2020-08-05T17:52:45+03:00
Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2020 22 Görüntüleme

81 il valiliğine gönderildi: En kapsamlı koronavirüs denetimi yapılacak

81 il valiliğine gönderildi: En kapsamlı koronavirüs denetimi yapılacak

Genelgede, COVID-19 salgınının gördüğünüz andan itibaren, Sıhhat Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları tarafında salgının cemiyet sağlığı ve kamu düzeni yönünden meydana getirdiği riski yönetme, toplumsal izolasyonu temin, uzaklığı koruma ve yayılım süratini denetim altında tutma hedefiyle çoğu önlem sonucu alınarak programa geçirildiği hatırlatıldı.

İçerisinde bulunulan denetimli toplumsal yaşam döneminde esas prensipler olan temizlik, maske ve uzaklık kurallarının yanı sıra bütün iş kolları ve hayat alanları amacıyla tespit edilen tedbirlere uyulması salgınla mücadelenin başarısı yönünden büyük ehemmiyet arz etmiş olduğu vurgulandı.

Bu çerçevede değişik tarihlerde çıkarılan genelgelerle belirli aralıklarla ya da belirli zamanlarda denetimler yapılması konusunda valilikler talimatlandırıldığı belirtildi. Gelinen aşamada, son günlerdeki olay sayıları da gözönünde bulundurulduğunda, yaşamın her bölümünde sahip olunan tedbirlere uyulmasının öneminin bir kez daha meydana çıktığının altı çizilen genelgede, bu sebeple ülke çapında en kapsamlı koronavirüs tedbirleri kontrolü uygulanacağı ifade edildi.

Bu kapsamda;

6 Ağustos 2020 Perşembe günü bütün il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, alakalı bütün kamu kurum ve müesseselerinin yöneticileri ve mensubu, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, kıyı emniyet) ve hususi kolluk birimlerinin (zabıta, hususi emniyet vb.) katılımı ile “SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN” mottosu ile şimiye kadarki en kapsamlı denetimin gerçekleştirilecek.

Bu denetimler; konaklama tesisleri, alış veriş merkezleri, piyasa bölgeleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, lokanta, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh oluşturulan bölgeler, berber/kuaför/{güzellik} merkezleri, web kafe/salon ve elektronik oyun bölgeleri, kent içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum hayat alanlarını kapsayacak şekilde planlanacak.

Kontrol ekipleri, her bir iş kolu veya mekânın uzmanlık bilgi kapasitesi göz önünde bulundurularak alakalı kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, mahalli yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.) ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

Denetimler esnasında rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilebilecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.