2020-06-10T08:13:45+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 10 Haziran 2020 67 Görüntüleme

2022’de Tamamlayıcı Emeklilik Devreye Girecek!

Başkan Erdoğan ‘İstihdam Kalkanı Paketi’nin detaylarını {paylaştı}. ‘Tamamlayıcı Emeklilik’ düzeneğinin 2022’de döneme alınacağını aktaran Erdoğan ek istihdama da teşvik verileceğini ifade etti. Normalleşme süreciyle eş güdümlü ‘İstikrar Kalkanı Paketi’nin konumunu alacak olan ‘İstihdam Kalkanı Paketi’nin ayrıntıları belli oldu. Emek verme hayatında düzeltim durumunda farklılıklar sahibi olan paketin ilk ip uçlarını Başkan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Ayrıntılarının Emek verme Bakanlığı ile Gömü ve Maliye Bakanlığı doğrultusundan açıklanacağını duyuran Erdoğan “İstihdam Kalkanı Paketi’ni devre projesi olarak görmüyor, istihdamı destekleyecek kalıcı atılımın ateşleyicisine dönüştürmek istiyoruz” dedi.

2022’DE DEVREDE

Erdoğan tamamlayıcı emeklilik sigortası amacıyla emek verme başlattıklarını da söyleyerek şöyle dedi: “2022’de döneme sokacağız. Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile bunun yanı sıra ek emeklilik desteği alınabilmesini de sağlayacağız. Çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecekler. Bunun amacıyla devlet elini taşın altına koyacak. Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiye’nin İstihdam Kalkanını devamlı duruma getirmeyi hedefliyoruz.” Erdoğan, esnafa, ufak işletmelere, yatırımcılara üretim ve istihdam amacıyla ideal maliyetli ve uzun vadeli kaynak sağlayacakları bir sistem kuracaklarını söyledi

ESNEK ÇALIŞMA YOLDA

Erdoğan’ın açıklamış olduğu paketinin birtakım başlıkları şu şekilde: İşçiyi kısa çalışmaya ya da bedava izne çıkaran işverenlere normalleşme desteği verilebilecek. İlave istihdama teşvik sağlanacak. Gençlerin yararlanabilmesi amacıyla kısmi veya elastik çalışmada farklılıklar yapılacak. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü kişilerin istihdamına yardım verilebilecek.

İŞÇİ ÇIKARMAK 3 AY DAHA YASAK

Yakında açıklanması beklenilen ‘İstihdam Kalkanı Paketi’nde şu önlemlerin yer alması planlanıyor: 17 Temmuz’da bitecek olan işçi çıkarma yasağı 3 ay uzayacak. Bedava izne çıkarılan işçilere nakit desteği 3 ay daha devam edecek. Kayıtdışı çalışanların kayıt altına alınması şartıyla hususi teşvikler geliştirilecek. Kayıtdışı çalışanlamış olur ekibe alınırsa 1752 TL yardım verilebilecek.Yeni alınan her işçi için ekime kadar 1732 TL yardım sağlanacak. 25 yaş altı ile 50 yaş üstü 3 seneye varan sözleşme yapabilecek. Kısa çalışma ödeneği model değişikliğiyle devam edecek.

EMEKLİNİN MAAŞI TES’LE ARTACAK

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) toplumsal tarafların mutabakatı ile kurulacak bir sistem olacak. TES, emekli aylığını artırıcı ve yaşlılık döneminde gelirin korunmasını amaçlıyor. Yapılacak çalışmayla 2017’de süregelen otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES), TES durumuna getirilmesi de planlanıyor. Çalışanların tamamı mecburi olarak TES’e dahil edilecek. Hem çalışanın maaşından kesinti olacak yalnız hem işveren hatta devlet katkı sağlayacak. Bunun dışında İşsizlik Fonu’ndan katkı yapılması da masadaki seçeneklerden biri. Her çalışanın bir TES hesabı olacak ve bütün kesintiler bu hesapta birikecek. İstediği vakit TES’ten çıkamayacak. Çalışan, emekliliği geldiği zaman sistemden çıkabilecek. Yalnız kademeli çıkış hakkı da bilinebilir. Sisteme emekliliği yaklaşanların dahil edilmesi ise planlanmıyor.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.