2020-06-17T08:49:49+03:00
Ana Sayfa Dünya 17 Haziran 2020 112 Görüntüleme

ABD Başkanı Donald Trump Güvenlik Güçleri İle Alakalı Yasayı İmzaladı!

ABD Başkanı Donald Trump, “Emniyet güçleri amacıyla yerel bir sertifika ve akreditasyon sistemi” ve “vazifesini kötüye kullananların verilerinin bir veri tabanında toplanmasını” öngören Başkanlık kararnamesini imzaladı. Trump, “polis reformu” kararnamesini imzalamak amacıyla Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısından daha evvelce polis şiddetine kurban giden siyahilerin aileleriyle görüştüğünü açıklayan Trump, “Bu insanoğlu, sevdiklerini polis müdahalesinde yitirdi. Şunu bilmenizi isterim ki; Amerikan halkı, yasınızı paylaşıyor. Sevdikleriniz bir asla uğruna ölmedi. Biz bir milletiz, eş güdümlü yas meblağ, eş güdümlü iyileşiriz.” ifadesini kullandı.

– “Ülke çapında yasa ve düzen sağlanmalı”

Polis teşkilatının dağıtılması veya kaynaklarının kesilmesi düşüncesine de karşı çıkan Trump, “Amerikan halkı, polis eğer olmazsa kaos ve kargaşa olacağını biliyor. Emniyet eğer olmazsa, netice yıkım olur.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Trump, polislerin sokakları ve insanları güvende tuttuğuna işaret ederek, “Hesap verebilirliği, şeffaflığı artırmamız ve polislerin eğitilmesine daha sık kaynak ayırmamız gerekiyor. Suçu azaltmak ve polisler amacıyla standartları çoğaltmak birbirine karşıt şeyler değildir.” şeklinde konuştu.

Siyahi George Floyd’un öldürülmesinin sonrasında düzenlenen gösterilerin sertlik vakalarına dönüştüğü Minneapolis’e Yerel Muhafızları yollayarak denetimi sağladıklarını hatırlatan Trump, “Ülke çapında yasa ve düzen sağlanmalı. Federal hükümet, bunun amacıyla elinden geleni halletmeye hazır.” dedi.

– “Polisin gözaltı sırasında zanlının boynuna baskı programı yasaklanacak”

Trump, “Bundan sonra daha sık yağma ve kundaklama vakası olmayacak. Sertlik veya yakıp yıkmadan kaynaklı yakalananlara da oldukca ağır cezalar verilebilecek. Bu kişileri hoş göremeyiz.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Kararnamede, polisler amacıyla akreditasyon standartları getirileceği verisini paylaşan Trump, şunları kayıt etti:

“Akreditasyonun bir parçası olarak yaşamı tehlikede değilse, polisin gözaltı sırasında zanlının boynuna baskı programı yasaklanacak. Bunun dışında ölüme meydan veren müdahaleleri önlemek amacıyla daha ilerlemiş ve kuvvetli öldürücü olmayan silahların kullanılmasını sağlayacağız.”

Trump, yapmış olduğu konuşmanın sonrasında Beyaz Saray bahçesinde “polis reformu”nu öngören Başkanlık kararnamesini imzaladı.

– Kararnamede ne var?

Trump’ın imzaladığı kararname gereğince, emniyet güçleri amacıyla yerel bir sertifika ve akreditasyon sistemi kurulacak.

Vazifesini kötüye kullanan yetkililerin izlenmesi amacıyla federal bir veri tabanı oluşturularak, bir polis teşkilatından kovulan bir polisin, diğer polis teşkilatında işe alınmasının önüne geçilecek.

Akıl hastası, bağımlı veya evsiz şahıslarla ilgilenen polis memurlarına destek olmaları amacıyla toplumsal hizmet çalışanlarının görevlendirilmesi konusu ile ilgili Sıhhat Bakanlığına yönerge verilebilecek.

– George Floyd’un öldürülmesi ve polis reformu tartışmaları

Minneapolis’te 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs’ta gözaltına alınırken bir polisin ensesine basması neticesi yaşamını kaybetmiş ve bu vakanın görüntülerinin toplumsal medyada yayılması, ülkedeki polis sertliğini bir kez daha gündeme getirmişti.

“Polis reformu” ve “ırkçılığa son” talebiyle başlamış olan gösterilerde, başkent Washington DC de dahil olmak suretiyle çoğu büyük kentte sertlik ve yağma hadiseleri yaşanmış, şehirlere Yerel Muhafızlar görevlendirilmişti.

New York ve Minneapolis de dahil olmak suretiyle çoğu kent mahalli polis teşkilatlarında reformlar amacıyla adımlar atarken, Trump da federal çapta polis teşkilatları konusu ile ilgili bir kararname imzalayacağını belirtmişti.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.