2020-08-19T08:33:59+03:00
Ana Sayfa Gündem 19 Ağustos 2020 34 Görüntüleme

3 ilde 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik yeni tedbirler alındı

Konya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla savaşım kapsamında 65 yaş ve üstü şahıslarla süreğen rahatsızlığı bulunanların piyasa yeri, alış veriş merkezi ile piknik kısmı benzer biçimde kalabalık ortamlarda bulunmamalarına ve toplu taşıma araçlarını kullanmamalarına karar verildi.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulundan oluşturulan bildirimde, Kurulun, Vali Vahdettin Özkan başkanlığında toplandığı ve Kovid-19 salgınının yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla önlemler almış olduğu ifade edildi.

65 yaş ve üstü ile süreğen rahatsızlığı olanların 10.00-20.00 saatleri içinde sokağa çıkabilme uygulamasına devam edileceği aktarılan bildirimde, bunlar kaydedildi:

“65 yaş ve üstü ile süreğen rahatsızlığı olan yurttaşlarımızın; piyasa yeri, alış veriş merkezi, piknik benzer biçimde alanlarında bulunmamaları, toplu taşıma araçlarını kullanmamaları kararlaştırıldı. 21 Ağustos’tan itibaren salon, sokak, köy ve kır düğünü benzer biçimde organizasyonların en çok 50 kişilik ve nikah merasimi şeklinde düzenlenmesine, bu etkinliklerde kesinlikle maske-mesafe-hijyen kurallarına uyumun sağlanmasına, bunun dışında 65 yaş ve üstü ile süreğen rahatsızlığı olan yurttaşlarımız ve 16 yaş altı yurttaşlarımızın (birinci aşama yakını olanlar hariç) bu merasimlere katılmamasına karar verildi.”

Bu merasimlerin aynı gün ortamında olacak şekilde saat 22.00’a kadar sonlandırılması ve en çok 2 saat ortamında bitirilmesi gerektiği vurgulandı.

Şehirde etkinlik gösteren kamu/hususi bütün kurum ve kuruluşlarda öğünler haricinde çay, kahve, kahvaltı benzer biçimde organizasyonların yapılmamasına ve çok personel çalışan yerlerde imkân ölçüsünde öğle yemeklerinin çok sayıda mekanda yenmesini sağlayacak programlar yapılmasına karar vermiş olduğu bildirildi.

Bildirimde bunun dışında taziye evlerinde, evlerde, açık alanlarda ve aynısı yerlerde karşı karşıya taziye yapılmasının da kısıtlandığı kaydedildi.

İzmir

İzmir’de Kovid-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik yeni tedbirler alındı.

İzmir Valiliğinden oluşturulan yazılı bildirimde, Vali Selim Köşger başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulunu İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 65 yaş ve üstü yurttaşların sokağa çıkma kısıtlamaları ile ilgili genelgesi tarafında birtakım kararlar almış olduğu ifade edildi.

Buna bakılırsa 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik tedbirler şu şekilde sıralandı:

“Kendi mahallelerine en yakın semt piyasası, market ve alış veriş merkezlerini kullanmaları, alışverişlerini kalabalığın yoğunlaşmadığı sabah 10.00-12.00 saatleri içinde yapmalarına, düğün törenlerine gelin ve damadın ebeveynere, baba, büyükanne ve büyükbaba benzer biçimde birinci aşama yakını olan 65 yaş ve üstü kişilerin katılmasına, bunun dışındaki 65 yaş ve üstü kişilerin katılmamasına, taziye ziyaretlerine vefat edenin ebeveynere, baba, büyükanne, büyükbaba benzer biçimde birinci aşama yakınlarının toplumsal uzaklık kurallarına ilgi ederek katılmalarına, bunun dışındaki 65 yaş ve üstü kişilerin katılmamalarına, asker uğurlama törenlerine katılmamalarına, mesai saatleri sebebiyle toplu taşıma araçlarında meydana gelebilecek yoğunluktan etkilenmemeleri amacıyla toplu taşıma araçlarını 10.00-16.00 saatleri içinde kullanmalarına oy birliğiyle karar verildi.”

{Eskişehir}’de 65 yaş ve üstü yurttaşların özgür kart kullanım saatlerinde planlama yapılmış oldu

{Eskişehir}’de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 ve üstü yaşlardaki yurttaşların toplu taşımadan bedava faydalanmasını gerçekleştiren özgür kartlarının kullanım saatlerinde planlama yapılmış oldu.

{Eskişehir} Büyükşehir Belediyesinden oluşturulan bildirime bakılırsa, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 17 Ağustos’ta 65 yaş ve üstü yurttaşların 17.00-19.00 saatleri içinde toplu taşıma araçlarını kullanmamaları gerektiği konusu ile ilgili tavsiye sonucu aldı.

Bu sebeple 20 Ağustos itibarıyla 65 yaş ve üstü yurttaşların özgür kartları 10.00 -17.00 ve 19.00-20.00 saatleri içinde kullanıma açık, bu saat aralıkları haricinde ise kullanıma kapalı olacak.

Diğer yandan 65 yaş ve üstü vatandaşlar tespit edilen saatler haricinde evden çıkmamaları konusu ile ilgili uyarıldı.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.