2020-05-27T13:47:40+03:00
Ana Sayfa Ekonomi 27 Mayıs 2020 125 Görüntüleme

12 ülkeye ihracat yapıyor talebe yetişemiyor

Hasan Kuzuoğlu, ABD’de bir firmanın genel müdürü olarak çalışırken, özlemini duyduğu naturel yaşam için 9 yıl ilkin memleketi Rize Fındıklı’nın yeşil doğasıyla meşhur Çağlayan köyüne döndü. Çağlayan Deresi’nin kenarında alabalık üretim çiftliği kuran Kuzuoğlu, almış olduğu 10 bin yavru alabalıkla tek başına Karadeniz somonu üretimine başladı. İlerleyen dönemde işini geliştiren, havuz ve balık sayısını artıran Kuzuoğlu, Artvin’in Borçka Barajı gölüne kafesler yerleştirdi. Yılda 15 bin ton somon üretimi seviyesine ulaşmış olduğu çiftliğinde Kuzuoğlu, aralarında su ürünleri mühendislerinin de yer almış olduğu 550 kişiye iş verdi.

SALGINLA SATIŞI ARTTI

Özenle beslenen ve tanesi 5 kiloya ulaşan Karadeniz somonu üreten Hasan Kuzuoğlu, Türkiyeden ilk kez somon ihraç eden isim oldu. Kuzuoğlu, bugün ABD, Rusya, Romanya, Hollanda, Almanya, Kanada, Suudi Arabistan’ın aralarında yer almış olduğu 12 ülkeye 350 milyon TL’lik ihracat yapıyor, toplam 500 milyon ciro elde ediyor. Rizeli girişimcinin ürettiği Karadeniz somonu, Japonların meşhur yemeği suşide de kullanılıyor. Norveç somonundan vazgeçen Japonlar, Karadeniz somonunu beğenerek, tüketmeye başladı. Ülkede sevilen lezzetler arasına giren Karadeniz somonu, Japonların meşhur yemeği suşinin eğer olmazsa olmaz tadı oldu. Bağışıklığı güçlendiren somon balığının koronavirüs salgını sonrası satışları da arttı.

500 MİLYON CİROYA ULAŞTIK

Somon çiftliğinde 15 bin ton üretim seviyelerine ulaştığını özetleyen Hasan Kuzuoğlu, “15 bin ton somon demek aslen bir ineğin 200 kilo bulunduğunu düşünürsek 15 bin ton balık, 75 bin büyük hayvana karşılık ediyor. Bu büyük bir rakamdır, ilimiz için de büyük bir orandır. Her yıl yüzde 200-300 civarlarında hem üretim bazında hem ciro bazında büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Bu aşamada girişimcilere tavsiyem kulaklarını dışarıdan gelebilecek her türlü negatif düşüncelere kapatmaları ve yaptıkları işe odaklanmaları. 3 ton balık, 15 bin lira ciro ile başladığımız bu işte, şu an geldiğimiz noktada senelik ciromuz 500 milyon TL’dir. Bunun 350 milyon TL’si direkt ihracat rakamıdır. Kalanı da iç piyasadaki satış rakamlarıdır. Kendi ellerimizle sıfır personel ile başladığımız bu süreçte, şu anda 550 personel çalıştırıyoruz. Yöremizdeki insanlara önemli bir iş kapısı açmış olduk bu sayede. İyi bir Rize milliyetçisi olarak hareket etmeye çalıştık dedi.

İHRACATTA TÜRKİYE 11’İNCİSİ OLDUK

2019 senesinde 21 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini özetleyen Kuzuoğlu, “Bu sayı bizi tüm su ürünleri sektöründe Türkiye’nin yapmış olduğu 1 milyar dolarlık ihracatın içinde Türkiye 11’incisi yapmış oldu. Bu yıl Covid-19 ile ilgili yaşanmış olan tüm olumsuzluklara rağmen ilk 5’e girmeyi hedefliyoruz. Balık işleme fabrikamızı da kurduk, averaj 20 milyon TL’lik bir yatırım bu. Bu yatırımımızı da 10 bin sözü geçen Fındıklı ilçemizde gerçekleştirdik. Bu bizlere tüm Rize ilinde su ürünleri ihracatı icra eden ilk ve tek şirket olma hususi durumunu getirdi. Rize’de ihracatta 2018 senesinde 3’üncü olduk, 2019 senesinde 2’nci olduğumuzu düşünüyoruz. İhracatta bir Kanada şirketi olan balık işletmelerini saymazsak, Rize’nin evladı olarak Rize ihracatının onursal birincisi olduğumuzu söylemek isterim. Bundan sonraki süreçte Rize’de ihracatın lideri olma yolunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz diye konuştu.

’BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR’

Koronavirüs salgını süresince 2 ay süresince 1 gram bile balık satamadıklarını özetleyen Kuzuoğlu, “Bu esnada kamu bankalarının önemli desteğini gördük ve bu süreci atlattık. Şu anda satışlarımız Covid-19 süreci öncesinden daha süratli devam ediyor. İnsanlar bu balığın bağışıklık sistemini geliştirdiğini düşününce tüketiminde önemli bir artış oldu. Fiyatlarımız Covid-19 öncesine gore daha düşük. Fakat gene de satış devam ediyor, yatırımlarımız sürüyor. Covid-19’un en etkili olduğu son 1 ay içinde işten kimseyi çıkarmadığımız benzer halde 70 kişiye istihdam sağladık. 3 vardiya çalışmaya devam ediyoruz dedi.

SOMON SAĞLIKLI’

Bir balığın üretilip sofralara gelebilmesinin 3 yılı aldığını özetleyen Kuzuoğlu, “Nihayet aşama sağlıklı. Hamsi unundan meydana getirilen balık yemi ile besliyoruz. Oldukça doğaldır. Bütün dünyada bu iş bu şekilde yapılıyor, Norveçli de bu şekilde yapılıyor yalnız bizim balığımız Norveç’ten daha kaliteli. Artık Avrupalı bile balığını bizlerden almaya başlıyor. Vatanımızda de somon üretilebilirliği anlaşıldıktan sonrasında yılda 12 bin ton dolayında olan Norveç ithalatımız 4 bin tonlara kadar düştü. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için dörtte üçü sularla kaplı dünyamızın besininin ve gıdasının denizden ve sulardan karşılanması gerekliliği kaçınılmazdır. Tarımın suda yapılması gerekiyor. Bu şekil girişimlerin artırılması lazım.Gelecekteki hedefimiz balık çiftliğinden çıkan suyla çiftçilik yapılması. Marul ve benzeri tarzda sebzelerin yetiştirilmesi mevzusunda emek harcama yapmak istiyoruz diye konuştu.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

    Haberci Android Uygulama
    Haberci Android Uygulama