için elinde gerçekçi kanıt olsun ya da olmasın, aldatılacağına dair korku, kaygı ve endişelerdir. Hakikaten bazı hanımefendiler bu korkusunda haklı olabilirler. Bunlar geçmişte eşi ya da partneri tarafınca aldatılan ve bu mevzuda gerçek sorun yaşayan kadınlardır. Dolayısıyla eşine karşı olan itimatı esasen sarsılmıştır. Doğal olarak her durum için alarm halinde olacaklardır. Bu da doğaldır. Bir tek gerçekte daha ilkin bu şekilde bir sorun yaşamamış ve ortada bununla ilgili gerçekçi bilgiler olmadığı halde bu şekilde düşünen hanımefendiler vardır. Esas bu mevzu oldukça zor olsa gerek.

Hamilelik bu mevzuda bir risk midir?

Gebelikte hanımlarda ki endişeler genel olarak artabilir. Dolayısıyla bu hususi dönem, bazı özelliklerinden dolayı “aldatılır mıyım?” korkusu için de risklidir. Bunun gerçekçi bir ekip sebepleri vardır. Uzun soluklu cinsel ilişkiden uzak kalma, kadının fiziğindeki değişimler(kilo alımı, ödem), yeni duruma alışamamaya bağlı gerginlikler, sürekli bitkinlik ve gerginlik halleri, doğacak bebeğime bakabilecek miyim benzer halde gerçeklerde ne yazık ki, bu durumun oluşmasına katkı elde edecektir. Hanım bunlarla baş etmeye çalışır, yalnız bu elindeki bilgiler durumun asla te kolay olmayacağı yönünde sonuçlar çıkarmasına niçin olur.

Erkekler hamilelikte aldatırlar mı?

Meydana getirilen araştırmalar, hamilelikte aldatılmanın diğeri zamanlara nazaran birazcık daha fazlaca bulunduğunu göstermiştir. Bir tek bu durumun nedenlerini gözden geçirmek gerekir. Esasen Dünyada ve Türkiye’de meydana getirilen araştırmalar birbiriyle çelişkilidir. Aldatmanın sıklığı ile ilgili %2’den %15’lere varan oranlar görülmektedir.

Hamileliğin bu konudaki riski artırmasının sebepleri şunlardır.

-Kötü giden bir eşiyle olan eşiyle olan evliliği kurtarmak için hamile kalmak sorunları azaltmak yerine daha da ağırlaştıracaktır. Bir de evliliğin kötü gitmesinin içinde, eşin aldatmaları var ise iş daha da problem verecek bir durum kazanır.

-Hanım ve insanın birbirini tam olarak tanımadan oluşan hamilelikler gene bir risktir. Bir çocuk dünyaya getirmek hanım içinde adam içinde önemli bir sorumluluktur. Dolayısıyla karşısındakinin bu sorumluluğu alıp alamayacağını değerlendirmek gerekir.

-Hamilelik öncesi kişilerin cinsel yaşamları, ilişki sıklıkları, cinsellik hakkında konuşup konuşmadıkları, cinsel ilişkiyi kimin başlatmış olduğu, cinsellikle ilgili tabuları, data düzeyleri, cinsel olarak doyum düzeyleri benzer halde birçok etken hamilelikte sorun olabilir.

-Hamilelikte cinsellik mevzusunda data sahibi olmama, yeni cinsel deneyimlere açık olmama, hamilelikte kullanılabilecek cinsel pozisyonları danışmama da sorunların arasındadır.

-Hamilelikle birlikte önceliklerin değişmesi, yeni döneme uyum sağlamak, artık çiftin ilgisinin doğacak bebeğe kayması birbirlerine olan ilgilerinin azalmasına, bu da artık ilgi odağı olmayacağım korkusuna niçin olabilir.

-Planlanmamış gebelikler, ya da tek taraflı planlanmış gebelikler sorun yaratabilir.

-Hamilelikte aldatılma korkusunun cinsellikle ve beğenilmeme ile ilgisi var mıdır?

Kuşkusuz cinsellik insan için önemlidir. Bir tek hamilelik öncesi uyumlu olmayan ve doyum sağlamayan bir cinsellik, hamilelikle birlikte daha büyük sorun haline gelebilmektedir. Bir de hamilelikle ilgili cinsel bilginin kısıtlı olması, yanlış inanışlar eklendi mi, sorun daha büyümektedir. Hanım doğum uzmanlarına nazaran hamileliğin cinselliğe pozitif ya da negatif bir katkısı yoktur. Nihayet bir aya kadar tertipli doğumla ilgili kontrollerini yaptıran ve problemi olmayan çiftler son aya kadar cinselliği kolaylıkla yaşayabilmektedirler. Ek olarak cinselliği daha geniş düşünmek, cinselliğin bir tek cinsel birleşmeden ibaret olmadığını ve bunun haricinde da yaşanabileceğini bilmek durumu kolaylaştırır.

Bunun haricinde hanımda hamilelikle birlikte fizyolojik değişimi, almış olduğu kilolar ve görünümü, beğenilme ve arzu edilme ile ilgili kuşkular ve korkular yaratabilir. Güven, yakınlık, sevgi, aşk, içtenlik benzer halde duygular fizyolojik değişimleri olağan kabul etmeyi sağlar, bu durum kadının çekiciliğini değiştirmez. Meydana getirilen araştırmalar gösteriyor ki; çekicilik bir tek fizyolojik görünümle açıklanamaz.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama