2020-05-27T17:19:41+03:00
Ana Sayfa Gündem 27 Mayıs 2020 172 Görüntüleme

2. Abdülhamid’in rüyası 10 binden fazla kişiye iş alanı verecek!

Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid döneminde, gemilerin yükleme- boşaltma yapabileceği internasyonal tecim ve endüstri alanı oluşturulması için Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde proje geliştirildi. ’2. Abdülhamid’in rüya projesi’ olarak malum projenin, 2014 senesinde yatırım programına alınmasının arkasından ilk olarak deniz ticareti için liman inşaatına başlandı. Ek olarak yatırım programında 6 milyon metrekarelik alan da ’Filyos Sanayi Bölgesi’ deklare edildi. 4 milyon metrekare alan ise ’özgür bölge’ olarak sanayicilere açıldı. Yapılacak yatırımlar ile bölgede faaliyete geçecek fabrikalarda 12 bin direkt istihdam hedefiyle Filyos Projesi’ne ’bölgenin kurtuluşu’ olarak bakılıyor. Yüzde 67’si tamamlanan ve 2020 yılı sonunda faaliyete geçmesi planlanan Filyos Limanı’nın ise 25 milyon tonluk yük kapasitesiyle hizmete girdiğinde, Türkiye’nin 3 büyük limanı arasına girmesi hedefleniyor.

’FİLYOS LİMANI, ANAHTAR ÖNEME SAHİP’

Zonguldak Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Metin Demir, Filyos Projesi’nin bir tek şehir için değil Garp Karadeniz için de büyük öneme haiz bulunduğunu söylemiş oldu. Zonguldak’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınma hamlesinde kömür ve demir çelik üretimiyle mühim zamanı merkezlerinden bulunduğunu; sadece kömür sektöründeki azalmayla son 30 senedir geri gidiş meydana geldiğini söylemiş oldu. Filyos Projesi’ni ’bölgenin umudu’ olarak gördüklerini özetleyen Demir, “Zonguldak 1950’li yıllarda Türkiye’nin kalkınmış 6’ncı illeri arasındayken bugün 28’inci sıraya kadar gerilemiş durumda. Filyos Projesi, oyunun kurallarını kökten değiştirecek, Zonguldak’ın 30 senelik geri gidiş sürecini tersine çevirecek mahiyette bir proje. Garp Karadeniz bölgesi olarak Filyos Projesi’nden beklentimiz fazlaca büyük. Geri sahada planlanan sanayi bölgesinin faaliyete geçmesi, şu anda özgür bölge olarak planlanan arazilerin yatırımcıyla buluşması için Filyos Limanı anahtar öneme haiz. Yüzde 70’le civarında tamamlanma oranına ulaştı. Bu proje devletimizin fazlaca ehemmiyet verdiği bir proje” diye konuştu.

’ZONGULDAK’IN 30 YILLIK GERİ GİDİŞİNİ DURDURACAK PROJE’

Metin Demir, 2020 sonu itibarıyla bitirilmesi hedeflenen limanın 2 bin 450 metre mendirek ve 3 bin metre rıhtım boyuyla 19 metrelik draftı ve 25 milyon ton kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük 3 limanından biri olacağını söylemiş oldu. Bu yatırımın bölgede yapılacak endüstri yatırımlarını özendirecek özellikte bulunduğunu belirten Demir, şunları söylemiş oldu:

“Devamında da derhal geri sahasında Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı’mızca organize edilen 6 bin dekarlık bir sanayi bölgemiz söz mevzusu. Sanayi bölgesini yüklenici şirket altyapı bulgu ve bayındır emekleri devam ediyor. Liman bittikten sonrasında önümüzdeki yılda yavaş yavaş altyapı çalışmalarının başlayacağını ön görüyoruz. Baktığımızda Zonguldak’ın 30 senelik geri gidişini durduracak kim bilir Türkiye’nin ilk 10 ili arasına sokacak ekonomik yatırımlar bakımından zamanı bir proje. Biz Zonguldak ve Garp Karadeniz bölgesi olarak heyecanla projenin finalle yaklaştığını görüyoruz. Her şey Filyos ile birlikte bölgemiz için daha fazlaca iyi olacak inşallah. Marmara ve Ankara’dan bu tarafa yönelmesini istediğimiz sanayiyi cezbedecek oyunun kurallarını değiştirecek büyük bir projeye ihtiyacımız vardı. Filyos’un, 25 milyon tonluk limanıyla 6 bin dönümlük sanayi bölgesiyle ve ortalama 11 bin 500 dönümlük özgür bölgesiyle tamda bu beklentimizi karşılayacak ve Zonguldak’ı 28’inci sıralardan Türkiye’nin ilk 10 ili arasına sokacak proje olacağı yönünde umutluyuz.”

’12 BİN DOĞRUDAN İSTİHDAM’

Filyos Sanayi Bölgesi’nde yatırımların ağırlıklı olarak çelik sektöründe oluşacağını öngördüklerini, 12 bin kişinin direkt istihdam edileceğini düşündüklerini kaydeden Demir, “Burada direkt istihdamla ilgili değişik sektörlerde değişik alanlarda değişik rakamlar çıkıyor karşımıza. Biz limanda ve sanayi bölgesinde ve devamında özgür bölgede kurulacak yeni yatırımlarla minimum 12 bin şahıs bir istihdam olacağını düşünüyoruz. Bu doğal olarak direkt istihdam rakamı. Taraf sanayiler, lojistik kolları, hizmet sektörlerindeki arkadaşlarımızla bu sayı daha da büyüyecek. Filyos limanı sanayi bölgesi, özgür bölgesi ve devamında Gökçebey bölgesinde oluşturmayı planladığımız OSB ile biz bölgenin 30 senedir yaşamış olduğu istihdam ve dışarı göç problemini tamamen durduracak ve tersine bir akımı başlatacak güçte bulunduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama