2020-06-04T16:28:07+03:00
Ana Sayfa Yaşam 4 Haziran 2020 148 Görüntüleme

Ailesini Siyanür İle Zehirleyen Mahmut Can Kalkanın Akıl Sağlığı Yerinde Çıktı!

Geçen sene İzmir’in Bayraklı ilçesinde anası ve babasını siyanürlü su içilerek öldürmüş olduğu, zehirli karışımı içirerek kardeşini de yaraladığı iddiasıyla yargılanan Mahmut Can Kalkan hakkında İstanbul Adli Tıp Kurumu Rasat İhtisas Dairesi tarafınca hazırlanan rapor, İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Sanık Kalkan hakkında hazırlanan raporda rasat sürecinde tertipli uyuduğu, beslendiği, çevresiyle uyumunda problem bulunmadığı ve sanıkta davranış bozukluğu görülmediği açıklandı.

“KENDİSİNİ HASTA GÖSTERME ÇABASI BELİRGİN”

Öte taraftan vakaya ilişkin uzmanların Kalkan ile yapmış olduğu görüşme, raporda şu ifadelerle yer aldı: “Kalkan’ın bir dönem web ortamında satış yaparak fazlaca para kazandığını, o dönem babasıyla arasının iyi bulunduğunu, sonrasında yüklü oranda para kaybettiğini, babasıyla arasının bozulduğunu, kimsenin göremediği bir arkadaşı bulunduğunu, onunla ailesini uyutup kaçacaklarını, ailesini uyutmak maksadıyla bu içecekleri hazırladığını ve içirdiğini söylediği, kişinin kendisini hasta gösterme çabasının belirgin olduğu, bu haliyle simülatif bir tavır sergilediği gözlenmiştir.”

“PSİKİYATRİK MUAYENESİNDE DÜŞÜNCE VE ALGI BOZUKLUĞU SAPTANMADI”

Sanık Kalkan’ın psikiyatrik muayenesinde fikir ve idrak bozukluğu saptanmadığı, dikkati, hesaplaması, muhakemesi ve soyutlaması benzer biçimde bilişsel işlevlerinin olağan bulunmuş olduğu kaydedilen rapordaki tespitler de dikkat çekti. Raporda, “Yoğun agresif ve sadistik iç dünya ve iç dünya ile dış dünya sınırlarını ayrıştırmada güçlük, kişinin dış dünyaya toplumsal uyumunu zorlaştırmaktadır. Renklerden etkilenme söz mevzusudur. Yoğun yıkıcı agresyon ve bunu denetim etmede yetersizlik görülmektedir. Yanıt içeriklerine bakıldığında benzer temaların bazen yeniden edilmiş olduğu, yıkıcı dürtüler karşısında entellektüel bir senaryo ile dürtüden uzaklaşmaya çalışmış olduğu, kişinin içinde bulunmuş olduğu güçlü sorun, korku, güvensizlik ve yıkıcı dürtülerle narsistik savunmalarla kafa etmeye çalmış olduğu dikkati çekmektedir” ifadelerine yer verildi.

“AKIL HASTALIĞI VE ZAYIFLIĞI TESPİT EDİLMEMİŞTİR”

Raporun netice bölümünde ise şu ifadeler paylaşıldı: “Mahmut Can Kalkan’ın 5-13 Mart 2020 tarihlerindeki muayenesi, müşahadesi, tetkikleri ve adli dosyanın incelenmesi neticesinde ’kendisinde ceza sorumluluğunu etkileyecek yada ortadan kaldıracak nitelik ve derecede herhangi bir us hastalığı yada us zayıflığı tespit edilmemiştir. Dava dosyasının tetkikinden de kabahat tarihinde suçunu takip eden günlerde de herhangi bir akli ariza içinde olduğuna delalet edecek tıbbi bulgu ve belgeye rastlanmamıştır. Kalkan’ın 14 Mayıs 2019’da ’üst soydan akrabayı tasarlayarak kimyasal silahla kasten öldürmek’ (iki kez), ’kardeşi tasarlayarak kimyasal tabanca ile kasten öldürmeye girişim’ suçuna karşı ceza sorumluluğu tamdır.”

DAVANIN GEÇMİŞİ

İzmir’de 14 Mayıs 2019’da, Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Kısmı talebesi Mahmut Can Kalkan, satın almış olduğu siyanürü suya karıştırıp anne ve babasına içirmiş, 16 yaşındaki Komut Can Kalkan ise sıvıyı içmeyi reddetmişti. Mahmut Can Kalkan’ın zorla içirmeye çalmış olduğu sıvı Komut Can Kalkan’ın üstüne dökülmüş, evimizdeki ufak kardeşi Mehmet Taha Kalkan da siyanürden etkilenmişti. Hastaneye kaldırılan anne ve baba yaşamını kaybederken, Komut Can ve Mehmet Taha Kalkan ise tedavilerinin arkasından taburcu edilmişti. Zanlının, “üst soydan akrabayı tasarlayarak kimyasal tabanca ile kasten öldürme” ve “kardeşi tasarlayarak kimyasal tabanca ile kasten öldürmeye girişim” suçlamasıyla iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesinde, cezai yeterlik raporu ulaşmıştı. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi tarafınca hazırlanan raporda, Mahmut Can Kalkan’ın 28 Ocak-6 Şubat tarihleri içinde yatarak müşahede altında tutulduğu ve meydana getirilen psikometrik değerlendirme neticesinde “psikotik bozukluk” teşhisi konulduğu belirtilmişti. Raporda, “Mahmut Can Kalkan’ın 14 Mayıs 2019 tarihinde işlediği iddia olunan ‘üst soydan akrabayı tasarlayarak kimyasal tabanca ile kasten öldürme’ ve ‘kardeşi tasarlayarak kimyasal tabanca ile kasten öldürmeye girişim’ suçlarına karşı us hastalığı sebebiyle işlediği fiilin hukuki anlam ve neticelerini tam olarak algılayamaz. Bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme kabiliyeti mühim derecede azalmıştır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 32/1 maddesi kapsamındadır” denilmişti.

İHA


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.