2020-10-01T08:28:13+03:00
Ana Sayfa Gündem 1 Ekim 2020 16 Görüntüleme

81 il valiliğine gönderildi! Yarın ülke genelinde gerçekleştirilecek…

İçişleri Bakanlığı’nca, yarın ülke çapında ‘Sıhhat İçin Hepimiz İçin’ sloganıyla kapsamlı koronavirüs kontrolü gerçekleştirileceği duyuruldu.

Bakanlıktan oluşturulan yazılı bildirime göre; İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ‘Covid-19 tedbirleri kontrolü’ konulu genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ortamında bulunulan denetimli sosyal yaşam döneminde temizlik, maske ve uzaklık kurallarının yanı sıra bütün iş kolları ve hayat alanları amacıyla tespit edilen tedbirlere ve kurallara uyulması ile vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülen kontrol faaliyetlerinin, salgınla mücadelede büyük ehemmiyet taşıdığı belirtildi. Değişik tarihlerde illere gönderilen genelgelerle, Sıhhat Bakanlığı Salgın Çalışma ve Idare Rehberi tarafında hazırlanan formlar kullanılarak süreklilik taşıyacak şekilde denetimler yapılması konusunda valiliklerin talimatlandırıldığı anımsatıldı.

VATANDAŞLARIN YOĞUN OLDUĞU YERLERİ KAPSAYACAK

Bu kapsamda, yarın bütün il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, alakalı kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri ve özel kolluk görevlilerinin  katılımı ile yapılan ekipler doğrultusundan ‘Sıhhat İçin Hepimiz İçin’ mottosu ile yaşamın bütün alanlarını kapsayacak şekilde genel kontrol gerçekleştirilecek. Bu denetimlerin yurttaşların yoğun olarak varolduğu başta kent içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları ile lokanta, kafe, restoranlar olmak suretiyle, konaklama tesisleri, alış veriş merkezleri, piyasa yerleri, sosyete pazarları, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, nikâh merasimi şeklinde oluşturulan düğün törenleri, berber, kuaför, ve {güzellik} merkezleri, internet kafe ve salonlar ile elektronik oyun yerleri, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park ve piknik alanları, lunapark ve tematik parklar ile bilumum hayat alanlarını kapsayacak şekilde planlanacak.

HES KODUNA DİKKAT EDİLECEK

Bunun dışında, denetimlerin yurttaşların gün ortamında topluca bulundukları ana caddeler, alış veriş yerleri, park ve bahçeler, otogarlar gibi kalabalık yerlerde yoğunlaştırılması, gece kulübü, pavyon, buffet, birahane gibi daha önceki genelgeler kapsamında faaliyetlerine izin verilmeyen iş yerlerinin fiilen açık tutulup tutulmadıkları, 24.00’ten sonra müzik yayını yapılıp yapılmadığı ve şehirlerarası toplu ulaşımda HES Kodu zorunluluğuna uyulup uyulmadığı hususlarına ağırlık verilebilecek.

DENETİMİN GÖRÜNÜRLÜĞÜ EN ÜST SEVİYEDE TUTULACAK

Kontrol ekipleri hier bir iş kolu veya mekânın uzmanlık bilgi kapasitesi göz önünde bulundurularak belirlenecek. Denetimlerde yurttaşların kalabalıklar durumunda bir araya gelebildikleri faaliyet ve yerlerde temizlik, maske ve fiziki uzaklık kurallarına uyulup uyulmadığına bilhassa ilgi edilecek. Kontrol faaliyetlerinin faaliyeti ve görünürlüğü plusteken üst civarda tutulacak. Denetimler esnasında vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilebilecek. Anında giderilebilir kalitede anlık programlardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar amacıyla birinci ihlalde ikaz, ikinci ihlalde idari para cezası, iş yeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları amacıyla üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde etkinlik durdurma cezası teklifleri mülki yönetim amirine iletilecek. Halk sağlığı yönünden önemli oranda risk meydana getiren ve süreklilik meydana getiren veya kurallara ve önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edilen aykırılıklar amacıyla ise il ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki yönetim amirlerince uygulanacak.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    İlginizi çekebilir

    Libyada dikkat çeken detay!

    Libyada dikkat çeken detay!