2020-05-27T13:55:33+03:00
Ana Sayfa Yaşam 27 Mayıs 2020 174 Görüntüleme

Ağız Kokusunu Iyi mi Engelleyebiliriz?

Diş macunlarının içindeki antibakteriyel maddeler, plaktaki bakteri oluşumunu denetim ederek periodontal hastalıkları ve diş çürüklerini engellemeyi hedefler. Bir tek, bu amaç için anti bakteriyel etki tek başına kafi değildir. Günlük ağız gargaraları diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde dezenfeksiyon sağlar ve kötü koku oluşmasını da engeller.

Mekanik plak temizliğini desteklemek ve değişik etkilerinden yararlanmak için diş macunları da uygulamaya destek olarak önerilir. Diş macunlarının içine ilave edilen anti bakteriyel maddeler, bakteri plağındaki patojen oluşumunu denetim ederek periodontal hastalıkları ve diş çürüklerini engellemeyi hedefler. Bir tek, bu amaç için anti bakteriyel etkinin tek başına kafi olmadığı, plağın mekanik olarak ağız ortamından uzaklaştırılmasının lüzumlu olduğu unutulmamalı. Günde minimum iki kez tertipli olarak diş fırçalamak ağız sağlığının eğer olmazsa olmaz aşamasıdır. Diş ipi, arayüz fırçaları, superfloss, ağız gargaraları, ağız duşu ve dil fırçaları dental hijyenin temel basamaklarında yer alır.

Gargarayla kötü kokuyu engelleyin

Arayüz fırçaları dişlerin aralarında geniş boşluklar ya da braketler, köprüler ve implantlar varlığında dişler arası bölgenin temizliğinde kullanılır. Superfloss, köprü protezleri varlığında diş ipinin aralarından geçemediği için proteze dâhil olan dişlerin ara yüzeylerinin ve köprü gövdesinin altının temizlenmesinde kullanılır. Günde bir kez ne olursa olsun uygulanmalıdır. Gargaralar mekanik temizlik işlemlerine kimyasal olarak destek olurken, ağız duşları diş aralarında kalan besin artıklarının çabucak çıkarılmasına yardım eder.

Değişik içerik ve şekilde piyasaya sunulan ağız gargaraları hekimler ve hastalar tarafınca kolay uygulanabilmesinden dolayı koruyucu tedavinin önemli bir safhasını oluşturuyor. Bir tek uygulama süreleri ve tesirleri farklılık gösteriyor. Antibakteriyel tesiri olan gargaralar ağız florasında periodontal hastalık, diş çürüğü sebebi olan bakterilerin sayıca azaltılmasında, ağız kokusunu azaltmada, cerrahi operasyonların ağız mukozasında yol açmış olduğu ziyanı olan etkilerin azaltılmasında, yara iyileşmesinde destek olurlar. Günlük ağız gargaraları diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde bakteri aktivasyonunu bitirir, dezenfeksiyon sağlar ve kötü koku oluşmasını da engeller.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama