2020-08-21T15:34:13+03:00
Ana Sayfa Gündem 21 Ağustos 2020 17 Görüntüleme

65 yaş üstüne tedbir uygulanan il sayısı 42’ye yükseldi

65 yaş üstüne tedbir uygulanan il sayısı 42’ye yükseldi

65 yaş üstü vatandaşlar amacıyla birtakım illerde çarşı piyasa, birtakım illerde düğün nişan, birtakım illerde de toplu taşama belli saatlerde kısıtlandı. Engelleme oluşturulan illerin adedi her geçen gün artıyor. Hangi ilde hangi engellemeler uygulanıyor? İşte ayrıntılar:

Gaziantep: Türkiye’de 65 yaş üstü amacıyla ilk engelleme kararının Gaziantep Valiliği aldı. Vali Davut Gül, “Gaziantep’te gelin ve damadın ebeveynere, baba, dede, anneanne ve babaannesi hariç 65 yaş üstü kişilerin düğüne gitmesi yasaklanmıştır. Toplu taşıma, bulaşma tehlikesini artırdığından sabah 07.00-10.00 ile akşam 17.00 ve 20.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmaları, akşam 18.00’den sonrasında sebze-meyve pazarlarına gitmeleri yasaklanmıştır” dedi.

Sivas: 65 yaş üstü yurttaşların 10.00’dan evvelce ve akşam 17.00’den sonrasında sokağa çıkmalarına izin verilmiyor.

Kahramanmaraş: 65 yaş üstündekilerin toplu taşıma araçlarını tüketimi ve piyasaya gidiş saatleri kısıtlandı. 65 yaş üstü vatandaşlar sabah 07.00 – 10.00 saatleri ile akşam 17.00 – 20.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmayacak ve akşam 17.00’den sonrasında sebze, meyve pazarlarına gidemeyecek.

Siirt: Düğünlerde müzik yayınlarının en geç saat 23.00’te son bulması ve düğün sürelerinin kısıtlanmasına da karar verildi. 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 15 yaş altı evlatların nişan, kına ve düğün şeklinde etkinliklere katılımı yasaklandı.

Düzce: Köylerde ya da sokaklarda oluşturulan düğün, nişan, sünnet düğünlerinin aynı gün ortamında 11.00-23.00 saatlerinde ve en çok 2,5 saatle sınırı olan olacak şekilde düzenlenmesine karar verildi. 65 yaş ve üstü kişilerin (1. aşama yakınları ile amca, dayı, teyze ve hala haricinde) düğünlere katılmamasına karar verildi. Taziye ve mevlit yiyecekleri de yasaklandı.

Kayseri: Tedbirler kapsamında 65 yaş üstündekilerin toplu taşıma araçlarını kullanma saatleri, düğün, kına, mevlit şeklinde toplu etkinliklere katılmaları, pikniğe gitmeleri ve alış veriş merkezi, piyasa şeklinde alış veriş mekanlarına girişleri kısıtlandı. 65 yaş ve üstü vatandaşlar, toplu taşıma araçlarını yalnızca 10.00-17.00 saatlerinde kullanabilecek. İl genelindeki düğün, kına, nişan, nikah, mevlit, sünnet merasimi şeklinde toplu etkinliklere, ebeveynere, baba, dede, nine, amca, dayı, teyze ve hala haricinde 65 yaş ve üstündeki misafirler kabul edilmeyecek.

Bunun dışında piknik ve mesire meydanlarından yalnızca aynı hanede yaşam sürdüren aile mensupları yararlanabilecek. 65 yaş ve üstü vatandaşlar, yalnızca eşleri, evlatları ve torunları ile birlikte bulunmak kaydıyla bu tip alanları kullanabilecek.

Elazığ: Koronavirüsle savaşım kapsamında düğünler 3 saat ile sınırlandırıldı. Sokak düğünleri ise yasaklandı. Köy düğünleri de alakalı kolluk kuvvetlerinin izni dahilinde uygulanabilecek. 65 yaş ve üstü vatandaşlar düğün, nişan, kına törenlerine katılımlarının birinci yakını hariç olmak suretiyle ikinci bir karara kadar yasaklandı. 65 yaş üstünün piyasa yerlerine saat 11.00’den itibaren gidebilmelerine karar verildi.

Van: 65 yaş ve üstü olanların düğün, nişan, sünnet mevlit şeklinde toplu törenlere katılımı yasaklandı. Bunun dışında 65 yaş ve üstü olanların saat 07.30-10.00 ile 16.30-19.00 arası kent içerisinde, mahalle ve ilçeler arası toplu taşıma meydana getiren araçlara (belediye ve halk otobüsü, minibüs) binmesi yasaklandı.Tekrar aynı grubun para ödemeden kullandığı belediye toplu taşıma araçlarından günde yalnızca iki kez yararlanmasına karar verildi. 65 yaş ve üstü yurttaşların 20 Eylül 2020’yekadar lokanta, lokanta, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri ve aynısı umuma açık ve eğlence yerlerine girmeleri kısıtlandı.

Şanlıurfa: 65 yaş ve üstündeki yurttaşların 06.00-10.00 ve 16.00-18.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmalarının kısıtlandı.

Bursa: 65 yaş ve üstü yurttaşların 08.00-10.00 ve 16.30-19.30 saat aralığında sokağa çıkmalarının kısıtlanmasına, gelin ve damadın 1. ve 2. aşama yakınları hariç düğün, nişan, nikah, sünnet, mevlid şeklinde etkinliklere katılmasının yasaklanmasına karar verildi.

Bartın: Gelin ile damadın ebeveynere, baba, anneanne, babaanne ve büyükbabası dışındaki 65 yaş üstü kişilerin, nikah, düğün, kına ve kız isteme etkinliklerine katılmasının yasaklandı.

Batman: Tedbirler kapsamında 65 yaş ve üstündekilerin 10.00-17.00 saatleri haricinde sokağa çıkmaları kısıtlandı. Tekrar düğün, nişan şeklinde toplu organizasyonlara katılımları da yasaklandı.

Kırıkkale: 65 yaş üstü yurttaşların 10.00-18.00 saatlerinde sokağa çıkmaları sınırlandırıldı.

Ordu: Düğün, kına, nişan, mevlit, sünnet merasimi, cenaze, taziye şeklinde toplu etkinliklere kendisinin ya da eşinin yakın akrabaları hariç 65 yaş ve üstü yurttaşlarımızın çağrı ve kabul edilmemesine, 65 yaş ve üstü yurttaşların 06.00-10.00 ile 16.00-18.00 saatleri içinde toplu taşıma araçlarını kullanmalarına engelleme getirildi.

Giresun: Giresun Valiliğinden oluşturulan yazılı bildirime nazaran, 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile süreğen rahatsızlığı olanlar yarından itibaren 07.00-10.00 ile 16.00-18.30 saatleri içinde toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

Aynı takımda bulunan yurttaşların piyasa yeri, alış veriş merkezi şeklinde toplu alış veriş mekanlarında 16.00-18.00 saatleri içinde girişlerinin sınırlandırılacağına da ilgi çekilen bildirimde, alınan kararlara uyulmaması halinde alakalı kanunlar gereği yönetimsel para cezası yapılacağı ve adli prosedür başlatılacağı vurgulandı.

65 yaş üstünün otobüs kartlarına planlama

{Eskişehir}: Düğün, nişan, sünnet ve aynısı organizasyonlarda gündüz 12.00-14.00, akşam ise 20.00-23.00 saatleri içinde yapılması ideal görüldü. 65 yaş ve üstü yurttaşların dernek ve birleşke şeklinde sivil cemiyet müesseselerinin (mecburi icrai faaliyetleri) aktivite ve toplantıları hariç olmak suretiyle aktivite ve toplantıları, düğün, cenaze, birinci derecede yakınları olan kişilerin düğün ve cenazelerine katılım hariç olmak suretiyle, piyasa yeri, toplumsal faaliyetler, alış veriş merkezleri, çay bahçesi, kafe, kıraathane, piknik alanları, asker uğurlamaları ve aynısı şeklinde kalabalık alanlara girmesi yasaklandı.

65 yaş ve üstü yurttaşların 17.00-19.00 saatleri içinde toplu taşıma araçlarını kullanmamaları gerektiği konusu ile ilgili tavsiye sonucu aldı. Bu sebeple 20 Ağustos itibarıyla 65 yaş ve üstü yurttaşların özgür kartları 10.00 -17.00 ve 19.00-20.00 saatleri içinde kullanıma açık, bu saat aralıkları haricinde ise kullanıma kapalı olacak. Tekrar şehirde taziye çadırı ve taziye evi şeklinde alanlarda toplanma başta olmak suretiyle birçok taziye ziyaretlerinin yasaklanmasına karar verildi.

Ankara: 65 yaş ve üstü ile süreğen rahatsızlığı olanların düğün, cenaze, taziye, piyasa yeri, toplumsal faaliyetler şeklinde alanlara girişleri kısıtlandı. Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada tesir şekilde uygulanmasını sağlamak suretiyle kurulan Salgın Kontrol Merkezleri içeriğinde “Mahalle Kontrol Ekipleri”nin oluşturulması, bu ekiplerin mahallelerinde ölçülen ve karantinaya alınan kişileri birebir takip etmelerinin sağlanması kararlaştırıldı.

Bu ekiplerin süregelen ve tesir şekilde mahalle bazlı seyretme ve takip çalışmalarını yürütebilmesi amacıyla mahalle kontrol ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, mahalli yönetimler ve kolluk birimlerimizin mensubunun yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin ve kolluk mensubunun görevlendirilmelerinin sağlanmasına karar verildi.

Kamu kurumlarına girişte HES zorunluluğu

Kurul, Başkent’te taksi, dolmuş ve toplu ulaşım araçlarında sürücü yerel ile yolcular içinde fiberglas ile bölümleme yapılmasını, 65 yaş ve üstü ile süreğen rahatsızlığı olan yurttaşların düğün, cenaze, taziye, piyasa yeri, toplumsal faaliyetler vb. şeklinde toplu olarak bulunulan alanlara girmelerinin kısıtlanmasını, sokak düğünlerinde düğün süresinin azami 2 saat tespit edilmesini, buralarda toplu yiyecek verilmesinin yasaklanması ile başka detay ve usullerin kaymakamlıklarca tespit edilmesini kararlaştırdı.

Yaşam Eve Sığar (HES) uygulamasının bütün kamu kurumlarında buluşma istekleri evveli ve kamu kurumlarına girişlerde kullanılmasına da kabul eden Kurul, 65 yaş ve üstü yurttaşların toplu ulaşım araçlarının yoğun bulunduğu vakitlerde (trafiğin pik yapmış olduğu saatlerde) bu araçları kullanmamaları tavsiyesinde bulunmuş oldu.

Birçok bilgilendirmeye rağmen evde yalıtım yükümlülüğünü ihlal etmiş olduğu belirleme edilenler ile ilgili da karar alan Kurul, bu şahıslara yönetimsel para cezası uygulanmasının yanı sıra hususu kabahat teşkil eden eylemlere dair lüzumlu adli işlemlerin başlatılmasını kararlaştırdı.

Kütahya: 65 yaş ve üstü yurttaşların bu bölgelerde tespit edilen park, kahvehane kıraathane, kafeterya, çay ocağı ve çay bahçeleri, pastahane, oyun salonları, han, kulüp dernek binaları ve lokalleri şeklinde bölümde tespit edilen başka kapalı ve açık oturma alanlarına hafta sonu 12.00-19.00, hafta içi saat 16.00-19.00 saatlerinde girmesi yasaklandı. İl çapında düğün, kına, nişan, nikah, mevlit, sünnet merasimi şeklinde toplu etkinliklere (ebeveynere, baba, dede, nine, haricinde) 65 yaş ve üstündeki konuklarına kabul edilmesinin, saat 12.00’den sonrasında piyasa yerlerine girişlerinin, 07.00-10.00 ile 17.00-22.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmasının yasaklanmasına karar verildi.

Erzincan: 65 yaş ve üstü yurttaşların piyasa yerlerine, düğün merasimlerine ve cenaze törenlerine katılmaları, toplumsal hareketliliği ve insanoğlu arası ilişkisi azaltmak adına taziye merasimlerinin yasaklanmasına karar verildi.

Malatya: 65 yaş ve üstü vatandaşlar her gün 10.00-17.00 saatleri içinde dışarı çıkabilecek. Bu saatler haricinde sokağa çıkmaları yasaklandı. Belirti edilen saatler haricinde, ikametlerinden ayrılmalarına engelleme getirilen şahıslar içinde yer almakla eş güdümlü, yürüttükleri kamu görevinin kaliteyi, sahip olunan haldeki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında gereksinim duyulan kamu görevlileri ‘başta hekimler olmak suretiyle sıhhat çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, toplumsal hizmet kuruluşları görevlileri’ ile mecburi sıhhat sebepleri sebebiyle dışarıya çıkması gerekli olan 65 yaş ve üstü yurttaşların bu kısıtlamadan muaf tutulmasına karar verildi.

Bunun dışında 65 yaş ve üstü yurttaşların, hastalığın bulaşma tehlikesini artıran düğün, nişan şeklinde toplu organizasyonlara katılımlarının da 15 Ağustos itibarıyla yasaklanmasına, gelin ve damadın “ebeveynere, baba, anneanne ve babaanne” halinde olanların yasaklamadan muaf tutulmasına karar verildi.

Mardin: 10.00 ile 20.00 içinde 65 yaş üstü yurttaşların sokağa çıkabilmelerine karar verildi.

Yalova: 65 yaş üstü yurttaşların sabah 09:00 ile akşam 21:00 saatleri haricinde sokağa çıkması kısıtlandı.

Kastamonu: 65 yaş ve üstü yurttaşların saat 16.00’dan sonrasında semt pazarlarına girmeleri kısıtlandı. 65 yaş ve üstü ile süreğen rahatsızlığı bulunanlardan yalnızca gelin ve damadın birinci aşama yakınları ile dedeleri, babaannesi, anneannesi, amcası, dayısı, teyzesi ve halası olan kişilerin haricinde kalan kişilerin 17 Ağustos 2020 tarihinden itibaren katılmaları da yasaklandı.

Aksaray: Düğün törenlerine 2 saat sınırlaması getirildi. 65 yaş üstü yurttaşların birinci aşama akrabaları hariç başka düğün törenlerine katılmalarının kısıtlanmasına, gelin ve damat haricinde sahnede oyun oynamasının yasaklanmasına da karar verildi.

Niğde: 65 yaş ve üstü ile 15 yaş ve altındakilerin, birinci aşama yakını olmadığı takdirde düğün, nişan, sünnet, taziye, mevlit şeklinde programlara katılmalarının yasaklanması sonucu alındı. Tekrar 65 yaş ve üstü yurttaşların 08.00-12.00 saatlerinde piyasa yerlerine gitmelerine ve 08.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkmalarına izin verilmesi oy birliğiyle kararlaştırıldı.

Konya: 65 yaş ve üstü şahıslarla süreğen rahatsızlığı bulunanların piyasa yeri, alış veriş merkezi ile piknik kısmı şeklinde kalabalık ortamlarda bulunmamalarına ve toplu taşıma araçlarını kullanmamalarına karar verildi.

İzmir: Şehir genelindeki düğün törenlerine gelin ve damadın birinci aşama yakınları haricindeki 65 yaş ve üstündekiler katılamayacak. 65 yaş ve üzerindekiler, alışverişlerini 10.00-12.00 saatlerinde yapabilecek, toplu taşıma araçlarını 10.00-16.00 saatlerinde kullanabilecek.

Balıkesir: Düğünlerin zamanı en çok 3 saat olacak. Bunun dışında, düğünlerde müzik yayını en geç saat 23.00’te sonlandırılacak. 65 yaş ve üstündeki vatandaşlar, birinci ve ikinci aşama akrabalarına ilişik olanlar dışındaki düğünlere katılamayacak.

Bu takımda bulunan şahıslar, 16.00-20.00 saatlerinde piyasa yerlerine giremeyecek. Toplu taziyelere izin verilmeyecek.

Hakkari: 14.30-18.30 saatleri içinde yapılması kararlaştırılan sokak düğünlerinin 15.30-17.30 saatleri içinde 4 saatten 2 saate indirilmesine karar verildi. 65 yaş üstü yurttaşların saat 13.30-17.30 saatleri içinde sokağa çıkmaları kısıtlandı. Tedbirlere uymayanlarla alakalı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince yönetimsel para cezası verileceği, aykırılığın haline nazaran kanunun alakalı maddeleri gereğince prosedür gerçekleşebileceği vurgulandı. Kabahat teşkil eden davranışlara dair Türk Ceza Kanununun 195’nci maddesi kapsamında lüzumlu adli işlemler başlatılacak.

Muş: 65 yaş ve üstü yurttaşların düğün, nişan, sünnet, mevlit, piyasa yeri, market ve alışveriş merkezlerinde bulunmalarının yasaklandı.

Kars: Şehirde düğün, nişan, gelin alma, kına ve sünnet şeklinde toplu organizasyonları 2 saatle sınırlandırıldı. Düğün, nişan, gelin alma, kına organizasyonlarına 65 yaş üstü ve süreğen hastalığı olanların katılması yasaklandı. Tekrar cenaze ve defin işlemlerinde ise vefat eden bireyin 1, 2, 3. aşama yakınlarından sınırı olan sayıda katılıma izin verilebilecek. 65 yaş üstü ve süreğen hastalığı olanlar cenaze ve taziyelere katılamayacak.

Karaman: 65 yaş ve üstü yurttaşların, şehirde kurulan piyasa yerlerine alınmamasına karar verildi. Bunun dışında aynı yaş grubunun, aynı tarihten geçerli olmak suretiyle saat 17.00’den sonrasında lokanta, lokanta ve pastane şeklinde yurttaşların toplu bulundukları yeme-içme yerlerine alınmamalarına karar verildi. 18 yaş altı kişilerin de anne babaları olmadan saat 20.00’den sonrasında lokanta, lokanta, pastane, kafe, kafeterya, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, çay ocağı şeklinde yeme içme yerlerine alınmamalarına karar verildi.

Uşak: 65 yaş ve üstündekilerin düğün, nişan, nikah, sünnet, mevlit şeklinde etkinliklere katılımı kısıtlandı.

Kilis: Gelin ve damadın birinci ve ikinci aşama yakınları haricinde 65 yaş ve üstündeki kişilerin, düğün, kına, nişan, nikah, sünnet merasimi şeklinde etkinliklere katılmalarının yasaklanmasına karar verildi.

Gümüşhane: Risk grubunda bulunan 65 yaş ve üstündeki yurttaşların sağlığını güvenliğini sağlamak suretiyle sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlamaları esnetilerek her gün 10.00 ile 20.00 saatleri içinde sokağa çıkabilmelerine karar verildi.

Tedbirler kapsamında bunun dışında 65 yaş ve üstündeki yurttaşların, hastalığın bulaşma riskinin yüksek bulunduğu taziye, düğün, nişan, sünnet düğünü şeklinde toplu organizasyonlara katılımlarının 20 Ağustos zamanı itibariyle kısıtlanmasına, gelin ve damadın birinci aşama yakın akrabası ebeveynere, baba, anneanne ve babaanne halinde olanların yasaklamadan muaf tutulmasına karar verildi.

Kararda bunun dışında 65 yaş ve üstündeki yurttaşların, piyasa yerlerine yoğunluğun yaşandığı saat 14.00’den sonrasında gitmeleri ve toplu taşıma araçlarını akşam saat 16.00-18.00 saatleri içinde kullanmalarına karar verildi.

Yozgat’ta 65 yaş üzerine kapsamlı engelleme

Yozgat: Risk grubunda bulunan 65 yaş ve üstü yurttaşların, sağlıklarının korunabilmesi suretiyle; kendisinin ya da eşinin 1. ve 2. aşama akrabalarının dışındaki kişilerce düzenlenen düğün, kına, nikah, nişan, mevlit, sünnet şeklinde merasimlere katılmaları yasakladı. Aynı grubun tekrar beyaz perde, konser, tiyatro, gosteri merkezi, lunapark şeklinde toplumsal faaliyetler ile kalabalık organizasyonlara katılmaları, çay ocakları, kahvehanelere girişleri de yasaklandı. Bu grubun, AVM, market, semt piyasası, piyasa yeri şeklinde toplu alış veriş mekanlarında, 16.00-18.30 saatleri içinde girişlerinin sınırlandırılmasına, 07.30-09.30 ile 16.30-18.30 saatleri içinde toplu taşıma araçlarını kullanmalarının kısıtlanmasına, {halen} bir iş yerinde etken olarak çalıştıklarını belgelemek kaydıyla alınan kararlardan muaf tutulmasına karar verildi. Kararlara uymayan vatandaşlara yönetimsel para cezası yapılacağı kaydedildi.

Çankırı: Düğünler 3 saat ile kısıtlandı. 65 yaş ve üstü yurttaşların birinci ve ikinci aşama yakınları hariç düğünlere katılması yasaklandı.

Nevşehir de HES kodu isteyecek

Nevşehir: Yurttaşların rekreasyon alanlarında piknik yapmaları ve topluca birlikte bulunmaları yasaklandı. Kamu kurum ve kuruluşlarına (sıhhat tesisleri hariç) girişte HES kodu kontrolünün yapılmasına karar verildi. 65 yaş üstü yurttaşların birinci aşama yakınları haricindeki taziye ve düğün şeklinde toplu etkinliklere katılımı ve piyasa yerlerine giriş çıkışları yasaklandı. Kısıtlamaların kolluk kuvvetleri, mahalle muhtarları ve okul idarecileri doğrultusundan denetleneceği kaydedildi.

Çarşı, düğün ve tiyatroya engelleme

Kocaeli: Risk grubunda bulunan 65 yaş ve üstü yurttaşların, 06.00-10.00 ve 16.00-20.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmaları kısıtlandı. Kısıtlamadan hastaneden taburcu olup evine dönen, doktora randevusu olan ya da doktor raporuyla sevk edilen hastalar, kendisi ya da eşinin birinci aşama yakınlarının cenazesine katılacaklar, cenaze nakline (ölüm sebebi COVID-19 olanlar hariç) {refakat} edecek olanlar, il dışından gelmiş olup aslolan ikametine dönmek (data, belge ibraz edilmesi kaydıyla) isteyenler muaf tutulacak.

Risk grubunda bulunan 65 yaş ve üstü yurttaşların, şehirde kurulan besin, giyim, sosyete piyasası şeklinde bütün semt ve ilçe pazarları, alış veriş merkezleri, beyaz perde, tiyatro, konser, gosteri merkezi şeklinde bölgelere girişleri kısıtlandı. Sağlıklarının korunabilmesi suretiyle kendisinin ya da eşinin 1. ve 2. aşama akrabalarının dışındaki kişilerce düzenlenen düğün, kına, nikah, nişan, mevlit, sünnet şeklinde merasimlere risk grubunda bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlar katılamayacak.

15 yaş altına da engelleme

Karabük: İl çapında oluşturulan düğün, nişan, kına, sünnet düğünü şeklinde merasimlere risk grubunda tespit edilen 65 yaş ve üstü ile süreğen rahatsızlığı tespit edilen yurttaşların yalnızca gelin ve damadın birinci aşama yakınları ile dedeleri, babaannesi, anneannesi, amcası, dayısı, teyzesi, halası olan kişilerin ve bunların eşlerinin katılımına izin verilebilecek. 65 yaş ve üstü vatandaşlar (iş yeri sahipleri hariç) 08.00 ile 10.00 ve 17.00 ile 20.00 saatleri içinde toplu taşıma araçlarını kullanamayacak ve semt pazarlarına saat 16.00’dan sonrasında giremeyecek.

15 yaş ve altı kişilerin de gelin ile damadın birinci derecedeki yakınları hariç il çapında oluşturulan bütün düğün, nişan, kına ve sünnet düğünü merasimlerine katılımları kısıtlandı. Bunun dışında, kapalı ve açık düğün salonu ile bahçelerinde oluşturulan düğünlerin en çok 3 saat olacak şekilde, saat 23.00 itibarıyla bitirilmesi sonucu alındı.

Toplu etkinliklerin tümüne kısıtlandı

Çorum: 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları ile mecburi olmayan etkinliklere ve 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik engellemeler getirildi. Düğünlerin bütün etkinlikler dahil toplam süresinin 3 saatten çok olmamak suretiyle aynı gün içerisinde gerçekleştirilmesine karar verildi. 65 yaş ve üstü kişilerin, birinci ve ikinci aşama akrabaları haricindeki şahıslara ilişik düğün, nişan, sünnet, mevlit, cenaze, taziye şeklinde toplu etkinliklere katılmalarının ikinci bir talimata kadar kısıtlanmasına, topluca cenaze, taziye, mevlit yemeği verilmemesine, yiyecek ikramlarının ikinci bir emre kadar kısıtlanmasına, iş yeri açılışı, merasim, panayır, şenlik, şölen, konser, festival, fuar şeklinde mecburilik arz etmeyen açılış, eğlence ve etkinliklerin yapılmamasına ya da ileri bir tarihe ertelenmesine, site yerleşim bölgelerinde tespit edilen umuma açık olmayan, ticari olarak işletilmeyen havuzların ikinci bir talimata kadar yüzme hedefli kullanılmamasına karar verildi.

Osmaniye: Düğün, kına, nişan, nikah, mevlit, sünnet merasimi şeklinde toplu etkinliklere birinci aşama akraba hariç 65 yaş ve üstündeki konuklarına kabul edilmemesine karar verildi. Aynı grubun toplu taşıma araçlarını yalnızca 10.00-17.00 saatlerinde kullanabilecek. Piyasa, alış veriş merkezi, sosyete piyasası şeklinde toplu alış veriş mekanlarına girişleri sınırlandırılacak. Buralardan alabilmek istedikleri gereksinimleri konusu ile ilgili Vefa Yardım Gruplarınca lüzumlu desteğin sağlanmasına, piknik ve mesire meydanlarından yalnızca aynı hanede yaşam sürdüren aile mensuplarının birlikte bulunmasıyla istifade edebilmelerine karar verildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama